• İstanbul 17 °C
  • Ankara 18 °C

Selçuklu Sempozyumu

Selçuklu Sempozyumu
Kayseri Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, ilkine üniversitelerinin ev sahipliğini yaptığı 1. Selçuklu Sempozyumu'nun iki yılda bir tekrarlanacağını söyledi.

selcuklu-sempozyumu-medium-0Kayseri Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, ilkine üniversitelerinin ev sahipliğini yaptığı 1. Selçuklu Sempozyumu'nun iki yılda bir tekrarlanacağını söyledi. İkinci sempozyum içinde İran ile Azerbaycan'ın talip olduklarını dile getirdi.

* Selçuklu Sempozyumu -

İlki Kayseri Erciyes Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen ve dünya genelinde 150 bilim adamının katıldığı 1. Selçuklu Sempozyumu iki yılda bir tekrarlanacak. Selçuklu kültürünün anlatıldığı sempozyumun ikincisine İran ve Azerbaycan talip oldu. Kayseri Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, ilkine üniversitelerinin ev sahipliğini yaptığı 1. Selçuklu Sempozyumu'nun iki yılda bir tekrarlanacağını söyledi. İkinci sempozyum içinde İran ile Azerbaycan'ın talip olduklarını dile getirdi. Prof. Dr. Keleştemur, İbni Sina gibi tıp tarihinin önemli isimlerinin yetişmesini sağlayan Selçuklu medeniyetinin enine boyuna bu sempozyumlarda konuşulduğunu ve yapılan araştırmaların da yeni sempozyumlarda dünyaya duyurulacağını açıkladı. 1. Selçuklu Sempozyumu'nun yankıları ile ilgili değerlendirme yapan Prof. DR. Fahrettin Keleştemur şöyle konuştu:

"Selçuklular, Osmanlı'dan önce Anadolu topraklarına yerleşen atalarımızdır. 1071 her ne kadar Türklerin Anadolu'ya geldiği tarih olarak kabul ediliyor olsa da Türklerin Anadolu'ya çok erken geldiklerini gösteriyor. Burada Kayseri'nin tercih edildiğini görüyoruz. Kayseri bu bakımdan önemlidir. Tarihi özelliği konusunda. Selçuklu dönemine baktığınız zaman da çok önemli bazı gerçekler karşımıza çıkar. Geniş bir coğrafyaya yayılmışlardır. Çok farklı etnik grupların, çok farklı dinlerin olduğu coğrafyada devletler kurmuşlardır. Belki de insanlık tarihindeki insan haklarının en üst düzeye ulaştığı, bilimin en üst düzeye ulaştığı bir medeniyet kurmuşlardır. Bu bakımdan önemlidir. Osmanlının temelini de tarihçilerimizin de ittifakla belirttikleri gibi Selçuklular atmıştır. Selçuklular Moğol istilaları hariç tutulursa çok büyük barış, huzur ve refah ortamının olduğu döneme rastlar. Çok önemli sayıda ve önemli düzeyde bilgi üreten bilim adamlarına rastlarsınız. Bütün Selçuklu coğrafyasında vardır."

'İmparatorlukların ya da büyük devletlerin gelişmesi ile bilimsel gelişmesinde doğrudan paralellik vardır. Bu Selçuklu döneminde uygun görünüm vardır" diyen Prof. DR. Keleştemur sözlerini şöyle sürdürdü:

"Selçuklu denilince biraz içim burkulur. Osmanlı Devletinin gölgesinde kalmıştır. Osmanlı Devleti büyük bir imparatorluk kurmuştur. Kıtalara yayılmışlardır. Büyük eserler vermiştir. Biraz Selçuklular ihmal edilmiş gibidir. Bu anlamda Selçuklu sempozyumu önemli oldu. Osmanlı imparatorluğunun temelini oluşturan bir devletten bahsediyoruz. Bu coğrafyada birbiri ardına kurulan çok sayıda devlet olmuştur. Bunu iyi kavramak lazım. Biri düşünür ve devlet adamanı it söz vardır; 'Ne kadar çok geriye bakabiliyorsanız, ileriyi o kadar çok görürsünüz.' Bizde geriye doğru tarihimize bakmayı iyi bilmeliyiz. Çocuklarımıza tarihi aksettirmeliyiz. Nereden geldiklerine çocuklarımız bilmeli ki nereye gideceklerini iyi görmeli ve karar vermelidir."

Selçuklu Sempozyumu'nun düzenlenmesinde katkıları olan herkese teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, sözlerini şöyle sürdürdü: "Selçukluların anlatılması konusunda bir program düzenlenmesi gerekiyordu. Bunun içinde Selçuklu sempozyumu düzenlendi. Bu üniversitemize nasip oldu. Bu düşünceyi Abdulkadir Yuvalı bey gündeme getirdi. Kendisine teşekkür ediyoruz. Çünkü ciddi bir katkısı ve emeği oldu. Bu tür büyük olayların gerçekleşmesi içinde Kayseri'de uygun bir toplumsal dayanışma var. Bu konu gündeme geldiği andan itibaren de üniversitemizin bu program için sağlayacağı bütçesi yoktu. Bu konuda valimiz, belediye başkanlarımız, odalarımız, sivil toplum örgütleri ciddi katkı sağladılar. Bu konuda katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz. 28 ülkeden katılımlar oldu. Önceden düşünmediğimiz problemler oldu. Dışarıdan gelen bilim adamları eşleri ve çocuklarını getirdiler. Onların kalmaları ile ilgili ek konaklama bütçesi çıktı. Bunu kendilerine yansıtmadık. Hatta kalma sürecisini birkaç gün daha uzatan misafirlerimiz oldu."

Selçukluları anlatan Amerikalı, Ermenistanlı, Hollandalı, İsralli bilim adamlarının bu sempozyuma ilgi gösterdiğini aktaran Keleştemur, "Bizim medeniyetimizde barış ve huzur vardır. Bugün de öyledir. Burada yaşanan birlik ve beraberliğin yanında huzur ve barış ortamını gelen insanlar gördü. Ki, 100 yıl öncesine kadar Kayseri'de Müslümanlar, Rumlar ve Ermeniler yaşıyordu. Hatta o dönemde Ermenililerle ile Rumlar arasında problemler varken bizimle her iki topluluğun problemi olmamıştı. Ki bugün zaten huzur ve barış sağlayan medeniyetimizin bu çalışmalarına dünyanın ihtiyacı var."

8 Ekim 2010 Milli Gazete

Bu haber toplam 561 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim