Mustafa Özcan'dan: Akil ve kaçık rejimin sıfatları

Mustafa Özcan'dan: Akil ve kaçık rejimin sıfatları
Ömer Bin Abdulaziz, Süleyman Abdulmelik'in iktidarı kendisine devretme niyeti karşısında tereddüt gösterir. Zira devlet yapısı bozulmuştur ve selefleri kötü bir haşiye/çevre tarafından kuşatılmıştır.

Reşit iktidarların en önemli vasfı şura ve ortak aklı ikame etmek ise yöntemleri de yumuşak güçtür. Akılsız ve nobran iktidarların en önemli vasfı aşırı güce başvurmalarıdır. İngilizce tabiriyle 'hard power' tekniklerine başvurmalarıdır. Bush'lar böyle idi. Güç insanı ahmaklaştırır ya da ahmak liderler orantısız güce başvururlar. Reşit iktidarlar ise gücü mutlaklaştırmazlar sadece hakkı hakim kılmak için yardımcı araç olarak kullanırlar. Yine reşit olmayan rejimlerin en önemli yanlarından birisi de kral soytarıları bulundurmalarıdır. Onlar akılda değil eğlencede ortak ararlar. Aynen bunu Arap Devrimlerine direnen yapılarda da görmekteyiz. Mısır'da sahibinin sesi tıynetinde kimi sanatçılar Mübarek ve rejimine destek verdiler. Suriye'de Dureyd Lahham gibi drama ve komedi sanatçılarından bir çoğu Beşşar rejimine Arapların 'harka' dedikleri cinsten yani nobranca ve hoyratça destek vermişlerdir. Bunlar eski devirlerde anılan kral soytarılarından başka bir şey değildir. Oysaki, bugün Suriye tahtında güya Cemal Paşa'ya düşman ama gerçekte Cemal Paşa'nın tahtına kurulmuş Esat hanedanlığını görmekteyiz. Beşşar Esat bugün modern bir Cemal Paşa'dır. Ve Cemal Paşa gibi Suriye halkına kıymaktadır. Cemal Paşa idaresindeki Suriye Osmanlı açısından çözülme merkezi olmuştur. Cemal Paşa'nın siyasi olarak ve İstanbul'da kimi İttihatçıların da ideolojik olarak yaptıkları Arapları Türk idaresinden soğutmuştur.  Esat'lar ilk başlarda coşkuyla karşılansalar bile zamanla 'Karaman'ın koyunu sonra çıkar oyunu' misali Cemal Paşa idaresini bile aratır olmuşlardır. İşte Hama işte Dera.

Cemal Paşa Suriye'de çok büyük akılsızlıklar icra etmiştir. Sonrasında gelen Esat'lar rejiminin akılsızlığına dair anlatılan birçok fıkra vardır. Cemal Paşa nasıl Suriye'nin Osmanlıların elinden çıkmasına zemin hazırlamışsa Beşşar ve vitrini olduğu iktidar da Suriye'nin Nuseyri azınlığın elinden kurtulmasına sebebiyet verecektir. Bunlar Karakuşi fıkralarına taş çıkartacak cinsten işlemler gerçekleştirmektedir. Lübnanlı kayıp imam Musa Sadr'ın Nuseyriler hakkında 'Müslümandırlar' yönünde fetva vermesinin zıddına o dönemde İhvan-ı Müslimin veya benzerleri İbni Teymiyye'nin bu dini topluluk hakkındaki fetvasını nazara verirler. İbni Teymiyye onlar hakkında olumsuz bir kanaate haizdir. Bu fetva ve referans ile Müslüman Kardeşler rejime karşı muhalefet yürütmektedir. O günlerde bu fetvayı duyan Savunma Birlikleri Komutanı (Seraya ed Difa) Rıfat Esat bir tamim/genelge yayınlar ve İbni Teymiyye'nin ölüsünü veya dirisini getirene 100 bin Suriye Lirası vaat eder. Miskin, İbni Teymiyye'nin asırlarca önce öldüğünü ne bilsin? Günümüzde başka bir fıkra da Halepli Abdurrahman Kevakibi hakkında anlatılmaktadır. Kevakibi, istibdat yani siyasi zorbalık düşmanıdır ve bu yüzden rejim tarafından mimlenmiştir ve Esat rejimi, hakkında arama emri çıkarır. Arama emri bütün kavşaklara gönderilmiştir. Vasfa uygun bir Abdurrahman Kevakibi aranmaktadır. Aramalar netice vermez ve Abdurrahman Kevakibi adında reşit birisine rastlayamazlar. 'Tebaiu İstibdat/İstibdadın karakterleri' kitabının yazarını ele geçiremezler. Lakin bir gün amaçlarına ulaşırlar ve kavşakta adı Abdurrahman Kevakibi adında bir çocuğu ele geçirirler! Derhal maznun ve sanık olarak çocuğu maa işkence sorgulanmak üzere en yakın karakola gönderirler. Dera'da 15 yaşındaki çocukları duvara yazı yazdı diye işkenceye tabi tutan rejimden daha aklı başında bir muamele mi bekliyordunuz yoksa?

27 Mayıs 2011 Milli Gazete

Bu haber toplam 684 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim