22 Ocak 2019
  • İstanbul6°C
  • Ankara1°C

İBRAHİM DEMİRCİ: "BİN YILDIR KULLANILAN YAZININ DEĞİŞTİRİLİP, O GÜNÜN, ÖĞRETMENLERE ARMAĞAN EDİLMESİ, HASTALIKLI BİR DURUM"

19. Dönem Yazar Okulu Yönlendirme derslerinin ilk hocası Dr. İbrahim Demirci’ydi. 24 Kasım Cumartesi günü TYB Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen yönlendirme dersinin başlığı “dil dikkati, dikkat dili”ydi.

İbrahim Demirci: "Bin yıldır kullanılan yazının değiştirilip, o günün, öğretmenlere armağan edilmesi, hastalıklı bir durum"

Şairlerin birtakım tasarrufları olduğuna değinen Demirci, onların dilin kurallarını zorlayabildiğine, kalıpların dışına çıkabildiğine işaret ederek, “onlara belirli bir özgürlük alanı, haşarılık fırsatı tanımakta beis görmeyebiliriz.” dedi ve şairlerin bazılarınca o zamanda yapılan şeyin, sonradan hoş görülebilir hale geldiğini vurguladı. 

Dr. İbrahim Demirci, “keşke olabildiğince yalın bir dil kullansak. Türkçesi varken neden Arapçasını kullanalım, kaygısı ile yazdığım oldu. Mezarlık yerine gömütlük dediğim oldu. Bu iyi mi, kötü mü bundan emin değilim.” dedi.

Sözlükler içinde mükemmel diyebileceği bir sözlüğün bulunmadığını kaydeden Demirci, etimolojiye yer vermesi bakımından İlhan Ayverdi’nin Misalli Büyük Türkçe Sözlüğü’nün ve D. Mehmet Doğan’ın Büyük Türkçe Sözlüğü’nün dikkat çekici olduğunu söyledi. 

yazarokulu

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.