• İstanbul 17 °C
  • Ankara 12 °C

Suriyeliler ‘büyük oyun’a alet olmayacak

Suriyeliler ‘büyük oyun’a alet olmayacak
Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Siham Hindavi, son günlerde Suriyeli mültecilere karşı oluşturulan algı operasyonuna karşı düşüncelerini TIMETURK için yazdı…

Özgür Suriye halkı, onlarca yıl kendisine zulmeden Esed çetelerine karşı bir devrim başlattı. Evet, halk belki yiyecek ekmek, içecek su, barınacak bir evden yoksun değildi ama hürriyet ve şerefinden yoksun yaşamak durumundaydı…

Esed çeteleri, barışçıl bir şekilde başlayan ve özgürlük, şeref ve adaletten başka bir talebi olmayan halk gösterilerine; silah, ölüm, işkence, hapis ve yıkım ile karşılık verdi. Ve onunla birlikte bütün şer güçleri de devrime karşı komplo kurarak halkı ve devrimini boğmak istediler. Ayrıca İslam ve Arap ülkeleri ile dünyadaki çoğu ülke devrim karşısında olumsuz bir tavır takındılar. Ve yine bu ülkelerin çoğu Suriye halkının evinden barkından kopup rezil olmasına yönelik politikalara eşlik ettiler.

“ARAP KARDEŞLER”DE BULAMADIĞIMIZ…

Gerçek şu ki, Suriye halkı hem güven içinde yaşayacağı güzel bir belde hem de hakkı ve mazlumları savunan bir ülkeyi Türkiye haricinde hiçbir yerde bulamadı. Türkiye; gerek hükümeti gerekse halkının çabalarıyla Suriyeliler için hem vatan, hem aile, hem güvenli bir ülke oldu. Zaten bu yüzden Suriye halkının büyük bir çoğunluğu Türkiye'ye göç etmeyi tercih etti. Suriyelilerin “Arap kardeşleri”nden bile bulamadıkları ve benzeri olmayan yakınlık, akrabalık, ortak tarih, insani muamele…

Hakikaten, hiçbir Suriyeli kendisini Türkiye'de gurbette hissetmedi. Savaşın tüm kasvetine rağmen burada kendimizi muhacir, Türkleri de ensar gördük. “Olanda hayır vardır” dedik. Ve yaşanan kriz, Türkler ile Suriyeliler arasındaki kardeşliği ortaya çıkardı.Yaşananlar, Arap ve Türk kavmiyetçilerinin ırkçı fikirleri ile Türklerin Araplara, Arapların da Türklere ihanetiyle anlattıkları ve onlarca yıldır çabaladıkları genel olarak Arapları özelde de Suriyelileri Türklerden koparma çabalarını bitirdi. Ve bu Türk-Arap kardeşliği; krizin olanca zorluğuna rağmen gerçekleşti ve on yıllardır anlatılan saçmalıkları bitirdi.

OSMANLI'YI “İŞGALCİ” DİYE ÖĞRETTİLER

Ortaokulda, lisede, üniversitede; derslerde öğrendiğimiz; Osmanlıların “geri kalmış” ve “işgalci bir devlet” olduğuydu. Ve Osmanlılar, Suriye'ye de geri kalmışlık mirasını bırakmışlardı. Ancak okuldan eve dönüp babama (Allah onu korusun) tarih dersinde işlediğimiz bu konuyu anlattığımda bana şunları söylemişti:
“Kızcağızım; Osmanlılar da tıpkı bizim gibi Müslüman idi. Osmanlı tarihi bizim tarihimizdir. Ve Osmanlı halifesi halifemizdi. Allah Osmanlı'nın günlerini geri getirsin.” 

Açıkçası babamın sözlerini üniversite 4'üncü sınıfa gelene kadar anlayamamıştım. Üniversitede tarih bölümü okudum ve son sene Sultan II. Abdülhamid Han (Allah rahmet eylesin) hakkında bir ödev aldım. Ama bu ödev, tamamen fikirlerimin ve hayatımın dışında gelişti. Ve yaptığım ödev, bize öğretilen tarihin ne denli yalan ve yanlışla dolu olduğunu ortaya çıkardı. Böylece, halen devam eden Osmanlı tarihine yolculuğum başlamış oldu.

CEHENNEMDEN ÇIKIP CENNETE GİRDİM

Doktora tezimi hazırlamam ve doktoramı alışım, ben ve danışman hocalarım arasında gerçek bir savaştı… Ama sonunda bir tarih doktoru olmayı başardım. Doktora tezini aldıktan sonra da yaklaşık 2 sene önce Şam'dan zoraki ayrıldım. Doğruca, Türkiye'ye, İstanbul'a yöneldim. Kelimenin tam anlamıyla cehennemden cennete gelmiş gibiydim. Başlarda dil engeli yaşamasaydım ülkemin dışında da hissetmiyordum aslında kendimi… Dil başta olmak üzere yaşadığım bazı zorluklara rağmen Türk kardeşlerimin desteğini hep hissettim. Gerçek bir kardeş gibi yardımcı oldular, kucakladılar ve yanımda durdular. Şu an görev yaptığım üniversitede çalışmaya başlamama kadar geçen süre içerisinde yaşadığım zorluklarda Türklerin yardımlarını hayatım boyunca unutamam. Ve üniversitemde; Suriye'de, başka Arap ülkelerinde ya da herhangi bir yabancı ülkede yüzde 10'unu yapamayacağım şeyleri gerçekleştiriyorum. Ve hiçbir riya duygusu taşımadan Türklere ve Türk devletine olan teşekkürümü ifade ediyorum:

Teşekkürler Türkiye, devleti, halkı ve insanlarıyla…

TÜRKİYE İKİNCİ VATANIMIZ

Burada kendi ülkemde Türk kardeşlerimle yaşıyorum ve bu sadece benim durumum değil, 3 milyondan fazla insan bu şekilde… Şunu belirteyim ki bu cömert ve güzel ülkede mutlu olmayan bir tane Suriyeli görmedim. Şunu da söyleyeyim: Biz Suriyeliler, Türkiye'ye bir başkasının yerini almaya, görevlere doluşmaya, hak etmediğimizin ticaretini yapmaya gelmedik. Herhangi bir Türk'ün rızık kapısını kapatacak bir yarışın ya da ona bizden ötürü zarar gelecek bir müsabakanın içinde değiliz. Suriyeliler, Suriye'den çıktıkları andan itibaren hayatlarını şerefleriyle sürdürebilecekleri bir iş arıyorlar. Suriyeliler, bu ülkeye faydalı olacak bir iş arıyorlar ve bu ülkenin kalkınmasına katkıda bulunmak istiyorlar. Dediğim gibi, çünkü burayı ikinci vatanımız olarak görüyoruz.

BAZI SURİYELİLERİN AMACI FİTNE ÇIKARMAK

Ben ve Türkiye'de yaşayan diğer Suriyeliler, son zamanlarda karşılaştığımız ve arkasında kimin olduğunu bilmediğimiz bir kampanya karşısında şoktayız. O kampanya ki, Suriyelilerin Türkiye'den gönderilmesini; savaş, zulüm ve ölüme terk edilmesini işliyor…

Bazı Suriyelilerin Türkiye'de, Suriyelileri ve Türkleri zor durumda bırakacak eylemler içinde olduğundan haberdarız. Ve biz, onların birçoğunun rejime çalıştıklarını ve Türkiye'de bazı çevrelerle işbirliği içinde olduklarını biliyoruz. Amaçları, Suriyeliler ile Türkler arasında fitne çıkarmak… Ancak şunu da belirteyim ki, kötü davranış sergileyen Suriyelilerin sayısı Türkiye'deki Suriyelilerin toplamıyla kıyaslanamayacak kadar az…

Ancak, olayların Suriyeli masum hamile bir kadın ve küçücük oğlunun beşer aklının almayacağı bir şekilde vahşiyane bir yöntemle öldürülmeye varacağını düşünmedik.

TÜRKİYE'DEN İNSANÎ TAVIR

Şüphesiz Emani er-Rahmun ve oğlunun katli biz Suriyelileri sarstı, korkuttu. Tıpkı Türkleri korkuttuğu gibi… Türk halkının ve devletinin bu cinayet karşısındaki tavrı insanî ve reddedici oldu. Bizler bu cömert ve güzel ülkeye sığındık. Ve kısa bir sürede yeniden bu ülkede güvende olduğumuzu hissettik. Ve bu işin peşini bırakmadıkları için de Türk halkına, devletine ve ayrıca medyasına çok teşekkür ediyoruz. İnşallah suçluların cezalandırılması da Türk yargısının eliyle en kısa sürede gerçekleşecektir.

Devamı: http://www.timeturk.com/suriyeliler-buyuk-oyun-a-alet-olmayacak/haber-690997

Bu haber toplam 451 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim