Şehri zirveye çıkaran vali

Şehri zirveye çıkaran vali
Türkiye’de çoğu insan gibi vali denilince ilk aklıma merhum Recep Yazıcıoğlu gelir...

FATMA GÜLŞEN KOÇAK

Türkiye’de çoğu insan gibi vali denilince ilk aklıma merhum Recep Yazıcıoğlu gelir. Sıradışı kararları, aykırı fikirleriyle, statükonun canına okuyan tavrıyla ülke gündemine gelmiş, gündemle birlikte gönüllerde de müthiş bir sevgiye mazhar olmuştu. Nasıl sevilmesin ki… Genç Cumhuriyetimizin valileri sistemin jandarmalığına soyunmuş, bu topluma tepeden bakarak âdeta kan kusturmuşlardı. Devleti soğuk bir yüzeye ve sert bir söze mahkûm ederek içinden çıktıkları topluma uzaklaşmışlardı.

Sosyolojik bir okuma yaptığımızda, halkımızla sistemin yöneticileri arasındaki uçurum daha çok milletin değerlerine olan düşmanlıkları sebebiyle oluşmuştu. Ezanın yasaklanmasında, dinî inançlara olan baskının uygulanmasında valiler bazen görevleri gereği de olsa en öndelerdi. Bu sebeple baskıcı otoriter devlet denilince ilk akla gelen onlar oldu. Tabii ki genç Cumhuriyetimiz olgunluk yaşına geldiği zamanlarda da sistem sancısı devam etti. Adnan MenderesTurgut ÖzalNecmettin Erbakan gibi, “milletin adamları” olarak tarif edilen liderlerin hükümet olduğu dönemlerde de eskinin kalıplarından çıkamayan bürokratlar, eskisi kadar olmasa da geçmişten getirdikleri soğuk devlet adamı refleksini sürdürdüler. Ta ki Recep Tayyip Erdoğan iktidara gelip, eski Türkiye’nin kalıplarını söküp Yeni Türkiye inşasına girişinceye dek sürdü bu gidişat.

Yeni Türkiye ve yeni liderle birlikte valiler başta olmak üzere devlet kadrolarının halka karşı duruşları ve bakışları değişti. İyi örneklerin az olduğu zamanda parmakla gösterilen merhum Yazıcıoğlu’nun çizgisini sürdüren valilerimiz var şu anda. Halk için halkla birlikte hizmet anlayışını sürdüren devlet adamlarımız ülkemiz için gecesini gündüzüne katmakta geleceğe zenginlik katmak için yoğun çaba göstermekte.

Bu iyi örneklerden birisiyle kültürel faaliyet için bulunduğum Yozgat’ta karşılaştım. Pozitif enerjisiyle sürekli halkın içinde olan, gençlerin soruların cevap yetiştiren öğrencilerin başını baba şefkatiyle okşayan, yanına gelen ihtiyar amcalara evlat saygısı gösteren bu kişi Yozgat Valisi Kemal Yurtanç’tı. Merhum Yazıcıoğlu’nun da rahleyi tedrisinden geçip birlikte çalışma şerefine eren Yurtnaç, tam bir millet sevdalısı vatansever. Vali Bey Yozgat halkının sevgisini kazanmış. Makam odası dertlilerin, gurebanın, yoksul Anadolu insanlarının yarasına merhem vazifesi görüyor. Tepeden bakmak yok, halkı küçümseme yok… Kadim devletimizin “baba” vasfını günümüzde de işletiyor. Müşfik bir edayla milletin meselelerini çözüyor.

Halkla yaptığımız özel görüşmelerde de Vali Bey hakkında duyduğumuz pozitif cümleler, bütün devlet adamlarının örnek alması gereken cinstendi. Kimisi Baba diye hitap ediyor, kimisi Vali Amca, kimisi Saygıdeğer Vali Bey, diye cümleye başlıyor. Yozgat insanının tamamının saygısını ve sevgisini kazanması elbette boşuna değil. Kameralardan uzakta, patlayan flaşların olmadığı beldelerde, yakın çalışma arkadaşları dışında kalabalığın toplanmadığı köylerde, bazen gece yarısı, bazen sabahın seherinde uzanacak el bekleyen mazlumlara, hatırının sorulmasını bekleyen yoksullara elini uzatan, devletin imkânını sunan Yurtnaç, büyük örneklik gösteriyor. Anadolu’da birçok şehrin valisiyle röportaj yaptım, yapmaya da devam ediyorum. Kemal Bey’i bir bürokratın ötesine taşıyan, sosyolojik okumaları, felsefi bakışları, derin ufkunun yansıması. Batı’yı çok iyi bilmesi ve doğuyu doğru okuması, ona Yozgat sınırlarını dar kılıyor diye düşünüyorum. Yurtdışı Türkler Başkanlığı dönemindeki birikimini önemsiyorum. Bu tecrübenin Türkiye geneline matuf projelerde değerlendirilmesi gerekir.

Vali bey hakkında ilk Yozgat ziyaretinde edindiğim izlenimler bunlardı. Diğer izlenimlerim ise yurtdışında yaşayan 80’e yakın Yozgatlı iş adamının Valiliğinin daveti üzerine Yozgat’a geldiği “Yozgatlı İşadamları Zirvesi”nde oldu. Basın mensubu olarak katıldığım zirvede Anadolu şehirlerinin en temel problemlerinden birisine çözüm arayışları önemliydi. Yozgat’ın yatırım potansiyelini ortaya çıkarmak, iş adamlarının Yozgat’a yatırım yapmalarını sağlamak, istihdamı artırmak, büyük şehirlere göçü önlemek ve yaşanabilir bir şehir haline getirmek meselesi konuşuldu.

Devamı: http://www.yeniakit.com.tr/haber/sehri-zirveye-cikaran-vali-380639.html

Bu haber toplam 343 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim