• İstanbul 16 °C
  • Ankara 10 °C

TYB Yayınları 5: 1986 yılı Kültür Sanat Yıllığı

TYB Yayınları 5: 1986 yılı Kültür Sanat Yıllığı
Türkiye Yazarlar Birliği'nin beşinci kitabı 1986 yılı Kültür Sanat Yıllığı, yıllık geleneğinin üçüncüsü.Hacmi 750 sayfayı bulan yüzden fazla kişinin imzasının yer aldığı yıllık kapsamlı bir çalışma olarak 1985 yılının kültür ve sanat hayatına ışık tutuyor

Yıllık, Ekonomi ve Siyaset, İslam Dünyası, Kültür Hayatımız, Dilimiz, Deneme- Tenkit- İnceleme, Şiir, Hikâye, Roman, Seyirlik Sanatlar, Çocuk Edebiyatı, Türk Musikisi, Plastik Sanatlar ve Mimari, Folklor, Televizyon, Sinema, Basın, Dergiler, Yayın Hayatı, Nesillerin Mirası, Muhasebe ve Olaylar-Kayıplar-Ödüller, Yıldönümleri bölümlerinden müteşekkil.

Kültür ve sanat alanındaki olumlu ve olumsuz gelişmelerin geleceğe bir değerlendirmesini sunmak amacıyla hazırlanan yıllıkların üçüncüsü 1986 yılı Kültür Sanat Yıllığının en geniş bölümü "Kültür Hayatımız" bölümü.. 

 Bölüm, D. Mehmet Doğan'ın "kültür"ü değerlendirdiği geniş bir yazısı ile başlıyor. Tanzimattan itibaren yaşananların bir muhasabesini yapan Doğan, batılı bilgi ve kültürle yetişen aydınların bilerek ya da bilmeyerek silahlarını içeriye çevirdiklerini söylüyor. Yaşanan kültür ikileşmesinin bu gün (o gün) yaşanan sıkıntıların da sebebi olduğunu söyleyen Doğan halen yaşamakta olduğumuz sıkıntıların müsebbibini tesbit etmiş oluyor. Bölüm 100 sayfaya yaklaşan geniş bir soruşturma kısmı ile devam ediyor. Belediye başkanlarından bir çok ilim ve fikir adamına kadar pek çok isme yöneltilen sorular ile kültür kavramının boyutları ve ikileşmenin sebep ve sonuçları tartışılıyor. 

Sadık Yalsızuçanların yazdığı "Hikaye" bölümü, 1985 yılı hikayesinin verimli bir hikaye olmadığını anlatıyor ve çıkan hikaye kitaplarının bir değerlendirmesini sunuyor. Mustafa Kutlu'nun Nurettin Topçu'nun hikayesini anlattığı bir tebliğ metninin de alıntılandığı bölüm, İnci Aral, MustafaKutlu ve Hüseyin Yorulmaz’ın hikaye örneklerini sunuyor.

Nesillerin Mirası bölümü Nezahat Nurettin Ege, Ressam Elif Naci, Türkiyatçı Emel Esin ve Cemil Meriç ile yapılan söyleşileri içeriyor. Cemil Meriçle konuşan Hüsamettin Arslan, Meriç’in inançları, hayat ve ölüm hakkındaki düşünceleri, aşkları ve hayatı hakkında sorular sorarak Meriç’ten samimi ifadeler almış. Bölüm yıllığın en ilgi çekici bölümlerinden birisi.. 

1986 yılı Kültür Sanat Yıllığı diğer yıllıklar gibi, kaybolması ve unutulması muhtemel gelişmelerin bir dökümü ve 30 yıl öncesinin iyi bir değerlendirmesini sunan TYB Kütüphanesinin önemli bir kitabı..

tarama0031.jpgtarama0032.jpgtarama0033.jpgtarama0034.jpgtarama0034.jpgtarama0035.jpgtarama0036.jpgtarama0037.jpg

 

 

Bu haber toplam 1063 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim