TYB Gaziantep Şubesi 2010 yılı Edebiyat ve Hizmet Ödülleri

TYB Gaziantep Şubesi 2010 yılı Edebiyat ve Hizmet Ödülleri
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Gaziantep Şube Başkanı Hanifi Akın, edebiyat, kültür, sanat, sosyal, tarihi ve vakıf eserlerine sahip çıkmak, kapsama alanlarını her yıl biraz daha genişletmek kültür dünyasında kalıcı izler bırakmak amacıyla tarihe ve toplu

jbjkjhkTürkiye Yazarlar Birliği (TYB) Gaziantep Şube Başkanı Hanifi Akın, edebiyat, kültür, sanat, sosyal, tarihi ve vakıf eserlerine sahip çıkmak, kapsama alanlarını her yıl biraz daha genişletmek kültür dünyasında kalıcı izler bırakmak amacıyla tarihe ve topluma mal olmuş kişilere bu yıl ilk defa ödül dağıtmaya karar verdiklerini söyledi. Hanifi Akın yaptığı açıklamada, "Gaziantep'in kurtuluşunun bu yıl 89. yıldönümünü kutladıklarını belirterek, tankı, topu, tüfeği, ordusuyla Fransızlara kafa tutup 35 bin nüfusluk şehirde 6 bin 317 şehit verdiğimiz o günlerde şehri tüm varlığıyla savunan Antep halkının düşman işgali altında gösterdiği şanlı direniş ve teslim olmama kararlılığı, daha Birinci Meclis tarafından "Gazi"lik unvanıyla onurlandırılmış ve bu payeyi hak eden tek kent olmuştur" dedi.

TYB Gaziantep Şubesi olarak tarihe ve topluma mal olmuş kişilere bu yıl ilk defa ödüller dağıtmaya karar verdiklerini anlatan Akın, "Ödüller; sanat, edebiyat ve hizmet dallarında şehrimize gerek yerel, gerekse ulusal anlamda önemli katkılarda bulunan şahsiyetlere ve Gaziantep'te gerçekleştirdikleri etkin çalışmalarından dolayı bazı kamu kurum ve kuruluşlara verilecektir. Hanifi Akın, Meral Uludağ, Cemal Saygıdar, Sabiha Doğan, Metin Zirek, Mehtap Yılmaz, Gülşen Gazel, Abdurrahman Yiğit, Kebir Polat ile E. İlker Gülşen'in oluşturduğu jüri heyeti; roman, güncel araştırma, hikaye, deneme, şiir, çeviri, yerel kültür, dalları ile kamu kurum ve kuruluş dallarından, bu dalların hem kendi yapılarına ve hem de edebiyatımızdaki gelişim seyrine uygun olarak ayrı ayrı kriterler eşliğinde değerlendirmelerde bulunuldu. Onur ödülünü verirken de bu ödüle layık görülecek kişinin edebiyat alanında vazgeçilmez bir yeri olması, bir ömür boyu bu yeri taçlandıran ölümsüz eserler vermesi ve bu başarısını günümüze de taşıyabilmesi dikkate alındı" diye konuştu.

Akın konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Ödül verirken dikkat edilen hususların en önemlisi; ömürlerini eserlerini oluşturmada harcayan bu değerli şahsiyetlere ve eserlerinin varlığına işaret ederek şehrimiz adına onlarla hem bir övünç hem bir naçizane takdir, hem de gelecek kuşağa alınması gereken örnek bir kişilik olarak göstermektir. Hayatla ödenmiş bu çalışmalarının manevi karşılığını bir ödülle takdir etmek elbette yeterince mümkün değildir. Ayrıca kurumlarımıza verdiğimiz ödülle, onların etkin çalışmalarına katkı sağlanması hedeflenmiştir" Ödüllerin kimlere verileceğini de açıklayan Akın,

"Edebiyat Dalı Ödülleri; Güncel araştırmalar alanında gazeteci Şamil Tayyar'a, Roman alanında; Ahmet Ümit'e, Hikaye/Öykü alanında Lütfiye Aydın'a, Yerel kültürü araştırma alanında Necmeddin Şahiner'e, Çeviri alanında Doç. Dr. Abdulvehhab Öztürk'e, Deneme/İnceleme alanında Cahit Tanyol'a, Şiir alanında Oğuz Tümbaş'a

"Hizmet Dalı Ödülleri" Kimsesiz çocuklar ile sokak çocuklarının rehabilitesi hususunda göstermiş olduğu katkılardan dolayı Ayşe Kamçı hanımefendi'ye, Kültür yolu projesinden olayı Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Asım Güzelbey'e, Evlilik okulu projesinden dolayı Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'na, Şehrimizdeki tarihi ve turistik değerlerin korunmasında gösterdiği etkili çalışmalardan dolayı Kültür ve Turizm İl Müdürü Salih Efiloğlu'na, Yine şehrimizdeki gerek kadınların ve gerekse çocukların korunması ve rehabilitesi konusunda göstermiş olduğu çalışmalarından dolayı Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Emin Korkmaz'a, şehrimizdeki vakıf eserlerinin restorasyon ve tarihi mekanların onarımı konusunda göstermiş olduğu çalışmalarından dolayı Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven'e verilmesi uygun görülmüştür" şeklinde konuştu.

Onur ödülünün ise "İkinci Yeni"nin öncüleri içinde imge, ironi ve çocuksu duyarlılığıyla seçkin bir yer edinen, dili ile hayatını özgün bir şiire dönüştüren, Ülkü Tamer'e verilmesinin kararlaştırıldığını dile getiren Akın, "Yaşamını Türkiye'yi güldürmeye ve güldürürken de düşünmeye adayan büyük sanatçı Nejat Uygur'a ise tüm Gaziantep halkı adına Vefa Ödülü verilmesi uygun bulunmuştur. Ödüller, Mart ayı içerisinde düzenlenecek bir törenle sahiplerine verilecektir" ifadelerini kullandı.

(İHA)
Bu haber toplam 731 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim