• İstanbul 11 °C
 • Ankara 13 °C

Şehir…Kültür…Medeniyet…

Ferhat KOÇ

Şehir kültürdür, medeniyettir.

Büyük medeniyetler özgün şehirleriyle kendilerini dünyaya ilan ederler. Şehir ve medeniyet ilişkisi en fazla şehir tarihi ile ilgili kitaplarda ve şehirleri konu alan edebiyat eserlerinde görülmektedir.
Kurulduğu 1978 yılından itibaren birçok alanda öncü faaliyetlere imza atan Türkiye yazarlar Birliği ilk defa 2010 yılında şehir tarihi kongresi düzenleyerek öncülük görevini yerine getirmiştir. İlki Ankara’da düzenlenen ‘’milletler arası Şehir tarihi yazarları Kongresi’’nin ikincisi 2012 yılında Konya’da gerçekleşmişti. 3. şehir tarihi yazarları Kongresi ise 6-8 Mart 2015 tarihinde Şanlıurfa da gerçekleşti. 
TYB gerçekleştirdiği her üç kongrede de şehir tarihi yazarları ile konunun edebi ve fikri yönleri üzerinde çalışan edebiyat ve fikir adamlarını bir araya getirerek bu sahadaki birikimleri göz önüne sererek ilgilenenlere yardımcı olmuştur.
Türk ve İslam dünyasının medeniyet merkezi şehirleri ve bu şehirlerin tarihi, edebiyatı üzerine yazanlar, çalışma yapanlar, düşünenler Şanlıurfa’da bir araya geldiler. 2gün süren 13 oturumda konunun teorisi ile uğraşanların geniş çerçeveli değerlendirme yapmaları için elverişli zemin oluşturuldu. 
 Şehir tarihi kongresinde; şehir ve medeniyet, şehir tarihi, İslam Şehirleri..  şehir tarihi çalışmaları… Şehir ve edebiyat, şehirlerle ilgili edebi metinler… şehir ve hayat, şehir yazarları ..Konu başlıkları altında toplayabileceğimiz 50 tebliğ  sunuldu.
Şehir ve yazar.. .Şehir ve insan…
Bunlar hiçbir zaman birbirinden ayrı olarak düşünülemez. Şehri insanlar inşa eder, şehirler de insanları inşa eder…
Şehir ve insan… Birbirini tamamlayan, biri sanat biri sanatçı… Yazar, şehir sanatının parlayan süsüdür. Sesidir, kaynağıdır, taşıyıcısıdır, koruyucusudur, savunucusudur…
Hiçbir yazar ve sanatçı yoktur ki yaşadığı mekândan ilham almasın. Hiçbir yazar yoktur ki şehre ilham vermesin..
Şehirleri oluşturan mekânlardır. Mekânlardan beslenen yazarlardır. Mekânları besleyen de yazarlardır. Mekânları görselleştiren ve geleceğe taşıyan çürüyen taş toprak değil yazarlardır.

İşte bu bilinçle hareket eden, bu bilincin kaybolmasına müsaade etmeyen, geçmişi ortaya çıkaran şimdikiler için duyarlılık oluşturan ve geleceğe yol haritası çizmeye çalışan Türkiye Yazarlar Birliği öncülüğünde Şanlıurfa’da düzenlenen “3. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi”nde  gerçekleştirilen oturumlar da şehir ve şehirlerin kimliği ele alındı. Şehri yazanlar konuştu. Şehirlerin ruhu konuşuldu. Şanlıurfa tarihi kimliğini kaybetmediği ama tahribatın gözle görülür şekilde olduğudur 
‘’Peygamberle şehri’’ kimliğiyle barış ve kardeşliği kendine şiar edinmiş olan Şanlıurfa belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşen Milletler arası şehir tarihi yazarları kongresine Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü ev sahipliği yaptı. Burada bir hakkın teslimini yapalım. Kültür müdürlüğü görevlileri hafta sonu olmasına rağmen misafirlerin her şeyiyle bire bir ilgilendiler. Her adımda yardımcı oldular. Bu anlamda şehrin yüzünü ak ettiler. TYB Şanlıurfa şubesi yönetiminin çalışmalarını da unutmamalıyız.
 Şehir Tarihi Yazarları kongresi vesilesi ile kadim şehir, Medeniyet merkezi, Şanlıurfa, kongreye katılanlara tarihi ve kültürel bir şehrin nasıl olması gerektiği konusunda ilham oldu. Bu yakıştırmada ön ayak olan Türkiye Yazarlar Birliği ve yurt için, yurtdışından katılanlar sadece şehri anlatmadılar. Bir şehrin, nasıl olması gerektiğini de toplantı sonrası gezdikleri Urfa’nın kültür ve medeniyeti adına çok şey söylediler.
 Son yıllarda keşfedilen Mozaikleriyle ve Göbekli Tepe kazılarıyla insanlığın inanç tarihini 11bin yıl öncesine götüren Şanlıurfa ,. .Günümüzden yaklaşık 12.000 yıl öncesine tarihlenen ve bizler için eşsiz ve etkileyici bir arkeolojik değer olan Göbekli Tepe, onu yapan neotik dönem insanları için emsalsiz bir kült merkezi idi Şanlıurfa tarihi boyunca önemli değerler üretmiş ve ürettiği bu değerleri de bütün dünyayla paylaşmıştır. .Peygamberlerin atası Hz.ibrahim’in Beldesi Şanlıurfa; ince bir gerdanlık gibi dizili olan Göbekli tepe. ,Halepli Bahçe Mozaikleri, Balıklı göl Havzası, Harran Kümbet Evleri, Sogmatar ve Şuayp Şehri ile geçmişten günümüze tarihe tanıklık etmektedir. 12.000 yıllık tarihi geçmişe sahip ve ‘’Uygarlığın Doğduğu’’ şehir olarak kabul edilen Şanlıurfa, çok zengin mimari eserlerle süslü bir ‘’Müze Şehir’’ görünümünde.

Bu yazı toplam 3724 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim