• İstanbul 28 °C
  • Ankara 23 °C

TYB 3. Şubeler Buluşması : Şubeler Ödül Vermeli mi?

TYB 3. Şubeler Buluşması : Şubeler Ödül Vermeli mi?
Türkiye Yazarlar Birliği’nin (TYB) III. Geleneksel Şubeler Buluşması 16 Nisan 2011 Cumartesi günü Bursa'da gerçekleştirildi.   Merkezinin dışında 12 ilde şubesi ve 12 ilde temsilciliği, 1200’den fazla üyesi bulunan TYB’nin 3.

Ardından Bursa Şube Başkanı Mustafa Efe toplantının ilk konuşması yaptı. Efe, “Kadim Osmanlı şehri olan Bursa’da gerçekleşen bu etkinliğin hayırlı olmasını” temenni ettikten sonra, “TYB’nin kadim bir düşünceyi temsil ettiğini, bu düşüncenin temsilcileri olan Mehmet Âkif, Necip Fazıl, Sezai Karakoç gibi öncülerin yolunda gittiğini” söyledi. Başta D. Mehmet Doğan olmak üzere TYB’ye bugüne kadar omuz verenlere teşekkür eden Mustafa Baki Efe, konuşmasını Dr. Sefer Özdemir’in TYB’yi anlatan duygu dolu bir yazısını okuyarak tamamladı.

Daha sonra söz alan TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, 33. yılını idrak eden bir sivil toplum kuruluşunun başkanı olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. 1200 üyesi, 12 şube ve temsilciliği ile TYB’nin örnek bir kurum olduğunu söyledi. Yavuz, konuşmasında TYB Merkezi’nin 5 katlı bir binada hizmet eder hale gelişinin önemli olduğunu belirtti.

 

Açış konuşmaları çerçevesinde son olarak TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan söz aldı. TYB’nin 33. yılında konuşulacak çok konusunun bulunduğunu, bunların bir kısmının burada konuşulacağını belirten doğan, üçüncü kez yapılan şubeler toplantısının oldukça faydalı olduğunu söyledi. 33. Yıllık serüvenin önemini vurgulayan Doğan, Türkiye’de o zamandan bu güne pek çok değişikliğin olduğunu, bütün bunlara rağmen TYB’nin bugün büyük bir başarıyla faaliyet yapabiliyor olmasının önemli olduğunu söyledi. Doğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TYB kurulduğu yıllarda Türkiye’de keskin çatışmacı bir fikir ortamı vardı. TYB, o zaman için ihtiyaç duyulan rolü gerçekleştirmek için kuruldu. Kurulduğu yıllarda egemen bir ideolojinin güdümünde olan yazı, kültür, sanat faaliyetlerine müdahil olan TYB, bugün belirli oranda yol almış bir halde, istikametini değiştirmeden mücadelesini sürdürmektedir. Bugün memlekette sosyal, siyasî, hukukî kimi değişiklikler olmaktadır. Bunların bir kısmı dipten gelen dalgaların etkisiyle olurken, bir kısmı da harici zorlamalarla vücut bulmaktadır. Bugün entelektüel iktidar da değişmek zorunda kalmıştır. Bütün bunlarda TYB’nin ve üyelerinin etkisi mutlaka vardır.”

D. Mehmet Doğan daha sonra, ülkenin gidişatında artık devlet organlarından ziyade STK’ların etkin olacağını söyledi. TYB’nin de geleceğin Türkiye’sini şekillendirmek için önemli bir kurum olduğunu belirten Doğan, “Bunun adımlarını bugünden atmalıyız. Devlet adamlarının, hükümetlerin düşünemediğini biz düşünmeliyiz. Bu çerçevede 1970’lere, 1980’lere göre sorumluluğumuz daha da artmıştır. Bunun için de özellikle maddi altyapı sorunlarının çözülmesi gerekmektedir.” dedi.

Şubelerin önemi ve işlevi üzerinde de duran D. Mehmet Doğan, “TYB bütün birimleriyle, bir bütün halinde varlığını sürdürmelidir. Camia beraberliğimiz mükemmel bir nitelik arz etmelidir. Ayrıca üniversitelerle işbirliği yapma şansımızı iyi kullanmalıyız. Mali sorunlarımızın çözümü konusunda hem yerel ortamlarda şubelerimizce, hem de merkezî ortamda TYB merkez yöneticilerimiz tarafından girişimlerde bulunulmalıdır.” dedi.

Çalışmalardaki süreklilikten bahseden Doğan, TYB’nin 26. sayıya ulaşan Kültür Sanat Yıllığı, TYB Ödülleri, TYB Akademi Dergisi gibi çalışmalarla yoluna başarıyla devam ettiğini söyledi ve 3. Şubeler Buluşması’nın hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

Oturum Başkanı Rıdvan canım, D. Mehmet Doğan’a TYB’nin misyonunu hatırlatan bir konuşma yaptığı için teşekkür etti. Daha sonra genel merkez denetleme kurulu başkanı Dr. İsmail Bozkurt şube denetlemeleri ile ilgili olarak bilgilendirici bir konuşma yaptı. Bozkurt, her tür sıkıntıda ve her zaman TYB şubelerinin hizmetinde olduğunu ve onlara yardımcı olacağını söyledi.

Şubeler buluşmasının açılışına misafir olarak katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Atilla Ödünç ve TYB Üyesi ve yazar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin de birer selamlama konuşması yaptılar. Atilla Ödünç, TYB şubelerin Bursa’da toplamasından memnun olduklarını belirtti. Özgen Keskin ise, TYB’nin faaliyetlerini başından beri takip ettiğini, gerektiğinde katıldığını ve başlangıçtan bu yana faydalı hizmetler yaptığını ve yapacağını dile getirdi.

 

MÜZAKERE OTURUMUNDA KONUŞULANLAR…

Yaklaşık 40 kişilik- bir katılımcının iştirakiyle gerçekleşen 'Bursa Buluşması'nda şubelerin birbiriyle iletişimi yanında, 2011/12 programlarının düzey, kalite ve etkileri üzerinde duruldu.

 

Genel merkez-şubeler diyalogu, iletişimi, ödüller, ortak projeler, web sayfaları ve haberler, yarışmalar, ulusal proje ve programlar üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

 

D. Mehmet Doğan, 'geçen seneki şubeler buluşmamız Sakarya Şubesi’nin enfes ev sahipliğiyle Adapazarı ve Taraklı'da gerçekleşmişti, bugün sizlerle Osmanlı'nın ilk başkenti Bursa'da buluşmuş olmanın derin huzuru ve mutluluğu içindeyiz' sözleriyle başladığı konuşmasında, 14 arkadaşıyla 33 sene önce kuruluşunu yaptığı Tyb'nin serüvenini anlatırken, önümüzdeki on yılın hizmet amaç ve perspektifini açıkladı.

 

Tophane, Ulucami, Orhan Camii, Muradiye Külliyesi, Murat Hüdavendigâr Külliyesi gibi tarihi mekânların gezilmesiyle son bulan TYB III. Geleneksel Şubeler Buluşması'nın sonunda 4. şubeler buluşmasının 2012 Nisan ayında Konya'da yapılmasına oy birliğiyle karar verildi.

Bu haber toplam 994 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim