17 Ocak 2019
  • İstanbul9°C
  • Ankara1°C

TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ 40 YILIN FOTOĞRAFLARI VE AFİŞLERİ SERGİSİ BUGÜN 11.00'DE AÇILIYOR

Bu sene 40. yılını kutlayan Türkiye Yazarlar Birliği, “40 yılın fotoğrafları ve afişleri” sergisi ile yeni yıla başlangıç yapıyor. TYB genel merkezinin girişinde açılacak sergiden sonra 40. yıl faaliyetleri ile ilgili basın toplantısı düzenlenecek.

Türkiye Yazarlar Birliği 40 yılın fotoğrafları ve afişleri sergisi bugün 11.00'de açılıyor

20 Ocak 2018 Cumartesi 08:26

1978’de 14 yazarın bir araya gelmesiyle kurulan Yazarlar Birliği, 40 yılda kültür hayatımıza damgasını vuran faaliyetler gerçekleştirdi. “Yazarlar Birliği” adı, 1985’te Bakanlar Kurulu kararıyla “Türkiye Yazarlar Birliği”ne dönüştü. 1991’de Danıştay’ın uygun görüşü ve Bakanlar Kurulu kararı ile “kamu yararına çalışan kuruluş” olduğu tescil edildi.

Türkiye Yazarlar Birliği, kendi kimliğimiz doğrultusunda gelişen şehirli aydın kesimin kültür-sanat ve estetik ihtiyaçlarına yönelik sürekli faaliyetleri ile bir meslekî kültür kuruluşu olarak ülkemizde kültürel alanın yeniden ve doğru şekilde tanımlanması için çaba gösterdi. 40 yıldır aksatmadığı sürekli kültürel faliyetleriyle, 38 yıldır gelenekleştirdiği Yılın Yazarları değerlendirmeleriyle, 35 yıldır çıkardığı ülkemizde alanında tek yayın olan Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı ile, yazarlık alanında ilk defa düzenli öğretim sayılabilecek Yazar Okulu ile, 25. yılına ulaşan ve dünyayı dolaşan Türkçenin Uluslararası Şölenleri, Safahat Okumaları ve 18 yıl kesintisiz süren Mesnevî Dersleri, 10 yılı geride bırakan Edebiyat mevsimi-İstanbul edebiyat festivali, 14 yıla ulaşan Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği (Konya), Şehir Tarihi Yazarları Kongreleri, Ahlâk Şûraları, Tarihi Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni vb. faaliyetlerle zihin dünyamızın şekillenmesinde önemli rol oynadı.

*Türkiye Yazarlar Birliği’nin 40. yıl faaliyetleri başlıyor!

TYB 40. yılında yurt içinde ve dışında 40 büyük faaliyet gerçekleştirecek. 20 Ocak Cumartesi saat 11’de açılışı yapılacak “40 yılın fotoğrafları ve afişleri” sergisi TYB’nin 1978’den beri gerçekleştirdiği faaliyetleri gözler önüne seriyor. Zengin fotoğraf ve afiş arşivinden seçilen resimler Türkiye’nin yakın dönem kültür hayatını aydınlatacak değerde.

Türkiye Yazarlar Birliği’nin Ankara Kızılay Sümer 1 sokağı 11 numaradaki genel merkezinin girişinde düzenlenen sergi açılışı 20 Ocak Cumartesi saat 11.00'de yapılacak. Genel Başkan Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, sergi açılışının akabinde TYB’nin 40. yıl faaliyetlerinin tanıtımı mahiyetinde basın toplantısı düzenleyecek. 

tyb-kurulus-resmi.png

Yazarlar Birliği kuruluş toplantısı: Hasan Kayıhan, D. Mehmet Doğan, Beşir Ayvazoğlu, Yahya Akengin, Necmeddin Turinay, Zeki Ceyhan, Ahmet Günbay Yıldız, Sadetdin Elibol, M. Cemal Çiftçigüzeli (1978)

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.