• İstanbul 26 °C
  • Ankara 26 °C

TYB’de değerlendirme toplantısı: Seçimleri Nasıl Okumalı

TYB’de değerlendirme toplantısı: Seçimleri Nasıl Okumalı
Türkiye Yazarlar Birliği Genel Merkezi 29 Mart 2009 Yerel seçimlerinin hemen ardından “Seçimleri Nasıl Okumalı?” başlıklı bir panel düzenleyerek seçim sonuçlarının; sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik boyutlarını masaya yatırdı.

Serdar Arseven  yaptığı değerlendirmede, seçim sürecinde 25 seçim bölgesini gezdiğini ifade ederek, bu seçimlerin öne çıkan bazı sonuçları var elbet. Ama ben önce birkaç saptamada bulunmak istiyorum. Biliyorsunuz gazetecilik mesleği biraz olumsuzluklar üzerine kuruludur. Dolayısıyla bizde olumsuzlukları öne çıkartarak onların konuşulmasını ve giderilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu açıdan bakarsanız ben sistematik olarak bu tür seçim sonuçları değerlendirme toplantılarını pek doğru görmüyorum. Ama Türkiye Yazarlar Birliği’nin daveti olunca programlarımı bırakıp geldim. Evet, ben sonuçları itibariyle pekte sevimli bir seçim sonucu çıkmadığını düşünüyorum” dedi.

Özellikle Ak Parti’nin bu sonuçları iyi değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Arseven, “Seçmen açıkça Ak Parti’ye “şımardın, böbürlendin, senden desteğimi de çekmedim ama, eğer kendini düzeltmezsen bu desteği de çekerim” mesajı vermiştir. AK Parti bunu iyi okumalıdır, dedi. Bu seçimlerde ilk defa kullanılan 4 milyon genç oy olduğunun da altını çizen Arseven, “gençler kime oy verir, heyecanı yüksek muhalefet partilerine, bu seçimde MHP, Saadet, DTP gibi partilerdeki hareketlenmede bunun da payı var, dedi. Genel Olarak partilerin seçim başarısını da değerlendiren Arseven; Ak Parti’nin başarısız, CHP’nin alternatif olamadığı, MHP’nin ülke geneline yaygınlaşamadığı, Saadet’in kıpırdanma içinde olduğu ve DTP’nin baskıya rağmen oylarında artışlar yaşandığını ifade etti. Bu artışın da göç olgusundan kaynaklandığını ifade ederek “Eğer bu seçimler genel seçim olsaydı Ak Parti yine tek başına iktidarı yakalardı ama toplumsal bloklaşma daha belirgin hale gelirdi” şeklinde konuştu.

Panelin ikinci konuşmacısı olan Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdulkadir Selvi de yaptığı konuşmada seçmenin verdiği mesajlara vurgu yaparak, “Seçimi Anadolu’da geçirdik, neredeyse önemli vilayetlerin tümünde mitinglere katıldım. Her siyasetçi patlama yapacağını ifade ediyordu. Ancak sonuçlar çıkınca patlamalarında boyutlarını gördük, dedi. Bu seçimlerin özellikle iktidar Partisi Ak Parti açısından ciddi mesajlar içerdiğinin altını çizen Selvi, yerel seçimlerde aday faktörü etkili olmuştur. Buna rağmen görülmüştür ki Ak Parti bu süreci iyi yönetememiştir. Sandıktan çıkan oylar Tayyip Beyin karizmasına verilen oylardır. Ancak adayların ilaveleri sağlanamamıştır, büyük bir rehavet yaşandığı görülmüştür. Ak Parti seçmeni yolsuzluk tartışmalarından da rahatsızlık duymuştur. Evet, bu sonuçlar 2 yıl sonra yapılacak genel seçimler için seçmenin bir işaretidir. Bu işareti Ak Parti iyi almalıdır. Bakınız miting alanlarındakiler bakımından bile bu dönem farklıydı. Ak Parti’de devlet erkanı ağırlığı seçmeni olumsuz etkiledi. Ama asıl önemlisi bence şu, birkaç yıl öncesine kadar miting meydanlarında gönüllü insanlar vardı, bu sefer meydanlar belediyelerde çalışan görevlilerle dolduruldu. Bu fotoğraf açıkça ortadadır, dedi.

Muhalefet partileri açısından da bazı sonuçların yaşandığına dikkati çeken Gazeteci Selvi, “CHP ilk defa bu seçimde laiklik ve rejim tehdidi olgusu üzerinden siyaseti bırakmış, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yolsuzluklarla mücadele atmosferiyle seçime gitmiştir. Görülüyor ki bunda da başarılı olmuştur.  MHP, gelecek seçimler için umut vaat etmektedir. Saadet gelişmeye müsait bir zemin yakalamıştır. DTP ise hükümetin doğu politikasında gösterdiği açılımı kendi lehine kullanmış ve oylarını yurdun farklı bölgelerinde dahi artırmıştır. Bunda da göç olgusunun etkisini görüyoruz, dedi.

Partiler açısından seçim sonuçlarını şu şekilde değerlendiren Abdulkadir selvi, “Seçmen partilere şu mesajı vermiştir.
Ak Parti’ye; Sende metal yorgunluğu görüyorum. Çok havalandın, efendi ol.
CHP’ye; Devletçi olma, söylem değiştir, bende sana destek olayım.
MHP’ye; Yağız atlar gibisin, adını temiz tutarsan sana destek veririm.
SP’ye; Farkını göstermeye devam et.
DTP’ye: Bu parti seçmeni hizmet mi kimlik mi? Gibi bir ikileme sıkıştırıldı. Görüldüki “kimlik” tercihi kullanıldı, dedi.

Panelde son konuşmayı Başkent TV Genel Koordinatörü Vahdettin Gökçe yaptı. Gökçe, seçim sonuçlarını iyi değerlendirmek için seçim öncesi havanın da iyi okunması gerektiğini belirterek konuşmasına başladı.

“ABD’deki Başkanlık seçimleri, Davos’taki “One Munıte” çıkışı ve global ekonomik krizin bu seçimler üzerinde dış etkisi olduğunu düşünüyorum. Hem iktidar hemde muhalefet partileri açısından…Bu dış etkiler seçmenin güven ve istikrar arayışını tetiklerken, yeni bir parti arayışını da tetikledi. Özellikle ekonomik kriz toplumun önemli kesimlerini etkisi altına aldı. İşsizlik artı. Sanayi durma noktasına geldi. Ülkemiz maalesef krizi iyi yönetemedi. Bu anlamda bazı sayın Bakanlarımızdan daha yüksek performans beklentisi oldu ama sonuç vermedi, dedi.

CHP’nin AK Partiyi yolsuzluklar üzerinden vurma çabasının sonuçlara bakıldığında başarılı olduğuna da değinen Gökçe, “2 genel Başkan yardımcısı kemal Bey’in adımlarından sonra görevden ayrılmak zorunda kaldı. Bu ayrılışlar tabiî ki Ak Partiyi olumsuz etkiledi. Aday adaylığı sürecini de buna ilave etmek gerekiyor. Ak Parti gerçekten bu süreci başarısız götürmüştür. Şanlıurfa örneğini herkes konuşuyor ama, Balıkesir, Manisa gibi noktalarda da bir değerlendirme yapmak gerekiyor, dedi.

Seçimlerde genel olarak partilerin durumunu da şu sözlerle özetledi;
Ak Parti; Başarısızdı.
CHP ; Kıpırdanma yaşadı.
MHP : Aktifleşti.
SP : Hareketlendi.
DTP : Göç  ve kimlik olgusundan dolayı oylarını artırdı, dedi.

Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Bakanı Mehmet Doğan, Genel Başkan İbrahim Ulvi Yavuz ve Vakıf Mütevelli heyet yardımcısı Başkanı Ahmet Fidan’ın da hazır bulunduğu panele ilgi büyüktü.

Bu haber toplam 699 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim