• İstanbul 28 °C
  • Ankara 32 °C

TYB Kurucu Başkanı ve TYB Vakfı Başkanı Mehmet Doğan Diyarbakır'daydı.

TYB Kurucu Başkanı ve TYB Vakfı Başkanı Mehmet Doğan Diyarbakır'daydı.
Bıyıklı Mehmet Paşa Camii(Kurşunlu Camii) Avlusunda Dicle Üniversitesi Yetkilileri Prof.Dr Ahmet KANKAL, Yrd. Doç Mehmet Salih ERPOLAT, Gazeteci Mevlüt MERGEN ve Diyarbakır Yazarlar Birliği Kurucu Üyeleri D.

dmdogandiyarbakirBıyıklı Mehmet Paşa Camii(Kurşunlu Camii) Avlusunda Dicle Üniversitesi Yetkilileri Prof.Dr Ahmet KANKAL, Yrd. Doç Mehmet Salih ERPOLAT,  Gazeteci Mevlüt MERGEN ve Diyarbakır Yazarlar Birliği Kurucu Üyeleri D.Mehmet DOĞAN ile


İstiklâl Marşı'nın kabulünün 90. Yılı münasebetiyle Dicle Üniversitesi Rektörlüğünce; "Mehmet Akif Ersoy'u Anma ve Anlama Etkinlikler"i kapsamında, Diyarbakıra gelen Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı (TYB) Başkanı Mehmet DOĞAN, dün D.Ü. Konferans Salonunda Vali Yardımcısı, DÜ Rektörü, Dekanlar ve Öğrencilerin katılımı ile gerçekleşen bir konferans verdi.

TYB Kurucu Başkanı ve TYB Vakfı Başkanı Mehmet DOĞAN'ı Diyarbakır Yazarlar Birliği (DYB) Kurucularından Mehmet Ali ABAKAY ve diğer üyeler yalnız bırakmadı. Üniversite yetkilileriyle birlikte Mehmet DOĞAN'ı karşılayan DYB Kurucuarından Mehmet Ali ABAKAY, DOĞAN,a önce Keçi Burcu'nu gezdirdikten sonra, Esfel Bahçeleri ve Diyarbakır Kalesi hakkında bilgi sundu. Mehmet DOĞAN'a eşlik eden DYB Üyeleri ve kurucuları Fatma ÖZTÜRK, Atilla CAN, Süleyman AYDIN,  Hamdullah IŞIK ile diğer üyelerce, Diyarbakır Kurşunlu Camii, Özdemiroğlu Osman Paşa Türbesi, Ulu Camii, Dört Ayaklı Minare ve Diyarbakır'ın muhtelif tarihi mekanları gezildi.

Daha sonra konferansın verileceği D.Ü'ye giden Mehmet DOĞAN, Rektörlük Binası'nda Rektör Prof. Dr. Ayşe Jale SARAÇ tarafından karşılandı. Rektör SARAÇ, Dicle Üniversitesi'nin kültürel etkinlikler kapsamında birçok çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek, davetin kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti belirterek, Dicle Üniversitesi hakkında bilgi verdi.

Mehmet DOĞAN, "Mehmet Akif ile ilgili nereden davet gelirse gelsin, bu davete icabet etmek bizim için şereftir, bizim için borçtur. Mehmet Akif'i anmak değil anlamak adına bir görevdir" şeklinde konuştu. Gençliğe Mehmet Akif'i anlatmanın gerekliliğini ifade eden DOĞAN, şöyle devam etti, "2011 Yılı Mehmet Akif Yılı olarak kutlanmaktadır. Mehmet Akif'i tanıtarak, tanıyarak, anlayarak İstiklâl Marşı'nın ruhuna sahip olabiliriz." dedi.     

Üniversite yönetiminin yanısıra Üniversite Öğrencileri ve yakınlarının yoğun ilgi duydukları konferans, D.Ü.Kongre Merkezi B Salonu'nda saat 14.00'te saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ile başlayarak, Mehmet Akif ve İstiklal Marşı hakkında geniş açıklamalar yapıldı. Yıllardır Mehmet Akif hakkında önemli çalışmalarda bulunan DOĞAN, konferans sonunda dinleyicilerden gelen yazılı soruları da cevaplandırdı.  

DYB Kurucu Üyesi Eğitimci-Yazar Mehmet Ali ABAKAY, TYB Mehmet Akif Araştırmaları Merkezi Başkanı Mehmet DOĞAN'a Mehmet Akif'in ünlü eseri SAFAHAT'ın ilk kez 1943'te Türkçe basılmış eserini hediye etti.


Güzel intibalarla Diyarbakır'dan ayrılan TYB Vakfı Başkanı Mehmet DOĞAN, Diyarbakır'a DYB kuruluşunu tamamladıktan sonra geleceğini belirterek, şairlerin ve yazarların birlikteliğinin öneminin altını çizdi. TYB'nin yayınlarını DYB Kurucularına hediye eden DOĞAN, TYB olarak Latin harfleriyle basılan Safahat'ın ilk basımını kabul ederken, bu eserin kütüphane için anlamlı olduğunu ifade etti.

Artış

Soldan sağa: Süleyman AYDIN, Fatma ÖZTÜRK, Mehmet Ali ABAKAY, D. Mehmet DOĞAN; Atilla CAN, Mehmet Salih EROLATArtış

Soldan sağa: Mevlut MERGEN, Hamdullah IŞIK, D.Mehmet DOĞAN, Mehmet Ali ABAKAY

Artış

D.Mehmet DOĞAN, Özdemiroğlu Osman Paşa Mezarı Başında (Kurşunlu Camii -Diyarbakır)

Artış

Keçi Burcu'nda Toplu Fotoğraf Dicle Üniversitesi Yetkilileri, D. MehmetDOĞAN ve DYB Üyeleri

Artış

Keçi Burcu'ndan Başka Bir Kare

 

Artış

Diyarbakırlı Şair ve DYB Kurucu Üyesi Süleyman AYDIN, D. Mehmet DOĞAN İle..

 

www.edebiyatdostlari.com

Bu haber toplam 2071 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim