• İstanbul 26 °C
  • Ankara 26 °C

Osman Akkuşak Yazdı: Usta Kalemlerin Devamı...

Osman Akkuşak Yazdı: Usta Kalemlerin Devamı...
Türkçe'yi hatasız ve güzel kullanan yazarları tesbit etmeye uğraşmak, gerçekten cür'et ve cesaret isteyen bir iştir..
osmanakkusakTürkçe'yi hatasız ve güzel kullanan yazarları tesbit etmeye uğraşmak, gerçekten cür'et ve cesaret isteyen bir iştir.. bu cesareti kazanmak için, dimağının güçlü dalgalarını geniş mânâdaki türk edebiyatına çevirmiş ve bu edebiyatın mahsüllerini taramış ve kontrol etmiş bulunmak gerekir.. sözkonusu olan, cumhuriyet devri olduğuna göre, yüzyıla yakın bu müddet zarfında yazılan kitapları ve gazete yazılarını bizzat görmüş ve kesintisiz okumuş olmak için, tâ küçükken başlayan bir yazı ve kitap meraklısı, bir başka deyimle bir kitap hastası haline gelmek lazımdır.. o geniş devreyi bizzat içinden, yakınından yahut hemen arkasından takibetmeyi mümkün kılacak kıdemli bir kalem sahibi olmak gerekir.. cumhuriyet devrinde ve bugün hatasız yazı yazanlardan ikiyüzün üstünde olan bir yazarlar grubunun isimlerini 07 şubat 2011 tarihli yazımızda değerli okuyucularıma bildirmiştim.. cumhuriyet devrinin belli başlı yazarlarını, belli başlı kalemlerini tanımak için 8-9 yaşından itibaren kendini okumaya vermiş, hayatı kütüphanelerde geçmiş bir insanın özgüvenine ne kadar ihtiyaç varsa; o kadar da yazarlara ve eserlere objektif bakan, onların gerçek muhtevasına nüfuz etmeye muktedir tenkidlere ve münekkitlere ihtiyaç vardır.. bununla beraber, yazının yazıldığı sırada şu veya bu sebeple unutulmuş yahut eserleri tarafımızdan henüz okunamamış şahsiyetlerin yazımızın kadrosu dışında bırakılmış bulunması, yazıya ait bir nakîse teşkil ettiğine şüphe yoktur.. zaman zaman bu eksikliğin giderilmesi, ayrıca ilerleyen zaman içinde yazı ve edebiyat âlemine kendini tanıtmış ve ispat etmiş olanların isimlerinin tekrar edilmesi ve üzerinde durulması, güzel türkçemize ve bizi hayatın bin çeşit anlamı, güzelliği ve acısı ile yüzyüze getiren türk edebiyatına karşı hissettiğimiz bir sorumluluktur.. cevherlerin, kabiliyetlerin, güzel yazanların bulunması, takdir ve teşvik edilmesi gerekir.. 7 şubat tarihli yazımızın hacmine sığdıramadığımız bazı isimlerin bugünkü köşemizde kaydedilmesi, yılların emeği ile kazanılmış bir hakkın teslim ve tescil edilmesi anlamına gelmektedir.. cumhuriyet devri Türk dili ve edebiyatı bir hazînedir.. bugün de bu hazîneden topladığımız değerli taşları işte yine bugün değerli okuyucularımız huzurunda birbir sayıyoruz:

raif ogan, erdal şafak, emre aköz, hasan bülent kahraman, yavuz donat, zekeriya sertel, orhan erinç, mehmed niyazi özdemir, m. necâti sepetçioğlu, türker alkan, haluk şahin, dücane cündioğlu, ismail habib sevük, raif karadağ, nejâd muallimoğlu, faruk nafiz çamlıbel, vâlâ nurettin, ömer lütfi mete, attilâ ilhan, nuri gürgür, ayşe göktürk tunceroğlu, tahsin banguoğlu, doğan nadi, nevzat yalçıntaş, sedat simavi, ömer faruk akün, rıfkı melûl meriç, mustafa özcan, hakan albayrak, ismet bozdağ, abdurrahman şen, behçet necatigil, necati cumalı, halide nusret zorlutuna, durali yılmaz, suut kemal yetkin, ruşen eşref ünaydın, abdullah uçman, mahmut yesari, feridun fazıl tülbentçi, sadettin kaplan, çağatay uluçay, hıfzı veldet velidedeoğlu, oktay verel, mehmet behçet yazar, fethi tevetoğlu, fevziye abdullah tansel, sabri esat siyavuşgil, emin bülent serdaroğlu, orhan seyfi orhon, turgut özakman, behçet necatigil, mîna urgan, lâle müldür, şükûfe nihal başar, fevziye abdullah tansel, celâl sılay, zeyyat selimoğlu, ziya osman saba, şahin uçar, hayrettin karaman, yusuf ziya inan, nadir nadi, mustafa niyazi ıspartalı, nabi avcı, cevdet kudret solok, hasan kıyafet, enis behiç koryürek, osman cemal kaygılı, kemaleddin kâmi, afet ılgaz, hamamîzade ihsan, abdullah hacıtahiroğlu, halikarnas balıkçısı, hüseyin rahmi gürpınar, hikmet feridun es, sabahattin eyüboğlu, fikret dil, nihat erim, sabahattin engin, samet ağaoğlu, sadettin nüzhet ergun, celâl sahir erozan, suat derviş, kazım nami duru, fazıl hayati çorbacıoğlu, cengiz dağcı, eflâtun cem güney, zuhurî danışman, mehmet hâlît bayrı, faik baysal, bedîî faik, şevket süreyya aydemir, sermet muhtar alus, ali kemal, ahmet rif, ahmet refik, ahmet rasim, dilâver cebeci, salih zeki aktay, ali kâmi akyüz, nurettin artam, yahya akengin, abdürrahim karakoç, bayram çinkıl, senail özkan, hikmet bayur... belli bir devrede hayatını yazıya ve edebiyata vakfetmiş kişiler, elbette ki bu saydıklarımızdan ibaret değildir.. edebiyatımızda, türk dili tarihinde iz bırakmış kalemler hiç şüphesiz, mazinin ve bugünün karanlık köşelerinde kalacak değildir.. onlar kendilerini göstermek istemeseler bile gönlü ve beyni tekemmül etmiş gerçek okuyucu, onları birer birer edebiyat tarihi huzuruna getirip bırakacaktır..

 


Bu haber toplam 710 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim