Şairler Meclisinde “Mehmet Akif Ersoy'un Şairliği ve Mücadeleci Yönü”

Şairler Meclisinde “Mehmet Akif Ersoy'un Şairliği ve Mücadeleci Yönü”

TYB Ankara Şubesi tarafından 16 Aralık 2017 Cumartesi günü gerçekleştirilen Şairler Meclisi programında Mehmet Âkif’ konu edinildi. Âkif’in şairliğini ve mücadeleci kişiliğini ele alan program Şube Başkanı, şair İbrahim ERYİĞİT’in başkanlığında düzenlenen bir paneldi. Panelin konuşmacıları Ali K. Metin, Talip Işık ve Mustafa Aydoğan idi. 

İbrahim ERYİĞİT, yaptığı açılış konuşmasında Mehmet Akif Ersoy’un şiirinden ve mücadeleci kişiliğinden genel hatlarıyla bahsetti.

“Günümüz şairleri Âkif gibi bakamıyor…”

Panelin ilk konuşmacısı olan şair Ali K. METİN, Âkif’le ilgili yapılan etkinliklerin genellikle hamaset yüklü olduğunu, oysa bunların onu tüketmek ve eskitmekten pek de öteye gitmediğini belirtti. Dahası, Âkif’i anlamadan anlattığımızı, onu her bakımdan yücelterek kültleştirme eğilimi gösterdiğimizi öne sürdü. Metin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kültleştiriyoruz ama ondan yararlanmayı bilmiyoruz. Şiiri açısından da fikriyatı ve ahlakı açısından da durum böyle. Mesela bugün şiirimizde bir Akif etkisinden söz etmek pek mümkün değil. Müslüman ve muhafazakâr şairlerin, şiire Akif gibi baktıklarını söyleyebilecek durumda değiliz.”

Ali K. Metin, Günümüz şairleriyle Âkif’in farkını ise şu cümlelerle anlattı: “Akif’in realizmi, yaşayan ve hayata ve insana sahip çıkmanın bir sonucuydu. Şiiri bir ahlaki sorumluluk olarak görüyordu. Bir düşünce şiiri yazmaktaydı, fakat kurduğu dil didaktikliğin çok ötesine geçiyor, düşünceyi duygusal bir gerilim içinde ortaya çıkarıyordu. Duygu yüklüydü ve hamasetten âriydi, sahiciydi. Duygu yoğunluklu ama sahici olma özelliği, Akif’in şiirini retorikten ve manzume olmaktan çıkarmıştır. Bu tabii ki şiirini lirizmden ibaret görenlerin kabul edecekleri, anlayacakları bir şey değildir.” Ali K. Metin, bu özelliklere sahip bir şiiri olan Âkif’i, güncelleyerek hayata ve şiire tekrar taşımamız gerektiğini söyledi.

 

“Âkif bugünü belirledi.”

Daha sonra söz alan şair Talip IŞIK “Âkif’in Şiiri ve Mücadelesi”ni anlattı. İslam coğrafyasının ye’se kapılmaması için Âkif’in şiiriyle ve fiilleriyle mücadele ettiğini söyleyen Işık, onun İslam milletinin dirilişine reçete olarak ilim, eğitim, ahlak ve fazileti tavsiye ettiğini belirtti. Talip Işık sözlerini daha sonra şöyle sürdürdü: “Âkif, şiirde Kur’an dilini kullanmıştır. Kur’an şairidir o. Safahat’a baktığımızda mevzuların işlenişi, tasvir biçimi Kur’an-ı Kerim’de geçen tasvirleri andırır. Şiirlerinin ilham kaynağı Kur’an-ı Kerim ve sünnettir. İstiklal Marşı’nın ilk kelimesi de bu şekilde Tevbe suresinden ilham alınarak yazılmıştır. Korkma! La tahzen ile başlayan ayette olduğu gibi.” Talip Işık, daha sonra sözü Asım karakterine getirerek şunları söyledi: “Asım karakteri Paygamber efendimizin öğretmen sahabelerinden Asım bin Sabit’ten esinlenilmiştir. Asım bin Sabit tebliğci, ilim ehli ve aynı zamanda müşriklere teslim olmayan, boyun eğmeyen ve şehit düşen bir sahabedir.” Konuşmasının sonunda Âkif’in düşünceleriyle günümüz Türkiye’sini mukayese eden Işık şu cümleleri kurdu: “Akif’in o dönemde savunduğu fikirler bugün Türkiye’nin modernleşme projesi olarak tarihteki yerini almıştır.”

 

“Her şiirinde Kur’an rengi…”

Programın son konuşmacısı şair Mustafa AYDOĞAN’dı. “Mehmet Akif Ersoy Genişletilmiş Hayat Hikâyesi” başlıklı sunum yapan Mustafa Aydoğan, Âkif’i ilk kez camilerde duyduğunu söyleyerek girdi söze. Onun toplumuzda ciddi bir merkez oluşturduğunu belirten Aydoğan, “Mehmet Âkif ahlakıyla her kesimde güven telkin etmiştir.” dedi.  Âkif’in her kesimden insanda saygı uyandırdığını söyleyen Aydoğan, onun bir Kur’an şairi olduğunu belirterek “Her şiirinde Kur’an’ın rengini görmek mümkündür. Kur’an onda bilgi halinde değil, duygu halinde vardır.” dedi. Âkif’in şiirini bütün şairler için bir sınav olarak nitelendiren Mustafa Aydoğan, günümüz şairlerinin bu sınavda başarılı olamadıklarını belirti.

Panel, soru ve cevap faslıyla sona erdi.

(Haber: Can ENGÜRÜ)

dsc_1691.jpgdsc_1697+.jpgdsc_1683.jpgdsc_1690.jpg

Bu haber toplam 770 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim