• İstanbul 24 °C
  • Ankara 16 °C

Şehirler Medeniyetlerin Aynasıdır

Şehirler Medeniyetlerin Aynasıdır
Köseoğlu Karapınarlılar Derneği’nde konuştu:İnsan şehrini,şehir de insanını  üretir ve yaşatır. Türkiye Yazarlar birliği (TYB) Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu Karapınarlılar Derneği’nde konuştu.


İslam Medeniyeti İnsan ve Din Merkezlidir

Köseoğlu şunları söyledi:
“Her medeniyetin  ilim ve irfan,fikir ve felsefe,estetik ve sanat ile yönetim olmazsa olmazlarının başında
gelir. İslam Medeniyeti’nin hedef olgusu, Cebel-i Tarık boğazından Çin seddine kadar olan bir sahada şefkat ve merhamet timsali olarak kendi inanç ve ritüellerini zorlamadan, merkeze insanı alarak, dayatmadan, farklı kültürlere ideal bir hayat nizamı  gerçekleştirme iradesi ve azmidir.”
Her medeniyetin bir insan tipi, dünyayı algılama anlayışı ve buna bağlı bir hedef, yön öngörüsü olduğunu kaydeden Köseoğlu, kendi öz değerlerini öteki değerler karşısında üstün tutabilme iradesi nispetinde medeniyetlerin yaşayabildiğini söyledi.

Tarih Heba Edilmemeli

Şehirleri imar edenlerin tarihi sorumluluklarına değinen Köseoğlu, kentsel dönüşüm adı altında tarihe miras bırakılması gereken ve ait olduğu döneme ait kültür ve tabiat varlıklarının heba edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Batı coğrafyasındaki yerel yönetimlerden örnekler veren Köseoğlu, batı kentlerinde ve şehirlerinde yapıların hiçbir dönemde yıkıma uğramadığını, kentsel gelişmelerin tarihi mekânların dışında yani eski şehrin içine değil dışına yapıldığını söyledi. Köseoğlu, “Herkesin doğup büyüdüğü, ilkokulu okuduğu, ilk bisiklete bindiği,  ilk ayrılığı yaşadığı mekânlar, kişiler için özel anlamlar taşır. Bu mekânlar kişilerle birlikte var olur, kişilerin toplumların özeli de burada yaşar. Hatıraların yaşandığı bu mekânların tarihi, kişisel ve toplumsal değerleri vardır. Mekânlar yaşadıkça tarih ve anılar da birlikte tarihe ışık tutar. Bugün Başak Palas, Konya Erkek Lisesi, Bağdat Oteli bunlara örnek gösterilebilir. Günümüzde buna benzer onlarca mekân ne yazıktır ki çeşitli sebeplerden dolayı yıkıma uğradı, uğramakta ve bir dönemle beraber hatıralar yok olup gitmektedir. Tarihe ve mekânlara saygı duyulmalı, gelecek kuşaklara olan sorumluluğumuz asla göz ardı edilmemelidir. Şehirlerin ruhu, dili işte buralarda aranmalıdır. Dilsiz, gönülsüz, ruhsuz bir yere şehir denemez, olsa olsa ancak kent olarak tanımlanabilir” diye konuştu.


Şehir Başka Kent Başka

Şehir ve kent ayrımına açıklık getiren Köseoğlu; şehirlere kent denilmesinin yanlış olduğuna vurgu yaparak, “Şehir; tarihi üzerinde barındıran doğal,anaç,feminen,üretken, ruhu olan ve hiç sona ermeyen  bir süreçtir.Kent ise daha maskulen yani erkeksi bir kavramdır.Sanayi,askeri ve benzeri çalışmaların zorunluluklarının ya da yönetimin gereği oluşan  ruhsuz büyük nüfus temerküz alanlarıdır. Her ikisi de tamamen birbirinden farklı kavramlardır. Hiç kimse bu yanlışa düşmemelidir. Şehirlerde ruh ve hayat varken kentler de ise teknolojinin soğuk ve dayatmacı baskısıyla birlikte ,mana ve derinlikten yoksun yüzü vardır” dedi. Köseoğlu, insan şehrini,şehirde insanını üretir ve yaşatır,şehir kutsal bir yere ya da yaşanan bir cehenneme dönüşebilir.Şehir insan tabiatını besleyip geliştireceği gibi,onun hayvandan aşağı zorba bir karaktere dönüşmesini de hızlandırabilir. Konya’nın 9 bin yıllık tarihinden söz eden gibi doğal afetler ve savaşların dışında onlarca yüzyıllık tarihi eser ve mekânların sorumsuzluk örneği, tarih şuurundan  uzak kişilerce yıkılmasının, şehrimize çok büyük değer kayıplar yaşattığını da  belirten Köseoğlu, şehirleri de kentleşmekten korumak lazım ya da şehirlerin kendisini koruması lazım dedi.

 

Bu haber toplam 1432 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim