Sait Başer TYB İstanbul’da Konuştu

Sait Başer TYB İstanbul’da Konuştu
Araştırmacı yazar Sait Başer, TYB İstanbul’da “Kitabına Göre Konuşalım” programı kapsamında bir söyleşi yaptı.

Dinleyenleri düşüncenin derin sularında buluşturan Başer, çağımızın verdiği imkânlar dâhilinde insanın kendini anlamlandırması ve konumlaması konularında aydınlatıcı açıklamalarda bulundu.

Kültür hayatımıza kazandırdığı eserlerle tanıdığımız araştırmacı yazar Sait Başer, “Kitabına Göre Konuşalım” programının bu ayki konuğuydu. Post Yayınevi’nden çıkan kitaplarının editörlüğünü yapan Ali Çakır’ın moderatörlüğünü üstlendiği söyleşide Başer, insanın varoluşuna dair, düşünce dünyasından önemli tespitler aktardı.

Anlamak kelimesinin etimolojisinden yola çıkan Sait Başer, anlama eyleminin iç dünyamızda çeşitli uyaranlarla bize ulaşan birtakım ikazları, tecrübelerimizle buluşması sonucu gerçekleştiğini ifade etti. “Bir nesneye bakarken özel bir görme çabamız yoksa yanındaki ve arkasındakileri göremeyiz. Okumak da böyledir. Son okuduğunuz metni diğerlerine ekleyip gitmezseniz bir anlam bütünleşmesi teşekkül etmez. Anlamak da böyle açıklanabilir. Aklın değeri, anlama değeri taşıyor olmasından kaynaklanır.” diyen Sait Başer, tasavvuf sahasının en büyük âlimlerinden sayılan Muhyiddin İbn Arabî’nin Füsusu’l-Hikem isimli eserinden alıntılar yaparak, hikmet, cüz’iyyet, ferdiyet, vahdet ve kesret kelimelerinin hayattaki karşılığına dair bilgiler verdi. Tevhidin bir anlama ürünü olduğu anlatan Başer, “Cüz’iyyet, bir parçalanmış ve savrulmuşluk içinde olmanın ifadesidir. Ama aynı zamanda anlama imkânıdır. Mümin teşbihle tenzih arasında olmalıdır, hükmü ferdiyetinizi inşa edeceğiniz alana dairdir. Teşbihin öne çıktığı toplumlarda kaos da öne çıkar. Batı buna en belirgin örnektir. Modern Batı, teşbih fırtınasında kaosa kapılmıştır. Tenzihte kalsak bu defa varlıkla metafizik arasındaki organik bütünlüğü göremeyiz ve hayatı ıskalarız. Tek başına tenzih de teşbih de bir cinnettir. Anlamanın doğduğu yer ise tenzihle teşbihin bulunduğu yerdir. Her an yeniden anlamaya mecburuz. Yunus’un ‘Her an yeniden doğarız’ demesi de bu yüzdendir.” dedi.

Sait Başer, program sonunda Anlama Krizi, Yitik Yurdun İçinde ve Selam Söyle isimli kitaplarını imzaladı. 

Bu haber toplam 490 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim