• İstanbul 24 °C
  • Ankara 16 °C

TBMM Başkanı TYB Heyetini kabul etti

TBMM Başkanı TYB Heyetini kabul etti
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin TYB heyetini kabul etti. TBMM Başkanına 12 Mart İstiklâl Marşı kutlamaları ile ilgili bilgi sunuldu. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye Yazarlar Birliği Heyetini Kabul etti.

TYB Heyeti Meclis Başkanına konuyla ilgili olarak aşağıdaki bilgi notunu sundu:

TBMM Başkanı
Sayın Mehmet Ali Şahin’e


“12 Mart İstiklâl Marşı günü kutlamaları”
hakkında not:


12 Mart İstiklâl Marşı Günü Kutlamaları ve TBMM

Ülkemizin ve halkımızın varlık zeminin oluşturan değerlerin, aidiyet unsurlarının hatırlanması, yıldönümleri vesilesiyle geniş kitlelere ulaşan çalışmaların yapılması için resmî kurumlar ve gönüllü kuruluşların işbirliği içinde hareket etmesine ihtiyaç vardır.


İstiklâl Marşı bütün önem ve değerine rağmen, bugüne kadar resmî cihetten gereken ilgiyi görmemiştir. Onu alkışlarla kabul etmiş olan TBMM'nin görünür bir yerinde İstiklâl Marşı’nın metni son yıllara kadar yoktu. Bu konuda TYB öncülüğünde gönüllü kuruluşların müracaatları üzerine, bir kaç sene önce Meclis bahçesinin İçişleri Bakanlığına bakan girişine böyle bir anıt yapılmıştır.


İstiklâl Marşı'mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından millî marş olarak kabulünün yıldönümlerinin “İstiklâl Marşı günü” olarak kutlanması yönünde Türkiye Yazarlar Birliği ve ona destek veren gönüllü kuruluşların teşebbüsleri üzerine Hükümet tarafından hazırlanan ilgili kanunun 4 Mayıs 2007’de kabul edilmesiyle sonuca ulaşmıştır.


İlk defa sivil bir milli gün ihdas edilmiş, bu günün şanına lâyık şekilde kutlanması için yapılması gerekenler konusunda Türkiye Yazarlar Birliği, ilgilileri uyarmış, uygulama yönetmeliği, kanuna göre 4 ayda çıkarılacakken, ancak TYB’nin teşebbüsleri ile kutlamalara yakın günlerde (7 mart 2008) çıkarılabilmiştir. Bu yüzden 2008 kutlamaları istenilen seviyede olmamıştır.


Geçen sene 12 Mart İstiklâl Marşı gününün ilk defa geniş bir katılımla kutlanması için şartlar everişli iken, bu defa da mahalli seçimlerin yakın bir zamanda yapılacak olması, coşkulu kutlamaları engellemiştir.


12 Mart 1921'de TBMM tarafından kabul edilen İstiklâl Marşı, en önemli kimlik yapıcı unsurlarımızdandır ve gerçek bir millî mutabaka metnidir. Bu önemli yıldönümü fırsat bilinerek geniş kapsamlı faaliyetler yapılması gerekmektedir.


Bu maksatla oluşturulmuş bulunan Merkez Kutlama Kurulu’na gönüllü kuruluşları temsilen Türkiye Yazarlar Birliği katılmaktadır. Bu toplantılarda ortaya koyduğumuz teklifler şu şekilde özetlenebilir:


1. 12 Mart İstiklâl Marşı günü kutlamalarının geniş katılımlı sivil bir millî bir gün olarak icrası için gönüllü kuruluşların katılımını (odalar, sendikalar, dernekler ve vakıflar) sağlamaya ağırlık verilmelidir.


2. Merkez kutlamalarının nasıl yapılacağı konusunda gerekli adımlar atılamamıştır. Geçen sene ilk defa, Ankara Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Türkiye Yazarlar Birliği ile birlikte düzenlediği kutlamalar, İstiklâl Marşı’nın yazıldığı Taceddin Dergâhı’nda yapılmış, ardından da Tarihi Türkocağında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Resmi bir toplantı düzenlenmiştir.


Bu sene merkez faaliyetlerinin daha geniş katılımlı ve ve farklı çerçevelerde sürdürülmesi gerekmektedir.
Bu hususla ilgili iki nokta önemlidir.


1. İstiklâl Marşı’nın kabul edildiği ilk TBMM binası da kutlamaların bir parçası olarak değerlendirilmeli, TBMM başkanlığı buradaki kutlamaları düzenlemelidir.


2. 12 Mart Milli bir gün olmakla beraber, bu gün dolayısıyla bir resmikabul (resepsiyon) verilmemektedir. 12 Mart akşamı, devlet erkânı ile birlikte ağırlıklı olarak şair ve yazarların davet edileceği bir resm-i kabul tertiplenmeli, bu kabul resmi İstiklâl Marşı’nı kabul eden, Mehmet Âkif’in de mensubu olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi adına, Meclis başkanı tarafından verilmelidir.

2011 İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 90.YILDÖNÜMÜ

Önümüzdeki yıl, İstiklâl Marşı’nın kabulünün 90. Yıldönümüdür.
TBMM’nin bu önemli yıldönümünü kutlamak için, şimdiden hazırlıklara başlanması, bu günü en iyi şekilde kutlayacak programlar hazırlamak için harekete geçilmesi gerekiyor.

Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı
Mehmed Âkif Ersoy Araştırmaları Merkezi

Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı, Mehmed Âkif Ersoy’la ilgili faaliyetleri sürekli hale getirmek, çalışmaları değerlendirmek ve Safahat isimli şiir külliyatının konuya vakıf kişilerce topluma açık şekilde sürekli okunmasını sağlamak gibi gayeleri gerçekleştirmek için Mehmed Âkif Araştırmaları Merkezi oluşturdu.

Mehmet Âkif Araştırmaları merkezinin amacı ve çalışma alanı:

1. Milletimize fikirleri, eserleri ve örnek kişiliği ile mal olmuş bulunan İstiklal Marşı şairimiz Mehmed Akif Ersoy’un hatırasını yaşatmak, eserleri ve örnek şahsiyetiyle yurt içinde ve dışında, bilhassa genç nesillere tanıtılmasını sağlamak,
2. Fikri, sanatı ve şahsiyeti üzerine yapılan araştırmaları, çalışmaları ve yayınları desteklemek.
3. Mehmet Âkif’in yaşadığı mekanların, bilhassa İstiklal Marşı’nı yazdığı Taceddin Dergahı’nının asliyetine uygun şekilde korunması için gerekli teşebbüslerde bulunmak,
4. Mehmed Âkif araştırmaları ve yayınlarıyla tanınan ilim ve fikir adamlarına seri konferanslar verdirmek
5. Mehmet Âkif’i tanıtmak ve fikirlerini yaymak üzere temsil, gösteri ve film çalışmalarını desteklemek ve bu yönde çalışanlara yol göstermek.
6. Mehmed Âkif’le ilgili yazılı, basılı, görüntülü malzemeleri derlemek ve muhafaza etmek,
7. Mehmed Âkif’in yakın çevresi, dostları, dönemi ile ilgili çalışmalar yaptırmak,
8. Mehmed Âkif’in Safahat isimli şiir külliyatının konuya vakıf kişilerce topluma açık şekilde sürekli okunmasını sağlamak,
9. Vefat ve İstiklal Marşı’nın kabul yıldönümlerinde düzenlenecek faaliyetleri planlamak.
10. Mehmed Âkif adına yarışmalar tertiplemek, ödüller vermek.

Mehmed Âkif Araştırmaları Merkezi, Mehmed Âkif’la ilgili kitap çapında eser yayınlamış yazar ve ilim adamlarından oluşan sürekli bir danışma heyeti oluşturacak.

 


Bu haber toplam 724 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim