TYB Kitapları 50: 2013 Yılı Kültür ve Sanat Yıllığı

TYB Kitapları 50: 2013 Yılı Kültür ve Sanat Yıllığı
Türkiye Yazarlar Birliği'nin ellinci kitabı 2013 yılı Kültür Sanat Yıllığı, yıllık geleneğinin yirmi altıncısı...

Yıllık, Ekonomi, Toplum ve Siyaset, İslam Dünyası, Türk Dünyası, Dinî Hayat, Kültür Hayatımız, Dilimiz, Şiir, Hikâye, Roman, Deneme-İnceleme-Tenkit, Müzik, Dergiler, Sinema, TV, Folklor, Olaylar-Ödüller-Kayıplar bölümlerinden müteşekkil. 

Yayınlayanın İbrahim Ulvi Yavuz, editörün de Osman Özbahçe olduğu yıllık, 359 sayfalık hacmi ile dergiler, şiir, hikaye, roman gibi edebî türlerle beraber kültür hayatımızın geneli hakkında ve ekonomi, toplum, siyaset ile birlikte dünyadaki gelişmeleri de değerlendiren bölümleri ile zengin bir içeriğe sahip. 

Necip Tosun’un 2012’de yayınlanan hikâye kitaplarını tek tek değerlendirmeye tuttuğu yazısı 2012’nin geniş bir özeti niteliğinde. Mustafa Aydoğan’ın şiir seçkisiyle birlikte, edebiyat dergilerini değerlendiren yazısı şiir ortamının mahiyetini kavramak için tutamak niteliğinde. Evren Kuçlu 2012’de çıkan eleştiri kitaplarını eleştirimizin genel durumu içinde değerlendiriyor. Yusuf Turan Günaydın’ın hazırladığı dergiler bölümü başlı başına bir kaynak hükmünde. Lütfi Bergen’in yazdığı dinî hayatımız aynı zamanda sıkı bir toplumsal eleştiri içeriyor. Türkiye’de siyasetin, ekonominin, sinemanın, kültür hayatımızın, dilimizin, televizyonlarımızın… durumu TYB yıllığında ayrıntılı bir şekilde değerlendiriliyor. TYB yıllıklarında uzunca bir süredir devam eden Olaylar ve İnsanlar bölümünde İbrahim Ulvi Yavuz, 2012’nin önemli olaylarını kronolojik olarak tespit etmeye devam ediyor. Kayıplar bölümüyle birlikte tam anlamıyla bir güncel tarihçilik örneği sergiliyor.

TYB yıllığı gibi ilgisini birçok alana yayarak hazırlanan ikinci bir yıllık yokken geniş perspektif ve kuşatıcı yayının önemi bir kat daha anlaşılmaktadır. 

Yıllık geleneğinin 26. olan 2013 Yılı Kültür ve Sanat yıllığı 2012 yılının kültür ve sanat hayatına ışık tutan ve araştırmacıların ve ilgililerin başvuracağı bir kaynak olarak önemini muhafaza ediyor. 

Bu yıllığın Atilla Mülayim tarafından kaleme alınan bölümünü paylaşırken, kitle iletişim araçlarının bu alana etkisinin değerlendirilmesini içermesi bakımından ayrıca önemli olduğunu söylemek istiyoruz:

tarama0019-(3).jpgtarama0020-(3).jpgtarama0021-(4).jpgtarama0022-(5).jpg

tarama0023-(4).jpgtarama0024-(4).jpgtarama0025-(4).jpg

Bu haber toplam 546 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim