• İstanbul 20 °C
  • Ankara 12 °C

Türkçe yazan şairler Bakü’de buluşuyor

Türkçe yazan şairler Bakü’de buluşuyor
“Türkçenin 8.

“Türkçenin 8. Uluslararası Şiir Şöleni”
29 Ekim-1 Kasım tarihlerinde
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılacak

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ilki 1992 yılında Bursa’da yapılan “Türkçenin Uluslararası Şiir Şölen”lerinin sekizincisi bu defa Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de Azerbaycan Yazarlar Birliği ve Kafkas Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilecek.

29 Ekim-1 Kasım 2009 tarihlerinde yapılacak şölene Türkiye’den, Türk cumhuriyetlerinden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yüz kadar şairin katılması bekleniyor.

 

Türkiye Yazarlar Birliği’nin  Türkçenin zengin şiir varlığını ortaya koymak ve Türk dünyasının yaşayan ünlü şairlerini bir araya getirmek amacıyla yedi kez düzenlediği “Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni” 8. defa Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yapılacak.

Uzun süredir devam Şiir Şöleni hazırlık çalışmaları nihai noktaya vardı. Daha önce gerçekleştirilen yedi şölenin tecrübesine sahip olan Şölen Daimi Heyeti, TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan’ın başkanlığında, şölenin programı, bütünleyici faaliyetler, yurt içinden ve yurt dışından katılacak şairler ve büyük ödüllerin tespiti gibi konularla ilgili çalışmalarını tamamladı.

Daimi Heyet Başkanı D. Mehmet Doğan ve Şölen koordinatörü Ahmet Fidan geçtiğimiz günlerde Azerbaycan’a giderek Bakü’de temaslarda bulundu. TYB Temsilcileri ilk olarak Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi Hulusi Kılıç’ı ziyaret etti. Büyükelçi Kılıç, Türkiye Yazarlar Birliği’nin Bakü’de yapacağı uluslararası şölenden duyduğu memnuniyeti belirtti.

 

Bakü şöleni Azerbaycan Yazıcılar Birliği ile müştereken yapılacak. Bu münasebetle AYB Başkanı Anar Rızayev’le görüşen heyet,  gerekli mutabakatlar sağlandıktan sonra Azerbaycan Atatürk Merkezi Başkanı Nizami Caferov’la da bir görüşme yaptı. 8. Şölen’in Bakü’deki iştirakçilerinden Azerbaycan Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saniç’le görüşülerek temaslar tamamlandı.

 

Türkiye şairleri 29 Ekim’de Bakü’de

 

TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, Türkiye Yazarlar Birliği yöneticileri, Türkiye’den katılacak şairler ve bazı milletvekilleri ve basın mensuplarından oluşan Türkiye Heyetinin, 29 Ekim’de Bakü’ye hareket edeceğini bildirdi.

 

Şehidler Hıyabanı’nı ziyaret

Şölen’in açılışı, 30 Ekim 10.30’da Rus Dram Tiyatrosu salonunda yapılacak. Açılıştan önce Türkiye heyeti, Şehitler Hıyabanını ziyaretle 1918’de Bakü’yü Bolşevik ve Ermeni komitacılardan kurtaran Nuri Paşa kumandasındaki Kafkas İslâm Ordusu şehitlerinin hatırasını taziz edecek.

 

Şölene Türkiye dışında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, KKTC, Doğu Türkistan, Tataristan, Dağıstan, Altay, Balkar, Başkırdistan, Çuvaşistan, Gürcistan, Karakalpakistan, İran, Irak, Bosna, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Moldova (Gagavuzeli), Yunanistan (Batı Trakya), Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere, ve Avusturya’dan şairlerin katılması bekleniyor.

 

Şölene katılması kesinleşen şairler

Bakü şölenine Türkiye’den katılacak şairler belli oldu (soyadları abc sırasıyla):  Şeref Akbaba, Hüseyin Akın, Mehmet Aycı, Ali Ayçil, Mustafa Aydoğan, Rıdvan Canım, Arif Dülger, Bahaeddin Karakoç, Hicabi Kırlangıç, Ahmet Kot, M. Atilla Maraş, Metin Önal Mengüşoğlu, Osman Özbahçe, Mustafa Özçelik, Ahmet Murat, Osman Sarı, Cafer Turaç, Ali Ural.

Şölene Türkiye dışından katılması kesinleşen isimler: Almanya-Selim Turan, Bulgaristan-Naci Ferhat, Çuvaşistan-Maria Karyagina, Gagavuzya-Fiodor Zanet, Gürcistan-Derviş Osman Ahmetoğlu, Hollanda-H.Kerim Ece ve Fatih Okumuş, İran-Nasır Paygüzar, Kazakistan-Saken İmannasov ve Zuhursin Yerman, Kırgızistan-Altınbek İsmail, Kırım-Aliyev Şerlan, KKTC-Mahmut İslâmoğlu, Kosova-Zeynel Beksaç, Makedonya-Fahri Ali, Özbekistan-Miraziz Azam ve Abdülcemil Hoca, Türkmenistan-Orazdurdu Yağmurov, Yunanistan-Dr. Hasan Ahmet.

 

Şiir şölenine, Azerbaycan’dan 21 şair katılacak: Çingiz Əlioğlu, Ramiz Rövşən, Vaqif  Bayatılı Önər, Vaqif  Bəhmənli, Nazim Əhmədli, Marif  Soltan, Qulu Ağsəs, Səlim Babullaoğlu, İlqar Fəhmi, Rəşad Məcid, Ədalət Əsgəroğlu, Rüstəm Behrudi, Mahirə Əlyanlı, Adil Cəmil

Xanəmir, Qəşəm Nəcəfzadə, Qismət, Vüsal Nazimoğlu, Vüsal Nuru, Rəbiqə, Narıngül.

 

Şiir fasılları ve atölye çalışmaları

 

Şiir Şöleninde şairlerin kendi şiirlerin okuyacağı şiir fasılları yanında ilmi toplantılar da yer alacak. Açılışta  Ege Üniversitesi Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı  Başkanı Prof. Dr.A. Yavuz Akpınar “Azerbaycan Türkiye Edebî Alakaları” konulu bir konuşma yapacak.

 

Şölen süresince şairler şiir atelyelerinde Şiirin teknoloji ile imtihanı, Lirik şiirin sorunları, 21. yüzyılda hece şiiri ve Şiirde millet bağı (şiirde evrensellik-millilik) konularını tartışacak.

 

Şölen büyük ödülleri

 

Türkçenin Uluslararası Şiir Şölenlerinde, Türk  dünyasının üç büyük şair ve yazarı adına büyük ödüller veriliyor. Bakü şöleninde büyük ödüller 12. yüzyılın büyük şairi Genceli Nizami,  Türkiye’den 20. yüzyılın büyük şairlerinden Ahmet Haşim ve  20. yüzyılda Azerbaycan’ın büyük şairlerinden Hüseyin Cavid adına  verilecek.

 

Büyük Ödüllerin, hem maddi değeri, hem de sanat değeri taşıması gözetiliyor. Bekir Soysal tarafından hazırlanan büyük ödüller, adına ödül verilen şair ve yazarların altın kaplama rölyefleri ile klasik cilt ve süsleme unsurlarının bir kompozisyonu şeklinde tasarlandı.

Türk  dünyasına yönelik en önemli sürekli kültürel faaliyet

Türkiye Yazarlar Birliği’nin, ilkini 1992’de gerçekleştirdiği Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni on yedinci yılını geride bırakırken, Türk dünyasına yönelik planlı-programlı, istikrarlı tek faaliyet olma niteliğini de sürdürüyor.

Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni, geçmiş asırların anıtlaşmış şairlerini hatırlatmak yanında, yedi iklim dört bucaktan zamanımızın yaşayan dil ve şiir ustalarını bir araya getirerek yeni bir edebi dirilişin zeminini hazırlıyor.

 

Bursa’da dikilen çınar büyümeğe devam ediyor

 

İlk şölen, Osmanlı Devleti’nin gerçek anlamda kurulduğu Bursa’da başladı, Selçuklu başkenti Konya’da tamamlandı. 2. Şölen, Asya’nın hayli doğusunda ve kuzeyinde Kazakistan’ın başkenti Almatı’da yapıldı. 3. Şölen, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta idi. Orta Asya bozkırlarından şiir rüzgarları, batıya ve güneye doğru esti ve Kıbrıs’ta karar kıldı, 4. Şölen Girne’de icra edildi.  5. Şölen Avrupa’nın parlamento başkenti Strasburg’da, 6. Şiir Şöleni Kırım’da yapıldı. 7. Şiir Şöleni Yahya Kemal’in doğduğu Üsküp’te gerçekleştirildi.

 

30 Ekim 2009’de şairler büyük şairler yetiştirmiş bir coğrafyada, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de “Türkçe’nin Şiir Şöleni” için 8. defa bir araya geliyor.

Bu haber toplam 594 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim