TYB Kitapları 49: Türk Dünyası Şiir Güldestesi 8

TYB Kitapları 49: Türk Dünyası Şiir Güldestesi 8
Şiir Güldestesi 8, güldeste dizisinin sekizincisi. Kitap Uluslararası şiir şölenlerinin dokuzuncusunu; Prizren-Kosova'da gerçekleştirilen şölenin detaylarını ve şairlerini ihtiva ediyor.

Şiir şöleni için Kosova'ya giden heyet önce Sultan Murat Hüdavendigâr Türbesi'ni ziyaret etmiş. Priştina şehir gezisinden sonra da Prizren'e intikal etmiş. Mehmet Akif'in baba yurdunu da ziyaret eden heyet Kosova'da Türk dünyasını şiir anlamında bir araya getirirken tarihimizin en büyük isimlerini de ziyaret ederek birlikteliğimizin ve beraberliğimizin kuvvetlenmesini sağlamış.

Şölenden sonra basılan ve şiir meclislerini, tartışma oturumlarını, şairlerin şiirlerini ve açılış metinleri ile beraber fotoğrafları da ihtiva eden 184 sayfalık Güldeste 8'i yayına hazırlayan İbrahim Ulvi Yavuz olmuş. 

Açılışta, TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, TYB Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan, Kosova Milletvekili Müferra Şinik, TC. Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, T.C. Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, Kosova Kamu Güvenlik Bakanı Mahir Avcı, Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rıdvan Canım ile beraber Kosova'dan Zeynel Beksaç da konuşmuş. Konuşmasında balkanlardaki türk kimliği ile beraber, şiirin bu topraklar için ne ifade ettiğine ve kısa bir tarihine değinmiş. 

tarama0002-(5).jpgtarama0003-(6).jpgtarama0004-(5).jpgtarama0005-(6).jpg

tarama0006-(6).jpgtarama0007-(3).jpgtarama0008-(4).jpgtarama0009-(3).jpg

tarama0010-(4).jpg

 

Prizren şöleninde büyük ödüllerdem Ahmet Hamdi Tanpınar büyük ödülü İhsan Deniz'e; 16. yüzyılın Prizrenli şairi, gazavâtnâme sahibi Suzî Çelebi büyük ödülü Makedonya'dan Fahri Kaya'ya; Karacaoğlan büyük ödülü İran'dan Nasır Peyguzar'a verilmiş. 


Şölene katılacan isimler ise şu şekilde yer almış: A. Ali Ural, Ahmet Mercan, Cevat Akkanat,  Cevdet Karal,  Hicabi Kırlangıç, M. Atilla Maraş, Mustafa Muharrem,  Mustafa Baki Efe, Mustafa Özçelik, İhsan Deniz, Vural Kaya ve Yaşar Bedri. Şölene, Türkiye dışından katılan isimler: Almanya Selim Turan, Kırgızistan Altınbek İsmailov,  Hollanda Fatih Okumuş, Yunanistan Dr. Hasan Ahmet, Makedonya Nusret Dişo Ülkü, Nimetullah Hafız, Orhan Said, Avni Engüllü, Fahri Kaya, Fahri Ali, Leyla Hüsrev Emin, Bosna Hersek Hacem Haydoreviç, Bulgaristan Kâmil Topçu, Çuvaşistan Marina Karyagina, Irak Ekrem Terzi, Şemsettin Kuzeci, Romanya Güner Akmolla, Kırım Emine Eseinova, Azerbaycan Abbas Abdullah, Gürcistan Osman Ahmet. Şölene, Kosova'dan 15 şair katılacak: Rerzan Zborça, Zeynel Beksaç, İskender Muzbeg, Taner Güçlütürk, Arif Bozacı, Agim Rifat Yeşesen, Bayram İbrahim, Enver Balcı, Mürteza Büşra, Fikri Şişko, Raif Kırkıl, Mehmet Bütüç, Ayla Leskovçalı, Gülay Karasniç ve Şükrü Mazrek.

 

Kosova şairlerinde Arif Bozacı ile Nimetullah Hafız'ın şiirlerini ise alıntıyoruz: 

 

tarama0011-(3).jpgtarama0012-(2).jpgtarama0013-(2).jpgtarama0014-(2).jpg

Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim