• İstanbul 24 °C
  • Ankara 16 °C

Üstadın tamamlanmamış oyunları

Üstadın tamamlanmamış oyunları
BU OYUNLAR OYNANSA YA! Üstad'ın bilmediğimiz, okumadığımız iki oyunu daha var: Kumandan ve Sır. Necip Fazıl Kısakürek.. Birkaç sözle anlatılamayacak fikir ve aksiyon insanı.

Kumandan o denizaltından hiç çıkmadı 26587

Bu oyunlaran birincisi “Kumandan”. Bu oyunda olay, bir denizaltında geçer. Ana karakterler ise, sağlam karakteri ve ağırbaşlı hareketleri ile çevresinden takdir toplayan Yüzbaşı ve her zaman Yüzbaşı'nın gölgesinde kalmış, zaaflarından kurtulamamış olan Teğmen. Bir görev esnasında, denizaltı bozulur. Yardım çabaları her defasında sonuçsuz kalmıştır. Artık sadece 3 saatlik oksijene sahip olan denizaltındaki görevliler panik olurlar. Yüzbaşı onları sakinleştirmeye çalışır. Teğmen ise, ölüm karşısında sağlam bir duruş sergileyemez. Üstelik Yüzbaşı'nın bu durumda daha sakin olmasını sağlayan Allah inancı konusunda da daha önce neredeyse hiç düşünmemiştir. Oyun esnasında, bir önceki gün yaşananlara da parça parça tanık olur seyirci. Teğmen'in nişanlısı ve kız kardeşi Yüzbaşı'na hayrandırlar. Öyle ki, nişanlısı nişanı atar, Yüzbaşı'na olan aşkını itiraf eder.

Bu yönüyle Kumandan, bir yandan olay örgüsüyle izleyiciyi meraklandıran, bir yandan da insan olmanın getirdiği zaaflarla dalga geçen bir oyun.

Müjde, Allah var!

Denizaltında adım adım ölüme giden insanlar yardım haberi beklerken, Yüzbaşı kadere iman etmiş bir halde, isyandan ve panikten uzaktır. Yanında “Allah! Allah!” sözleriyle çaresizliğini dile getiren insanları uyarır. Gündelik yaşamda bu kadar içten söylenmeyen “Allah” sözü, Yüzbaşı'na göre bir müjde niteliğindedir. “Müjde!” der insanlara. O anda en büyük müjdeyi kurtulma haberi sayan insanların şaşkın bakışları arasında ekler: “Allah var! Bu! Dünyanın en eski ve en yeni haberi! Kavrayamadınız mı? Her ân yeniden öğrenmişçesine öğrenin:  Allah var! Hâlâ mı kavrayamadınız? Allah var diyorum! Şimdi öğrenmiş gibi öğrenin! Müjde Allah var!..”

Oyun, flashbacklerde Teğmen'in nişanlısının Yüzbaşı'na aşkını itiraf ettiği yerde kalır. Son sahnede Teğmen, Yüzbaşı, Teğmen'in kızkardeşi ve nişanlısı bir odada, hesaplaşma halindedirler. Dolayısıyla, denizaltındakiler kurtulacak mı, nişanlının hali ne olacak, Yüzbaşı ve Teğmen'in kızkardeşi arasında başlayan ilişki nasıl bir nihayete erecek, bilmeyiz.

Sırrın sırrı

İkinci yarım kalmış oyun olan “Sır” ise, tam anlamıyla bir sır. Oyunda, bir Başyücelik Devleti ve bu devletin Başkomutanı görülür. Başkomutan, çok gizli bir iş için, aynı zamanda damadı olan Yüzbaşı'yı uzaklara göndermek üzeredir. Geride kendi öz kızını ve henüz doğmamış olan torununu bırakma pahasına damadını yollayacağı bu görev, devletin bekası için gereklidir. Üstad, bu oyunda farklı bir tarz da denemiş. Oyunun başında gördüğümüz Koro, Yeşiller gibi sembolik anlatımların dışında, kesik baş gibi seyirciyi sarsacak iddialı görseller de mevcut. Oyunun sonu hakkında bir fikir yürütmek oldukça zor.

Bu görev hepimize

Üstad'ın gençliğe bir emanet olarak bıraktığı yazılarını biliyoruz. Ama biraz da bilinmeyen yazıları görmek olsa gayemiz. Üstad'ı sadece birkaç şiiriyle anmasak, vasiyetinin detaylarındaki gizli kaygısını görsek örneğin... Ya da Üstad'ın oyunları deyince akla sadece birkaç oyun gelmese… Tamamlanmamış oyunlar, arada kaybolup gitmese. Basılsa bu oyunlar, dramaturgisi yapılsa. İşin ehli isimler toplansa ve tamamlamaya çalışsalar bu oyunları... Üstad'ın söyledikleri bir değil, beş değil. Biz, az duyulmuş, ama kıymeti asla az olmayan diğer sözlerini de görsek.

 

Sümeyye Karaarslan, bu oyunları sahnede görmek istiyor

25.05.2011 Dünyabizim

Bu haber toplam 682 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim