Türkiye'nin En Kapsamlı Yıllığı Çıktı!

Türkiye'nin En Kapsamlı Yıllığı Çıktı!
Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı 2012 Türkiye Yazarlar Birliği’nin 29. Yıllığı.

 

Üç yıldır düzenli bir şekilde dinî hayatımız bölümünü yazan Prof. Ejder Okumuş, bölüm üzerinden ciddiyetle üzerinde durulması gereken Türkiye okumaları yapıyor. “Kürt Sorunu ve Din”, “Başörtüsü”, “Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din”, “Arap Baharı ve Türkiye” Okumuş’un yazısındaki başlıklardan sadece birkaçı.

 

Kültür hayatımızı yazan Doç. Dr. Mustafa Orçan, kültürel hayatın aktörleri üzerinden dikkat çekici bir popüler kültür değerlendirmesi yapıyor. Geçen yıl “Osmanlı”ya artan ilginin ve klâsik kitap yayınlarındaki artışın sebepleri üzerinde duruyor. Şehirlerimizde kültür mirasımızın korunması kadar yeniliğin bir diğer ismi olan e-devrimi inceliyor.

 

Türkiye’de müzik kültürü konusundaki en donanımlı isimlerden birisi olan Münir Tireli, iki yıldır yazdığı yıl değerlendirmeleriyle hem müziğin ne kadar önemli bir alan olduğunu, hem de niçin yakından takip edilmesi gerektiğini göstermeye devam ediyor.

 

Gülcan Tezcan ve Yavuz Altınışık Türk sinemasının bir yılını; yeni çekilen filmler, yönetmenler, ödüller, devlet destekleri, yayın faaliyetlerine varıncaya kadar masaya yatırıyorlar.

 

Murat Erol, basın değerlendirmesinde âdeta bir format ortaya koyan yazılarına 2012 yıllığında da devam ediyor. Neredeyse bütün gazetelerin bir yıllık maceralarını yazıyor. İskender Gümüş ve Mevlüt Tatlıyer’in ekonomi, Serkan Yorgancılar’ın toplum ve siyaset, Kamuran Emre’nin hukuk, Tarkan Zengin’in sendika ve çalışma hayatıyla ilgili değerlendirme yazıları alanlarında 2011’e ayna tutuyor.

 

Muhammed Hüseyin Mercan’ın İslâm dünyasındaki son gelişmeleri, Fatih Keskin ve Serkan Derin’in Türk dünyasında yaşananları yakından inceledikleri yazıları konularına nüfuzun birer örneği olarak okuyucusunu bekliyor.

 

Yusuf Turan Günaydın, herkesin dikkatinden kaçan noktalara verdiği önemle Türkiye’nin gizli tarihi olmaya devam ediyor. Gösterişsiz gibi duran yazıları, ancak bin bir emek verilerek hazırlanabilecek yazar bibliyografileri, Türkiye’de çıkan bütün dergileri takip eden eşsiz sabrının göstergesi sayılan dergi yazılarına 2012 yıllığında da devam ediyor. Dergiler bölümü Yusuf Turan Günaydın artık bir ezbere dönüştü.

 

Ahmet Şenol’un, son zamanlarda kaybolan bir değerimiz, folklor, halk kültürü konusundaki ısrarlı yazıları 2012 yıllığında da sürüyor. İbrahim Ulvi Yavuz her zamanki titiz çalışmasıyla 2011 yılı olaylar ve insanları bir vakanüvis olarak yazmaya devam ediyor.

 

Osman Özbahçe’nin yönetiminde hazırlanan Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı 2012, kitapçılarda edebiyat meraklılarını, araştırmacıları bekliyor.

Bu haber toplam 2757 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim