“İSTİKLÂL MARŞININ KABUL EDİLDİĞİ GÜNÜ VE MEHMED AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ” Kanunu gereğince kurulan “Merkez Kutlama Kurulu” toplandı

“İSTİKLÂL MARŞININ KABUL EDİLDİĞİ GÜNÜ VE MEHMED AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ”  Kanunu gereğince kurulan “Merkez Kutlama Kurulu” toplandı
10 Mayıs 2007 Tarih ve 26518 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “İSTİKLÂL MARŞININ KABUL EDİLDİĞİ GÜNÜ VE MEHMED AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ” Kanunu gereğince kurulan “Merkez Kutlama Kurulu” toplandı Merkez Kutlama Kurulu’na Türkiye Yazarlar B
kurul

10 Mayıs 2007 Tarih ve 26518 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren

“İSTİKLÂL MARŞININ KABUL EDİLDİĞİ GÜNÜ VE MEHMED AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ”

Kanunu gereğince kurulan “Merkez Kutlama Kurulu” toplandı

Merkez Kutlama Kurulu’na Türkiye Yazarlar Birliğini temsilen D. Mehmed Doğan ve Ahmet Fidan katıldı.

12 Mart İstiklal Marşı ve Mehmed Akif kutlamaları için  Perşembe Günü  saat 14.00 te MEB Tevfik İleri Salonun’da Müsteşar Yardımcısı  Zübeyir Yılmaz başkanlığında yapılan toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı hariç,  üye kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Hazırlanan günden gereğince 2012-2013 döneminde kurum ve kuruluşların konuya dair faaliyetleri anlatıldı. 2013-2014 dönemi programları görüşüldü.

Ayrıca kurum ve kuruluşların temsilcileri teklifler üzerinde düşüncelerini aktardılar.

TYB,  Kutlama Kuruluna aşağıdaki faaliyetlerin raporları ve programları yanında önemli teklifler de sundu.

Bu teklifler arasında M. Akif’in Berlin Seyahatinin 100. Yılı olan 2014 yılında Berlin’de anılmasının yararlı olacağı da ifade edildi. Teklifler arasında mevcut yönetmeliğin yetersiz kaldığından yeni yönetmelik hazırlanması ve kutlama kurulu üyesi kurumların görüşüne sunulması istendi.

Kutlama kuruluna sunulan TYB faaliyet, program ve önerileri ilgi ile karşılandı.

Merkez Kutlama Kuruluna sunulan dosya aşağıda sunulmuştur.

1- Faaliyet Raporu

Türkiye Yazarlar Birliği, 2012-2013 faaliyet dönemi çalışmalarında önceliğini Mehmed Âkif'e verilmiştir. Vakfımız bünyesinde kurulan Mehmed Âkif Ersoy Araştırma Merkezi, merhum şairimizin eserleriyle birlikte hakkında yazılanları ve resim, afiş vb. malzemeleri toplayarak Mehmed Âkif kütüphanesi oluşturmuştur.

Bir önceki Merkez Kutlama Kurulu toplantısında alınan kararlar doğrultusunda Mehmed Âkif’in vefat yıldönümü olan 27 Aralık 2012 tarihinde, Mehmed Âkif’in Burdur Mebusu iken ikametine verilen ve içinde İstiklal Marşını yazdığı  Taceddin Dergahında otuz üç yıldan beri olduğu gibi anma programı düzenlenmiştir.

Anma programında Mehmed Âkif çeşitli yönleriyle anlatılmış ve şiirlerinden örnekler okunmuştur.

27 Aralık 2012 tarihi öncesinde ve sonrasında Ankara başta olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında üniversitelerimiz, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının konu ile ilgili konuşmacı talepleri karşılanmıştır. Konuşmacılar taleplere göre yönlendirilmiştir.

Ayrıca 12 Mart 2013 tarihinde Gerek Merkez Yürütme ve gerekse Ankara Valiliği yürütme kurulunun kararı ile hazırlanan programlara iştirak edilmiştir.

Taceddin Dergâhı'nda TYB'nin hazırladığı program Polis Akademisi bandosunun çaldığı İstiklâl Marşı ile başlamış ve akabinde icra edilmiştir.

Törene katılan Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Nabi Avcı bir konuşma yapmıştır. Yapılan konuşmalardan sonra, törene katılanlara Ankara Özel Çağrı Okulları tarafından pilav ikram edilmiştir.

Aynı gün öğleden sonra Türkiye Yazarlar Birliği, Kırıkkale Üniversitesi işbirliği ile “Mehmed Âkif Paneli” düzenlenmiştir. Söz konusu panele öğrenciler ve halk büyük ilgi göstermişlerdir.

Ayrıca  12 Mart 2013 tarihi öncesi ve sonrasında başta Ankara olmak üzere çeşitli illerde konferans ve seminerler yapılmıştır.

Mehmed Âkif’in ata yurdu Kosova/İpekte, Çorum, Konya, İzmir, Eskişehir, Erzurum, Bayburt, Trabzon gibi illerimizde anma toplantılarına fiilen iştirak edilmiştir.

Bütün bunlara ilave olarak bir yıllık süre içinde, yıl boyunca Mehmed Âkif anma toplantılarına iştirak edilmiş, toplantılar ayrıca TYB'nin yayınları ile desteklenmiştir.

Mehmed Âkif’in ölümsüz eseri Safahat'ın gençlere yönelik “Genç Safahat” adlı kitap belediye ve kurumlara  öğrencilere hediye edilmek üzere dağıtılmıştır.

Başta TYB yöneticileri olmak üzere 12 Mart ve 27 Aralık tarihlerinde görsel ve yazılı basına sözlü ve yazılı hizmet verilmiştir.

Gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışından Mehmed Âkif anma faaliyetleri için TYB ilk adres olmak özelliğini sürdürmektedir. Bundan da büyük bir memnuniyet duymaktayız.

2- 2013-2014 Dönemi Faaliyet Programları

Türkiye Yazarlar Birliği önceki dönemlerde olduğu gibi aksatmadan ve ara vermeden Mehmed Âkif’i yeni nesillere tanıtmaya devam etmektedir. Bu sebeple öncelik Türk Edebiyatının ölümsüz eseri Safahat’ın tanıtılması ve gençler tarafından okunması amaçlanmaktadır.

 1. 19/20/21 Aralık2013 tarihlerinde Mehmed Âkif’in memleketi Kosova İpek’te Yunus Emre Enstitüsü ile ortaklaşa “Mehmed Âkif Baba Diyarında “ konulu bir panel ve şiir şöleni yapılacaktır.

Toplantıda Mehmed Âkif çeşitli yönleri ile anlatılacak ve şiirlerinden örnekler okunacak ve hakkında belgesel bir vtr gösterilecektir.

 

 1. 23/24/25 Aralık 2013 Tarihlerinde Mehmed Âkif’in tahsil gördüğü Halkalı Mektebi'nde Sabahattin Zaim Üniversitesi, Burdur Mehmet Âkif Üniversitesi ortaklığı ile, Safahat’ın 7. Kitabı “Gölgelerin” Mısırda basılışının 80. Yıldönümü dolayısı ile bir sempozyum düzenlenecektir.

Sempozyuma 30 kadar akademisyen katılacak ve bildiriler sunacaklardır. Sempozyumun iki gün sürmesi planlanmıştır.

 

 1. 26 Aralık 2013 tarihinde Samsun’da gençlere yönelik bir anma toplantısına iştirak edilecektir.

 

 1. 27 Aralık 2013 tarihi öncesi ve sonrasında yurt içinden ve yurt dışından konuşmacı talepleri için bir liste hazırlanmış kurum ve kuruluşların talepleri şimdiden bu listeden karşılanmaktadır.

 

 1. 12 Mart 2013 “İstiklâl Marşı Günü” faaliyetleri için bu toplantıda alınacak kararlar doğrultusunda Taceddin Dergâhı'nda anma faaliyeti icra edilecektir.

 

 1. Ayrıca 27 Aralık 2013 tarihinde hem Taceddin Dergâhı'nda anma toplantısı yapılacak hem de TYB Genel merkezinde tamamen üniversiteli gençlerinin hazırlayıp icra edecekleri “Gençler Mehmed Âkif’i Anıyor” konulu bir toplantı gerçekleştirilecektir.

 

 1. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı ile “Safahat Şiirleri Ezbere Okuma Yarışması” düzenlenecek ve ödül töreni Ankara’da aynı gün yapılacaktır.

 

 1. Yayın hakları TYB Vakfı Yazar Yayınları'na ait Genç Safahat kitabının gençlere ulaştırılması için kurum ve kuruluşlarla işbirliği sürdürülecektir.

 

3-Öneriler

12 Mart İstiklâl Marşı'nın TBMM'de kabulü ve Mehmed Âkif Günü faaliyetlerinin daha etkin ve anlamlı olması için aşağıdaki tedbirlerin alınmasında yarar bulunmaktadır:

 

1-      Mevcut Yönetmelik ihtiyaca cevap verememektedir.  Günün anlam, önemiyle mütenasip  yeni ve kapsamlı bir yönetmeliğe ihtiyaç bulunmaktadır.

 

2-      Ankara’da yapılan törenlerin, Sayın Bakan Nabi Avcı'nın teklifi doğrultusunda tek elden ve merkez komitesince belirlenmesinde zaruret bulunmaktadır.

 

3-      12 Mart Anma faaliyetlerinin daha etkin ve anlamlı hale gelmesi için daimi bir sekretarya tesisi ile kurulca alınan kararların, yılda bir kez değil, sürekli takibi gerekmektedir.

 

4-      Her yıl Mehmed Âkif adına büyük ödül tesis edilmeli ve ödül için bir seçici kurul oluşturulmalıdır.

 

5-       2014 Mehmed Âkif'in Berlin'e yaptığı seyahatin 100. yıl dönümüdür. Mehmed Âkif'in Safahat kitabında geniş yer verdiği Berlin'de geniş katılımlı bir anma toplantısı yapılmalıdır.

 

 

 

Bu haber toplam 4241 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim