• İstanbul 28 °C
  • Ankara 23 °C

Osman Akkuşak yazdı : Büyük harf külfetinden kurtulmalıyız

Osman Akkuşak yazdı : Büyük harf külfetinden kurtulmalıyız
küçük harflerle yazılmış, yazı başlıklarının ilk harflerini büyük yapıyoruz.. şiirlerin mısra başlarını büyük yapıyoruz.. paragraf başlarını ve bizzat cümle başlarını, özel isimlerin ilk harflerini hep büyük yapıyoruz..
osmanakkusakküçük harflerle yazılmış, yazı başlıklarının ilk harflerini büyük yapıyoruz.. şiirlerin mısra başlarını büyük yapıyoruz.. paragraf başlarını ve bizzat cümle başlarını, özel isimlerin ilk harflerini hep büyük yapıyoruz..

imlâ kaidelerinin (kurallarının) varoluş sebebi; yazmayı, okumayı ve anlamayı kolaylaştırmaktır.. imlâmızdaki büyük harf hastalığı; yazmayı, okumayı ve anlamayı, düşünmeyi kolaylaştırmamakta, bilâkis zorlaştırmaktadır.. yazı akmalıdır.. aynı büyüklükte devam etmekte olan harfler arasına ikide birde iri harfler sokuşturma merakı yahut mecburiyeti; hem dikkati dağıtmakta, hem daha fazla enerji sarfedilmesine sebebolmaktadır.. ayrıca başlıkların, spotların, alt başlıkların armonisini, simetrisini, âhengini bozmaktadır.. kısa veya uzun satırların başındaki kazma dişi gibi iri harfler gözleri de rahatsız etmektedir.. kelimelerin hepsi aynı hizada olduğu halde, yalnız büyük harfler hizanın dışına çıkıyor..

kanaatımca; büyük harf külfetinden kurtulmak, yazıyı da bu sıkıntıdan kurtarmak; kültürümüzün, ilim, san'at ve medeniyetimizin daha iyi gelişmesine sebebolacak hayırlı bir harekettir..

denilecektir ki; bir cümle bittikten sonra başka bir cümleye başlarken büyük harfle başlamayalım mı? büyük harfle başlamazsak eğer, yeni cümlenin hudutlarını, nerede başladığını nasıl belli edeceğiz?.. bu suâle verilecek cevap şudur: nesir halindeki metinlerde, her cümle bittikten sonra "yanyana iki nokta" koyalım; bu iki nokta cümlenin bittiğine alâmet olsun.. yeni cümleye küçük harfle başlıyalım.. cümleler arasında "iki nokta yanyana", virgül, noktalı virgül, soru işareti, üstüste iki nokta, ünlem işareti (üç noktalı), sadece üç nokta gibi noktalama işaretlerinden sonra da başka bir cümleye başlarken yine büyük harf kullanmaktan kaçınalım.. çünkü, bu işaretlerden sonra gelen cümlenin zaten başka bir cümle olduğu karîne ile de mâlum bulunmaktadır..

şimdilik sadece özel isimlerde büyük harf kullanılabilir.. ileride özel isimlerden de büyük harfleri kaldırmak; yazıda sür'atin, rahatlığın, yeknesaklığın sağlanmasına hizmet edecektir.. o yolda yeni bir adım sayılacaktır.. özel isimleri (ister tek kelimeden, isterse iki üç kelimeden yapılmış bulunsun) iki tırnak arasında göstermek; onları belirtmeğe yeter bir usul değerini kazanacaktır... T.D.K.'nın, Kültür ve M.E.B.'nin bu mevzu üzerinde durmaları gerekir!..

17.01.2011 Yeni Şafak

Bu haber toplam 694 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim