29 Şubat 2020
  • İstanbul7°C
  • Ankara5°C

MUSTAFA UÇURUM: MİLLETİN SESİ MEHMET ÂKİF

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılında Mehmet Âkif ile ilgili yapılacak programlarda ana temayı belirledi: “Milletin Sesi Mehmet Âkif.” İsabetli, yerinde bir karar bu.

Mustafa Uçurum: Milletin sesi Mehmet Âkif

11 Mart 2019 Pazartesi 12:14

Mevzu Mehmet Âkif olunca benim için daha bir önem arz ediyor yapılacak her türlü faaliyet. Çünkü bir taraftan milletin sesi Mehmet Âkif diyenler olduğu gibi bir yandan da içlerindeki bütün kini her fırsatta Âkif’e kusmak isteyenler de varlığını devam ettiriyor.

Peki, Âkif’i sevmeyenler, onun adını bile anmak istemeyenler kinlerini nereden almaktalar? Dün de vardı böyle düşünenler, bugün de. Derdi, davası memleket olan, Kuran olan bir şaire saldıranların elbette kendilerine göre sebepleri olduğu aşikâr. Cennet vatanım dediği yurdunu terk etmek zorunda kalan Âkif, birilerinin kışkırtması sonucunda huzursuz bir hayatı yaşamak zorunda bırakılmış, çağdaş Türkiye’nin önünde bir engel olarak görülmüştür. Çünkü Âkif ilhamını batıdan değil Kuran’dan alan bir şairdi.

Olaylara yaklaşım tarzı her zaman çok önemli. Özellikle de toptancı bir zihniyet insanı çoğu kez yanlışa sürükleyebiliyor. Âkif’in de bir fani olduğundan yola çıkmak gerek. Yanlışları olabileceğini unutmamalı.

Devamı: https://www.milatgazetesi.com/mustafa-ucurum/milletin-sesi-mehmet-kif/haber-198240

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.