• İstanbul 21 °C
  • Ankara 15 °C

Yağmur Atsız'dan: Erdoğan’ın en önemli cümlesi!

Yağmur Atsız'dan: Erdoğan’ın en önemli cümlesi!
Seçim sonuçlarına dâir herhangi bir tahminde bulunmadım. Çünki elimde yeterince veri yokdu. Kaldı ki ellerinde sözümona yeterince veri bulunan bâzı kamuoyu araştırma kurumlarının hâl-i pür-melâli de ortada.

Türkiye’nin önünde dâimâ önemli dış politika problemleri bulunmasını ben ilk planda ülkemizin olağanüstü stratejik konumuna bağlama eğilimindeyim. Anadolu’da kurulan devletler her zaman büyük devlet olarak “kurgulanmış”lardır. İşte Hititler, Doğu Roma, Bizans, Selçuklular, Osmanlılar. Eşyânın tabiatı bu.

Bu bağlamda Kürd ve Sûriye problemlerini doğru kavrayabilmek için Anadolu’nun Sûriye ve Kuzey Irak, yâni Güney Kürdistan’la bir “bütün” teşkîl etdiği gerçeğini de göz önünde bulundurmalıyız. Unutmayalım ki dünyâ târihinin bilinen ilk barış belgesi olan ve M.Ö. 1296 Hazîranı’nda imzâlanmış bulunan Kadeş Andlaşması Anadolu ile Sûriye arasındaki münâsebetlerle ilgiliydi ve netîceten Sûriye’nin Anadolu ile birliğini te’yîd etmişdir.

Anadolu, Kuzey Irak ve Sûriye, en azından Kuzey Sûriye arasındaki birlik ve berâberlik 1918 Yılı’nda Birinci Cihan Harbi Gâlibi Batılı büyük devletler tarafından kasden bozulmuşdur. Bugün Irak ve Sûriye’de cereyân eden kanlı hâdiseler, benim okumamla “taammüden cinâyet” faslına girer. Doğrusu istenirse tam bir kurtla bir olup koyunları parçaladıkdan sonra çobanla ağlaşma numarasıdır. Onyıllarca Saddam yâhut Baba Esad gibi diktatörleri baş tâcı eden, Kaddâfî gibi bir edebsize Elysée Sarayı bahçesinde çadır kurduranlar herhâlde bir gece içinde ilâhî bir ışıkla aydınlanarak hakıykate ermediler.

AK Parti şimdi halkdan aldığı tâze ve daha güçlü bir icâzetle bu problemlerin üzerine giderken umarım ki konunun târihî arkaplanını gözden kaçırmayacakdır.

Öte yandan Başbakan’ın, son balkon konuşmasında “İnanın, bugün İstanbul kadar Saraybosna; İzmir kadar Beyrut, Ankara kadar Şam; Diyarbakır kadar Râmallah, Batı Şeria, Kudüs, Gazze kazanmışdır” demesi beni iyimserliğe sevkediyor.

Bence konuşmanın en önemli bölümüydü bu ve nedense üzerinde durulmadı pek.

14.06.2011 Star

Bu haber toplam 447 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim