• İstanbul 21 °C
  • Ankara 21 °C

TYB Kitapları 48: 2012 yılı Kültür Sanat Yıllığı

TYB Kitapları 48: 2012 yılı Kültür Sanat Yıllığı
Türkiye Yazarlar Birliği'nin kırk sekizinci kitabı 2012 yılı Kültür Sanat Yıllığı, yıllık geleneğinin yirmi beşincisi

Yıllık, Ekonomi, Toplum ve Siyaset (Ekonomi, toplum, hukuk, çalışma hayatı) İslam Dünyası, Türk Dünyası, Dinî Hayat, Kültür Hayatımız, Dilimiz, Şiir, Hikâye, Roman, Deneme-İnceleme-Tenkit, Müzik, Basın, Dergiler, Sinema, Folklor, Olaylar-Ödüller-Kayıplar bölümlerinden müteşekkil. 

Yayınlayanın İbrahim Ulvi Yavuz, editörün de Osman Özbahçe olduğu yıllık, 431 sayfalık hacmi ile dergiler, şiir, hikaye, roman gibi edebi türlerle beraber kültür hayatımızın geneli hakkında ve ekonomi, toplum, siyaset ile birlikte dünyadaki gelişmeleri de değerlendiren bölümleri ile zengin bir içeriğe sahip. 

Yıllıklar, TYB'nin başka bir yerde örneği görülmemiş kendine has çalışmalarından ve yıllar içerisinde değişen isimlerle beraber yoluna devam ederek, özverili çalışmalar sonucunda tamamlanarak, bu konudaki eksikliğin farkında olduğunu gösterdiği bir alan olarak yerini ve önemini muhafaza ediyor. 

2012 Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı'nın ekonomi bölümünü, İskender Gümüş ile Mevlüt Tatlıyer, Toplum ve siyaset başlığını, Serkan Yorgancılar, Hukuk'u Kamuran Emre ve Çalışma Hayatını ise Tarkan Zengin hazırlamış ve yıllığın ilk bölümünü oluşturmuş. 

İslam Dünyası bölümünü Muhammed Hüseyin Tezcan hazırlamış. 2001'in 10. yıldönümü olan 2011 yılında ortadoğu ve islam dünyasını incelemiş. Türk Dünyası bölümünü Fatih Keskin ve Serkan derin, Kültür Dünyamız bölümünü Mustafa Orçan, Dini Hayatımız bölümünü Ejder Okumuş hazırlamış. 
 
Şiir bölümünü yazan Mustafa Aydoğan, 2001 yılında dergilerde yayınlanan şiirler üzerinden değerlendirmesini sunmuş. Edebiyatta yaşanan kan kaybının öyküde de yaşandığını söyleyen Tosun, çıkan hikaye kitaplarının 50'ye yakınını değerlendirmiş. 
 

Roman bölümünü kaleme alan Güray Süngü, "bu yıl da roman açısından bereketli bir yıldı" şeklinde başlayan roman değerlendirmeleri olduğunu söyleyerek romanın hala canlı bir tür olarak varlığını sürdürdüğünü ifade etmiş ve öne çıkan romanlarının değerlendirmesini sunmuş. 

 

Araştırma-Tenkit-İnceleme''yi Enver Kuçlu, Dergiler bölümünü Yusuf Turan Günaydın, Musiki bölümünü Münir Tireli, Sinema bölümünü Gülcan Tezcan ve Yavuz Altınışık, Basın bölümünü Murat Erol, Folklor bölümünü Ahmet Şenol, Olaylar-Kayıplar- İnsanlar bölümünü İbrahim Ulvi Yavuz kaleme alırken, D. Mehmet Doğan'ın sözlüğü üzerinden sözlükçülük üzerinde görüşlerini belirterek Dilimiz bölümünü Osman Özbahçe yazmış. 

Yıllık geleneğinin 25. olan 2012 Yılı Kültür ve Sanat yıllığı da, diğer yıllıkları gibi TYB'nin emsali bulunmayan çalışması olarak 2011 yılının kültür ve sanat hayatına ışık tutan ve araştırmacıların ve ilgililerin başvuracağı bir kaynak olarak önemini muhafaza ediyor. 

tarama0178-(1).jpgtarama0179-(1).jpgtarama0180-(1).jpgtarama0181-(1).jpg

tarama0182-(1).jpgtarama0183-(1).jpgtarama0184-(1).jpg

Bu haber toplam 633 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim