• İstanbul 24 °C
  • Ankara 16 °C

Nasuhi Güngör'den: Irak Türkmenlerinden önemli adım

Nasuhi Güngör'den: Irak Türkmenlerinden önemli adım
Türkiye’nin yeni dönem dış politikasında bölge ülkelerinin önemi ve ağırlığı giderek artıyor. Ancak Irak’ın bu anlamda farklı ve özel bir yeri olduğu tartışma götürmez. Irak politikası, çok farklı aşamalardan geçti.

***

Ankara, özellikle 2006 itibarıyla bu yanlışları terk etme konusunda kararlı bir tutum izlemeye başladı. Güvenlik merkezli ve Irak Türkmenlerini esas alan politikaların yerini, Irak’a ve bölgeye daha bütüncül olarak bakan bir siyasi akıl almaya başladı. Burada bir gerçeği hatırlamakta yarar var. Sözüm ona Türkmenleri öne çıkarma iddiası taşıyan politikalar, tam tersine onları Irak denkleminde güçsüzleştiren sonuçlar üretmeye başladı.

Şimdi tablo bir hayli farklı. Öncelikle Irak Kürtlerini düşmanca ve dışlayan politikaların yerini, doğrudan ittifaklar kuran bir yaklaşım aldı. Türkiye, Irak’taki en önemli müttefikinin Kürtler olabileceğini, üstelik böyle bir yakınlaşmanın kendi içindeki Kürt sorununun çözümünde de ciddi bir rahatlama getireceğini, hayli bedel ödeyerek de olsa görmeyi başardı. Peki bu yeni dönemde Türkmenlerin rolü ne olacaktı ve Türkiye’nin yanlışları yüzünden Irak’ta gücünü kaybeden bu toplulukla ilgili neler yapılabilirdi? Bu sorunun cevabı da yavaş yavaş şekillenmeye başladı.

Öncelikle Türkmenler, kendi başlarının çaresine bakmadıkça mesafe almalarının mümkün olmadığını ve Ankara ile olan ilişkilerinin ‘ajanlık’ dışında bir kategoride olması gerektiğini gördüler. Irak’ta farklı ittifaklar içinde yer aldılar, son dönemde ise Kuzey Irak Bölgesel yönetimiyle iyi ilişkiler kurdular.

***

Burada en kritik rollerden birisi Türkmen Cephesi’ne düşüyor. Cephede geçmişin kalıntısı yaklaşımlar hala etkili. Ancak dünyayı doğru okuyan yeni bir kuşak giderek öne çıkıyor. Sözgelimi Türkmen Cephesi’nin yeni Türkiye temsilcisi Hicran Kazancı, bu kuşağın temsilcilerinden. Göreve başladığı andan itibaren Türkiye’nin yeni duruşuyla uyumlu mesajlar veriyor. Irak denkleminde farklı etnik yapıların bir arada yaşamasının mümkün olduğuna dair önemli açıklamalar yapıyor.

Bu arada önemli bir gelişme; geçtiğimiz hafta cephenin başkanı değişti ve Erşat Salihi yeni başkan olarak göreve başladı. Salihi, göreve başlar başlamaz evine ağır silahlarla saldırı yapıldı ki, bunun ne kadar manidar olduğu su götürmez. Çok şükür kimse yara almadı, ama bu değişimin bazı çevrelerde ne kadar rahatsızlık uyandırdığı açık.

Yeni yönetimde Hasan Turan, Ali Mehdi ve Hicran Kazancı gibi isimlerin yer alması, hem Türkmenlerin temsili, hem de etkinliği açısından önemli bir gelişme. Ankara, Türkmenlere daha yakından bakıyor, bakmalı da.

20 Mayıs 2011 Star

Bu haber toplam 474 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim