• İstanbul 19 °C
  • Ankara 11 °C

Muhammed Özkılınç: Okunası Bir Kitap: DİNE KARŞI MODERNİZM

Muhammed Özkılınç: Okunası Bir Kitap: DİNE KARŞI MODERNİZM
Mümbit bir yazar, Rabbani bir davetçi, El-Ezher mezunu, değerli bir hoca efendi, iyi de bir hatip olan Dr. İsmail Yıldız kardeşimin bu yeni kitabı hayırlı mübarek olsun.

Hayır ve bereketlere vesile olsun. İsmail hocam, ilme ve İslam’a hizmeti kariyer vs. dünyalıkların önünde ve üstünde gördüğünden, yıllardır doktorasını tamamlamış olmasına rağmen, halen İmam hatiplik görevine devam etmektedir.

Ümmetin ve elbette beraber yaşadığı toplumun sorunlarını da kendi sorunları bildiğindendir ki, ta ilk günden beri birçok konularda kitaplar yazıp neşretmeye devam etmektedir. Son olarak Çıra Yayınları’ndan çıkan “Dine Karşı Modernizm” kitabı da asrımızın püsküllü belası olan “modernizm” konusunda önemli uyarılar içermektedir. Düşmanın İslam’a karşı geliştirdiği tuzakların en sinsi ve tehlikelisi olan bu hastalığa çok yönlü dikkat çeken kitabın içeriği, kısaca şöyle özetlenebilir.

- “Modernliğin tanımı, yakın tarihten itibaren Müslümanlar üzerindeki olumsuz etkisi.

-“ Modern ideoloji” ile “teknoloji” ayrı şeylerdir. Din tekniğe karşı değildir. Osmanlı ulemasının bilim ve tekniğe karşı olduğu iddiası büyük bir yalandır.

- Dini dışlayan modern sistemin “aydınlanma” şeklinde gösterilmesi ve buna kapılan “aydın!” zümre.

- Modern ideolojinin “medeniyet” şeklinde sunulması neticesinde insanların “medeni – ilkel”, “çağdaş – çağdışı”, “ilerici – gerici” şeklinde ayırımlara tabi tutularak kelimeler üzerinden algı operasyonları yapılması.

- Modern ideoloji dine uyarlanabilir mi, bir kimse hem Müslüman ve hem de modernist olabilir mi?

-Dini dışlayan modernizmin onun yerine koyduğu ilkeler: İnsan hakları, hürriyet, özgürlük, eşitlik, demokrasi. Bunların sloganlardan ibaret kalması ve bunlara ancak modernlikle ulaşılabileceği algısının oluşturulması.

- Müslümanların temel kimliğinden başlanarak, ailesine, sosyal ilişkilerine ve devlet düzenine kadar modernlik adı ile dinden soyutlanması.

- Dahası modernizmin insanların algı ve anlayışlarına müdahale ederek dini anlayışların ve uygulamaların bozulmasını sağlama girişimi.

- Komünizm gibi dini doğrudan reddetmeyen modern ideolojinin, dini tedrici ve sistematik olarak zihinlerden silmeye ve uygulamadan kaldırmaya çalışması.

-Modern sistemin ahlakı koruyan din, devlet, aile ve çevre otoritelerine karşı verdiği savaş ve sonuçta otoritelerden azade bireyin oluşturulması gayesiyle ortaya atılan “bireycilik” anlayışı ve yalnızları oynayan modern insan.

Devamı: https://www.milatgazetesi.com/muhammed-ozkilinc/okunasi-bir-kitap-dine-karsi-modernizm/haber-211120

Bu haber toplam 201 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim