• İstanbul 28 °C
 • Ankara 31 °C

Yazar Okulu: Bir TYB markası! Bugün Başlıyor

Yazar Okulu: Bir TYB markası! Bugün Başlıyor
Yazar Okulu, Yazı Atölyesi 16 Şubat 2019 Cumartesi günü 13.30'da başlıyor.

“Türkiye Yazarlar Birliği’nin faaliyetleri içinde en çok taklid edileni hangisidir?” sorusunun cevabı: Yazar Okulu’dur!

Hatta bir ara “Yazar Okulu” veya “Yazarlık Okulu” başlıklarını kullanarak bu tür faaliyetlerin başlangıcını kendilerine mal etmek isteyen kuruluşlar ortaya çıktı. Bunların hiçbiri sürekli olamadı ve beklenen tesiri hasıl edemedi.

Yazar Okulu’nun taklitlerindeki artış o raddeye geldi ki, TYB bir süre “Yazar Okulu” faaliyetini programından çıkardı! Bunun anlamı şuydu: Buyurun yapın; gücünüz yetiyorsa!

Neticede bu tür iddialı çıkışların hepsi sönüp gitti. Hâlâ da bazı yazarlığı meşkuk kişiler “Yazar Okulu, Yazar Mektebi” vb. başlıklar kullanarak böyle işlerle meşgul oluyorlar.

Böyle faaliyetler için mekân önemli, onun kadar önemli olan ise “ehliyet” ve “salahiyet”tir.

Bazı yazar okulu yürütücülerinin ehliyet kelimesini sürücülük ehliyeti sandıklarını söylesek, şaka gibi gelebilir!

Türkiye Yazarlar Birliği “Yazar Okulu” uygulamasını hep ehliyet ve yetki kavramları çerçevesinde sürdürdü.

Halen de Ankara’da TYB genel merkezinin, Ankara dışında TYB çevresinden yazarların uyguladığı programlar güvenilirliğini koruyor.

1991’den beri…

yazarokulubrosuru.jpg

Başlangıcına gelince: TYB ilk 1991 yılında seminer şeklinde Yazar Okulu uygulamasını başlattı. İlk seminerler hikâye ve senaryo alanlarında idi.  Necip Tosun hikâye seminerini TYB’de başlattı. Senaryo seminerinde Muhsin Mete “sinema nedir, senaryo film ilişkileri”, Rasim Özdenören “sinema edebiyat ilişkileri”, Ragıp Karcı “kamera, ışık, ses”, Süleyman Baydili “görüntülü anlatım”, D. Mehmet Doğan“Senaryoda temel kavramlar” başlıkları altında faaliyete katkıda bulundular.

1992 Ekiminde “Yazar Okulu” adlandırması da kullanılarak uygulama genişletildi.

Yazar Okulu’nda hamle yılı: 2000

Yazar Okulu uygulaması için 2000 yılı başında yeni ve sistemli bir başlangıç yapıldı. Alt başlığı “yazarlığa hazırlama seminerleri” olan yeni dönemde hafta arası dört akşam ikişer saat ve hafta sonu öğleden sonra dört saatlik bir program uygulanmaya başlandı. Temel yazarlık dersler yanında felsefe ile düşünmekdin ve düşüncesiyaset teorileri ve felsefesiedebiyat ve iletişimHukuk ve toplumSanat ve tenkitgibi günümüz yazarının düşünce arkaplanı ile ilgili konulara yer veriliyordu. Hafta sonunda iki saat yönlendirme dersine ayrılmıştı. Bu derse ülkemizin tanınmış yazarları, ilim ve fikir adamları, yöneticileri, siyasetçileri davet ediliyordu.

6.-donem-yazar-okulu-acilisi.jpg

6. dönem Yazar Okulu Açılış dersi

Dersler sahasında ehil üniversite hocaları ve ünlü yazarlar tarafından veriliyordu. 2000’de başlatılan Yazar Okulu bir nevi “Serbest üniversite” uygulaması idi. “TYB’nin Yazar Okulu ülkemizin seçkin yazar, fikir ve bilim adamlarının serbest kürsüsü” cümlesi şiarımızdı.

Üniversite 28 Şubatçılar tarafından ideolojik bir cihaz haline getirilmiş, örtülü öğrencilerin devamı imkânsızlaştırılmıştı. TYB’nin Yazar Okulu gerçek yüksek tahsil zeminine sahip bir uygulama olduğu için büyük rağbet görüyordu. Yazar Okulu’nun açılış ve bitiminde yapılan belge dağıtım törenleri büyük salonları dolduracak kalabalıkla icra ediliyordu.

Yazar Okulu’nun türünün seçkin bir örneği olan afişi bütün dikkatleri üzerinde topluyordu. “Türkiye’yi ve dünyayı doğru okuyup yazmak için Yazar Okulu”.

13.-donem-yazar-okulu-acilisi-ali-birinci.jpg

13. dönem açılış dersi: Prof. Dr. Ali Birinci​

İki binli yıllarda her yıl iki dönem ve onar haftalık uygulamalar Yazar Okulu’nu yazarlığa hevesli gençler gözünde ilgi odağı haline getirdi. Hocalarımız istekli öğrencilerle birlikte olmaktan heyecan duydular. Yüzlerce genç Yazar Okulu’nun güzel ortamında bulunmak, ufuk açıcı dersleri dinlemekten mutlu oldular. Geleceğin yazarları günümüzün ünlü yazarlarıyla tanıştılar.

14.-donem-kapanis-programi.jpg

14. dönem kapanış programı

Bu ilgi elbette bütün basın yayın ve yazarlık alanında dikkat çekti. Birileri “üç ayda garantili yazar yetiştirilir” cinsinden kurslar açmaya, bu yolla para kazanmaya yöneldiler. Yazarlık öğretimi kişisel gelişim programlarına dönüştürüldü. Halbuki TYB, Yazar Okulu’nun alt başlığını “Yazarlığa hazırlama seminerleri” olarak tesbit etmişti. Gençleri yazarlığa hazırlıyorduk, heyecan duyan, kabiliyeti olan ve emek sarf edenlerin yolu açıktı. Nitekim, Yazar Okulu’na devam eden nice kalem sahibi bugün edebiyat alanında kendini gösteriyor.

19.-donem-acilis-rasim-ozdenoren.jpg   20.-donem-acilis.jpg

                       19. dönem açılış dersi: Rasim Özdenören                                                         20. dönem açılış dersi: Prof. Dr. Mustafa İsen

Yazar Okulu uygulamalarını son yıllarda haftada beş günlük dersin ağırlığı karşısında atölye şeklinde dönüştürüldü. D. Mehmet Doğan’ın on haftalık atölye uygulaması yazarlığa giriş mahiyetinde dersler yanında ünlü yazarların kendi alanları ile ilgili tecrübe paylaşımı şeklindeki konferanslarıyla çeşitlendiriliyor.

19.-donem-kapanis.jpg

19. dönem kapanış programı

Yazar Okulu Yazı Atölyesi 16 Şubatta başlıyor

Yazar Okulu D. Mehmet Doğan Yazı Atölyesi 16 Şubatta başlıyor. On haftalık uygulamalı programa katılmak isteyenler bizzat, telefonla veya eposta yoluyla müracaat edebilirler.  Sınırlı sayıda öğrenci kabul edilecektir.

Açılış dersi: 16 Şubat 2019 Cumartesi
Saat 13.30
 
Türkiye Yazarlar Birliği
Sümer 1 Cad. 11/5 Kızılay/Ankara
0312 232 05 71 - 72
Bu haber toplam 1910 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
  Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim