• İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C

Yavuz'un 75. Doğum Günü

Yavuz'un 75. Doğum Günü
Kim bilir ne anlama geliyor artık şu eskiden hüzün dediğimiz şey?Bugün, usta şair Hilmi Yavuz'un 75. doğum günü.
hilmiyavvKim bilir ne anlama geliyor artık şu eskiden hüzün dediğimiz şey?

Bugün, usta şair Hilmi Yavuz'un 75. doğum günü. Edebiyatın pek çok alanında eser veren ve uzun yıllardır hocalığı sürdüren Yavuz, birden fazla kuşağın yetişmesinde emeği olan bir usta. Onu tanımak biraz da renkleriyle, birikimiyle kültürümüzü tanımak anlamına geliyor. O, sadece Türk şiirinin ustalarından değil, aynı zamanda entelektüel hayatımızın en verimli isimlerinden biri.

Adı daha çok 'hüzün'le başlayan dizelerle hatırlansa da Hilmi Yavuz, kendisini tanıyan ve sevenler arasında hep sevinçle, neşeyle, bahtiyarlıkla anılan bir ustadır. Bir şair, bir düzyazı ustası, bir felsefeci, bir üniversite hocası, her şeyiyle yerli bir aydın ve hoş sohbet bir yol arkadaşı... Bunların hepsi birden Hilmi Yavuz. Bugün onun 75. doğum günü. Şairliğin, yazarlığın, hocalığın hikmet burcunda, verimliliğinden, heyecanından hiçbir şey yitirmeden üretmeye devam ediyor. Bu özelliği, onun edebiyatını ve açtığı düşünce iklimini sürdüren genç kuşaklara hem heyecan hem de cesaret veriyor şüphesiz. Hilmi Yavuz, bütün birikimi, yazdıkları ve hayat tecrübesiyle, geçen yarım asrın özeti aslında.

Hilmi Yavuz'u tanımak biraz da renkleriyle, farklılıklarıyla, birikimiyle kültürümüzü tanımaktır. Cumhuriyet Halk Partisi bürokratlarından (ama dindar) bir baba ile tarikat ehli bir annenin oğlu, sadece Türk şiirinin en büyük ustalarından değil, aynı zamanda entelektüel hayatımızın en verimli isimlerinden biri oldu. Okur olarak ona bazı şeyleri borçlu olduğumuzu hatırlamakta fayda var. Belki kısır tartışmalar yüzünden önemi yeteri kadar anlaşılmadı fakat Hilmi Yavuz şiirimizdeki büyük geleneğin süreği oldu; yalnızca şiirleriyle değil, düzyazıları ve yol göstericiliğiyle de... Büyük bir medeniyet mirasının reddedilmesinin yanlışlığını hiçbir komplekse kapılmadan ortaya koydu, bunun bir zihniyet sorunu olduğunu gösterdi. 1970'li yıllarda Selahattin Hilav'la yaptığı verimli ve düzeyli tartışmalar sayesinde o güne dek 'unutulmuş' görünen Tanpınar'ın yeniden hatırlanmasına katkı sağladı.

"Hüzün ki en çok yakışandır bize" gibi bir dizeyi, Akşam Şiirleri gibi bir kitabı kazandırdı şiirimize. Türk entelektüelini dine en azından bir bilgi nesnesi olarak yaklaşmak konusunda cesaretlendirdi. Düşman kazanmaktan ve doğru bildiğini söylemekten çekinmedi. Kültür hayatımızın yıllardır nasıl bir yerli oryantalizme maruz bırakıldığına işaret etti. Mizahı elden bırakmayan denemeleriyle iyi şairin düzyazıda da usta olduğunu hatırlattı unutanlara... Şiirden anlamamakla övünen felsefecilerin ülkesi Türkiye'de, iyi bir şairin iyi bir felsefe hocası olabileceğini ispatladı. Gençlere yol açmanın retoriğini yapan 'devrimci'lerin ülkesinde, genç şairlere yol açtığı için eleştirildi. Herkese nasip olmayacak bir öğrenci oldu yıllarca: Hocası Behçet Necatigil'in anısını saygınca yaşattı, yaşatıyor. Hocasına gösterdiği saygıyı kendi öğrencilerinden de gördü.

Asaf Halet Çelebi gibi unutulmaya yüz tutmuş değerleri edebiyat çevresinin gündemine taşıdı. Hilmi Yavuz gibi, hem İslam kelamı hem Marksist eleştiri kuramı üzerine yetkinlikle tartışabilecek donanımda kaç entelektüelimiz var? Yine de şairlikle yetindi, asla bir kanaat önderi olmaya soyunmadı. Hilmi Yavuz, bugün 75 yaşında! Kendisine uzun bir ömür diliyoruz. Nice yıllara...
Bu haber toplam 887 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim