• İstanbul 21 °C
  • Ankara 15 °C

Murat Yetkin'den: Eziliyor Ankara

Murat Yetkin'den: Eziliyor Ankara
İstanbul'un bir dünya şehri olarak yükselmesi çok güzel, ama Ankara'nın ihmali ve başkent olmasının dahi tartışılması acı verici. Chris Patten, Avrupa siyasetinde önemli yere sahip bir İngiliz devlet adamı.


Sovyetler Birliği’nin 1992’de resmen çözülüşü ardından İstanbul, artık siyasi duvarlarından kurtulmuş coğrafyası ve ticari gücüyle sürekli yükseliş halinde... Sovyetler’in çözülüşünden kısa süre sonra İstanbul’un yıllarca ‘soğuk savaş’ siyasetinin Türkiye’deki parçası olmuş ‘merkez sağ ve sol’ partiler arasındaki paylaşılmışlığını bir yana bırakıp Tayyip Erdoğan’ın 1994’te belediye başkanı seçilmesiyle ile yeni bir sayfa açması da üzerinde fazla durulmamış bir ayrıntı.
Bugün Türkiye ekonomisinin olduğu gibi siyasetinin yıldızı da İstanbul’dur. Son 8 yıldır ülkeyi yönetmekte olan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu 12 Haziran 2011 seçim beyannamesini açıklamasından akılda en fazla kalan vaadin İstanbul’un iki yakasına iki yeni şehirleşme projesi olması da rastlantı değildir. Ana muhalefetteki CHP’nin benzeri bir projeyi 2007’de hem de Meclis’te önermiş olduğunu hatırlatması da. İstanbul, 550 sandalyeli Meclis’e 85 vekil gönderecek Haziran’da; Meclis’in altıda biri. İstanbul’u alan Türkiye’yi alır, İstanbul’da yükselen Türkiye’de yükselir algısı siyasette yayılıyor.
İstanbul’un bir dünya şehri olmaya başlaması güzel. Bu Türkiye’nin geri kalanının boşalması ve gerilemesi pahasına olacaksa güzel değil.
İstanbul, sadece Türkiye’de değil, bölgede gurur ve kıskançlık vesilesi olarak yükselirken, Ankara’nın adım adım geriliyor olmasına seyirci kalınması da güzel değil; hatta acı veriyor.
AK Parti’nin Diyarbakır milletvekili adayı, eski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu’nun geçenlerde bir televizyon programında, Anayasa’nın başlangıç ilkeleri arasında olan Ankara’nın başkent olması sorulduğunda, “İstanbul güzel şehir, neden olmasın?” gibi bir yanıt vermesi düşündürücü. Nev York dünya başkenti sayıldığı ve Vaşington’a göre çok daha renkli olduğu için başkenti oraya taşımayı öneren bir Amerikalı siyasetçi ben bilmiyorum.
Ama Ensarioğlu’nun böyle düşünmekte mazereti olabilir. Çünkü özellikle de Erdoğan’ın 2005’te İstanbul’da Dolmabahçe’de Başbakanlık makamı açmasından bu yana, ülkenin siyasi ve ekonomik karar düzeneklerindeki ağırlık merkezi yavaş yavaş Ankara’dan İstanbul’a geçiyor.
Ankara’nın durumu ise gerilemede… Bunu rakamlara bakarak söylemek de mümkün. Halen CHP Ankara İl Başkanlığı’nı yürüten Tarık Şengül, ODTÜ kökenli bir şehir planlamacısı ve bu konuda geniş arşivi var; ona başvurdum. Tamamı, Türkiye İstatistik Kurumu, Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu gibi resmi kuruluşların rakamlarına dayanarak yapılmış çalışmalarda şu ortaya çıkıyor: Üretilen gelirin şehirde harcanma oranından tutun, kapanan işyeri sayısına, ödenmemiş senetlerden gelir dağılımına hatta –kırsalını da katarsak- buğday üretimine dek Ankara’da pek çok göstergede gerileme var. Boşanma oranında ise son 5-6 yıldır ciddi artış gözleniyor. Yani sadece bir türlü tamamlanamayan metro hattı, ya da yaya odaklı olmayan trafik akışı ya da şehrin –başta Kızılay olmak üzere- düğüm noktalarının birer kara deliğe dönüşme yolunda sönükleşmesi değil sorun. 

‘Uyanıyor Ankara’
Sorun daha derinde. Ankara son yıllarda gözle görünür bir ihmal edilmişlik içinde.
Yahya Kemal, başkentin Ankara’ya taşınmasına karşı çıkanlardandı. “En çok İstanbul’a dönüşünü severim” sözü, aslında onu anlatır Ankara’nın o zaman bir bozkır kasabası olmasından çok.
Yıllar önce, Eftal Küçük ve Tolga Çandar ‘Uyanıyor Ankara’ diye bir şarkı yapmışlardı; sözlerini bana yazdırmışlardı. Şimdi içimden ‘Eziliyor Ankara’ demek geçiyor; ama kıyamıyorum.

19 Nisan 2011 Radikal

 


Bu haber toplam 558 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim