• İstanbul 21 °C
  • Ankara 23 °C

TYB Kitapları 37: Türk Dünyası Şiir Güldestesi 6

TYB Kitapları 37: Türk Dünyası Şiir Güldestesi 6
Şiir Güldestesi 6, güldeste dizisinin altıncısı. Kitap Uluslararası şiir şölenlerinin yedincisini; Üsküp-Makedonya'da gerçekleştirilen şölenin detaylarını ve şairlerini ihtiva ediyor.

Şiir Güldestesi 6, güldeste dizisinin beşincisi. Kitap Uluslararası şiir şölenlerinin yedincisini; Üsküp-Makedonya'da gerçekleştirilen şölenin detaylarını ve şairlerini ihtiva ediyor. 21-25 Kasım 2007 tarihinde Üsküp-Makedonya'da gerçekleştirilen şölenin açış konuşmaları, şairler ve şiirleri, ve şölenden görüntüleri de ihtiva eden kitap 224 sayfalık bir hacme sahip.

İbrahim Ulvi Yavuz'un yayına hazırladığı kitap, 2009 yılında basılmış. Genel Başkan olarak Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç'ın sunuş yazısında belirttiği gibi Balkanların Osmanlı kokan atmosferinde şiir şöleni gerçekleştirmek, tecrübeleri paylaşmak, türkçenin ufkunu genişletecek azımsanamayacak kazanımlar edinilmesini sağlamış. 

TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan sunuştan sonra yer alan açış konuşmasında, Yahya Kemal'e adanan şölende şairin doğduğu Üsküp'ün ondan başka bir çok şairin doğmasına da vesile olduğunu söylemiş ve yüz yıl önce Mehmet Akif, İsmail Gaspıralı, Ahmet Cevat, Sabir, Fatih Emirhan, Zahir Bilgi, Tukay, Mağcan, Çolpan, Fıtrat gibi şarilerin birbirlerini anladıklarını belirterek büyük şairlerin insanlığa rahmet olduğunu ifade etmiş. 

Şiirlerden önce yer alan bir başka yazı olan Rıdvan Canım'ın tüm şöleni içeren ve değerlediren yazısı da kaybolması mümkün detayları barındırmış. 

Şölende Türkiye'den ve başka ülkelerden katılımcılar ise şu şekilde yer almış: 

Adem Yazıcı, Ali ayçil, Ahmet Murat, Mehmet Aycı, Ali K. Metin, Osman Konuk, ramazan Kaplan, A. Vahap Akbaş, Arif Dülger, Cahit Koytak, Ahmet Mercan, Nurettin durman, Harif Fedai, Kamil Yeşil, Hüseyin K. Ece, Fatih Okumuş, Adem Turan,M. Ruhi Şirin, Mehmet Kara, Rıdvan Canım, Rezzan Ziborça, Ethme Baymak, İbrahim Arslan (Kosova), Mir Aziz Azam (Özbekistan), Ethem Baymak (Kosova), Esad Bayram (Makedonya), Rüstem Behrudi (Azerbaycan), Zeynel Beksaç (Kosova), Leyla Şerif (Mekedonya), Avni Rngüllü (Makedonya), Harif Fedai (Kıbrıs), Taner Güçlütürk (Kosova), Müştehir Karakaya, Bahattin Karakoç, Fahri Kaya (Makedonya), Cahit Koytak, Zekir Kurtnezir (Kırım), M. Atilla Maraş, M. Önal Mengüşoğlu, İskender Musbeg ( Kosova), Feyruze Müslimova (Tataristan), Fatih Okumuş (Hollanda), Dilaver Osman (Kıırm), Nilay Özer, Sabahattin Sezair (Makesonya), Zharas Sarkesov (Kazakistan), Şehram Şeydayi (İran), Kamil Topçu Şen (Bulgaristan), Cafer Turaç, Ali Ural, Adem Turan, Nusret Dişo Ülkü (Makedonya), Muharrem Yahya (Makedonya), Adem yazıcı, Azamet Yoldaşev (Başkurdistan), Baurrzhan Zhakup (KAzakistan), Razzan Zborça (Kosova) 

 

Üsküp'teki şölende gerçekleştirilen şiir atolyelerinde yer alan oturumlar ve şairleri ise şöyle belirlenmiş. 

1. Gelenek ve Modernizm Arasında Yahya Kemal (Katılımcılar: Adem Yazıcı, Ali ayçil, Ahmet Murat, Mehmet Aycı, Ali K. Metin, Osman Konuk, ramazan KAplan) 

2. Türkçe Şiirin Sorunları (Katılımcılar: Arif Dülger, Cahit Koytak, Ahmet Mercan, Nurettin durman, Harif Fedai, Kamil Yeşil), 

3. Şiirde Din, Tarih ve Toplum (Katılımcılar: Hüseyin K. Ece, Fatih Okumuş, Adem Turan), 

4. Türk Şiirinde Balkanlar, Balkanlarda Türk Şiiri (Katılımcılar: M. Ruhi Şirin, Mehmet Kara, Rıdvan Canım, Rezzan Ziborça, Ethme Baymak) 

Makedonya'dan iki şairin şiirlerini ve Şölen sonrası Yenişafaık gazetesine değerlendirme yazan D. Mehmet Doğan'ın yazısını aşağıya aktarıyoruz. 

 

tarama0014-(1).jpgtarama0015-(1).jpgtarama0008-(3).jpgtarama0009-(2).jpg

tarama0010-(3).jpgtarama0011-(2).jpgtarama0012-(1).jpg

Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim