• İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C

“Yerel yönetimlerde kültür belediyeciliği başlamalı”

“Yerel yönetimlerde kültür belediyeciliği başlamalı”

Elazığ'da Belediye Kültür ve Kongre Merkezinde iki ayrı salonda gerçekleştirilen "Şehir Kültürü Kültürlü Şehir" sempozyumunda, bilim adamları, akademisyenler ve şehir tarihi araştırmacıları şehir, kültür, sosyal belediyecilik, medeniyet ve şehir, şehirde mekan, şehir kültürü ve belediyecilik konuları başta olmak üzere önemli bildiriler sundular.

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan oturum başlamadan önce yaptığı konuşmada, bu tür faaliyetlerin sürekliliği ve kitaplaştırılmasının önemli olduğunu söyledi. Yapılan konuşmaların bir süre sonra unutulacağını ancak faaliyetin kitap haline getirilmesiyle konuşma ve değerlendirmelerin gelecek nesillere daha sağlıklı aktarılacağını söyledi.

TYB Başkanı Arıcan: Kültür ve sanata yatırım yapılmalı

Arıcan,  “Bugün artık şehirlerde kültür belediyeciliği gündemdedir. Ülkemizde şehirlerde alt yatırımlar önemliydi ve büyük ölçüde de tamamlandı. Bu safhadan sonra  artık kültür ve sanata yatırım yapmak gerekiyor. Elazığ belediyelimizin bu anlamdaki çalışmalarını yakından takip ediyor ve takdir ediyoruz. Umarım bu sempozyumlar dizisi de devam eder.” Diye konuştu.

İlk otumu TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan yönetti. Prof. Dr. Levent Bayraktar - Şehirde Reşit Olmak, Prof. Dr. Mustafa Demirci - İbn Haldun’a Göre Bedevilik Hadarilik Sarkacında Şehir ve Şehirlilik, Prof. Dr. Milay Köktürk - Modern Çağlarda Kentin ve Kültürün Tarihselliği Sorunu ve  Dr. Muhammed Enes Kala- Sosyal Bünyesiyle Bir Şehir İnşa Etmek konusunda bildiri sundular.

Öğleden sonraki ikinci oturumu ise Elazığ Mimarlar Oda Başkanı Kazım Sanaç yönetti. İkinci oturumun konuşmacıları ve bildiri başlıkları ise; Prof. Dr. Abdullah Ekinci- Meydan Kültürü ve Ortaçağ İslam Şehirciliğinde Meydan, Prof. Dr. İsmail Aytaç- Harput Kent Tarihinin Gelişimi, Prof. Dr. Bilal Kemikli- Şehri İnşa Etmek, TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut BIYIKLI- Şehir ve İnsan, Dursun Çiçek -Şehirde Mekân Anlayışı yada Mekanın Metafiziği, Sultan Polat- Medeniyet İnşasında Mimar Sinan ve Prof. Dr. Suphi Saatçi- Şehir ve Medeniyet.

Doç.Dr. Fatih Arslan üçüncü oturumu yönetti. Dr.  Ahmet Faruk Güler- Şemsettin Ünlü’nün Romanlarında Harput, Doç. Dr. Beyhan Kanter- Sezai Karakoç’ta Kimlik ve Aidiyet Mekânları, Cemil Turgut-Erdem Bayazıt’ın Şiirlerinde Şehir Algısı, TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan-Şehir Kültürü ve Belediyecilik,Doç. Dr. Ebru Burcu Yılmaz- Edebiyata Yansıyan Yönleri ile Şehrin Estetik ve Kültürel Dinamikleri, Dr. Gökşen Yıldırım- Orwellyen Distopya Eşliğinde İnsana, Kültüre ve Şehre Bakmak ve Prof. Dr. İbrahim Kavaz- Edebiyat ve Medeniyet İlişkisinin Estetik Boyutu: Şiir ve Şehir Kültürü bildirilerini sundular.

Dördüncü oturumu Ahmet Tevfik Ozan yönetti. Bu oturumda bildiri sunanlar ve konuları; Hilal Aydemir- Kültürlü Şehir Ve Şehir Kültürü Bağlamında Harput Vakfiyelerine Bakış, Prof. Dr. Mustafa Yağbasan -Harun Furkan Yağbasan- Şehir Kültürlerinde Semiyotik Hegemonyalar, Hurem Aksoy-Şehir Kültürümüzün Temeli Komşuluk Prof. Dr. Tarık Özcan- Elazığ’da Edebi Muhitler.

Bedrettin Keleştimur beşinci ve son oturumu yönetti.  Abuzer Akbıyık -Şanlıurfa’dan Elazığ’a Sıra Gecesi’nden Kürsübaşı’na, Mehmet Kurtoğlu- Sinema ve Şehir, Prof. Dr. Taner Tatar- Kastım Budur Şehre Varam, Feryâd-ü Figân Koparam ve Dr. Yavuz Haykır- Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Elazığ Basınına Bir Bakış.

Bir gün içerisinde iki ayrı salonda gerçekleştirilen "Şehir Kültürü Kültürlü Şehir” sempozyumuna “Bizim Külliye Dergisi” yöneticileri ve Elazığlılar büyük ilgi gösterdi.

1-021.jpg2-021.jpg3-019.jpg4-013.jpg

5-009.jpg

Bu haber toplam 776 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim