• İstanbul 20 °C
  • Ankara 12 °C

Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Belgelerini Aldı

Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Belgelerini Aldı
YILIN YAZAR, FİKİR ADAMI VE SANATÇILARI ÖDÜL TÖRENİ TYB İSTANBUL KÜLTÜR MERKEZİNDE YAPILDI TOPLANTIYA ÇOK SAYIDA YAZAR, SANATÇI, İLİM VE KÜLTÜR ADAMI KATILDI.

 2010 Yılı ödül dağıtım törenini 23 Nisan cumartesi günü TYB İstanbul Kültür Merkezi (Kızlarağası Medresesi)’nde yapıldı. Toplantı,  TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuzun kısa selamlama konuşması ile başlandı.

TYB Şeref Başkanı  D. Mehmet Doğan TYB’nin “Yılın Yazarları Değerlendirmesi”nin gerçek anlamda “geleneksel” bir ödüllendirme olduğunu çünkü 30 yılı aşkın istikrarlı bir sürekliliğinin bulunduğunu belirttikten sonra değerlendirmenin nasıl yapıldığını ayrıntıları ile anlattığı konuşmasında TYB Ödüllerinin teşvik edici özelliğine bilhassa dikkati çekti.

Fotoğraf albümü için tıklayınız.

Daha  sonra İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’ndan Genel Sekreter Yılmaz Kurt TYB nin çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve takdir ettiklerini söyledi.

Son olarak Kültür ve Bakanı  adına toplantıya katılan  Kütüphaneler ve Yayımalar Genel Müdür Prof. Dr. Onur Bilge Kula  konuştu.  Kula konuşmasında Kültür ve Turizm Bakanlığının kitap okuma ile ilgili yaptığı araştırmadan başlıklar sundu. “Türkiye’de en çok kitap okuyan iki ilin Erzurum ve Erzincan” olduğunu söyledi.

Törene İstanbul içinden ve İstanbul dışından çok sayıda davetli katıldı.

Daha sonra ödül törenine geçildi.  Üstün Hizmet Ödülünü Prof. Dr.  Mübahat Kütükoğlu’na   D. Mehmed Doğan sundu. Dr. Nevzat Kaya’nın beratını ise İ. Ulvi Yavuz verdi.

Hikâye’de Mehmet Harmancı, Muhtemel Menkıbeler kitabıyla yılın hikayecisi seçilmişti.  Askerlik görevini yaptığı için ödül beratı arkadaşı Faruk Yazar’a Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Servet Kabaklı tarafından verildi.

 Şiir’de Hayriye Ünal, Gerekli Açıklama kitabıyla yılın şairi seçilmişti.Ödül beratını  Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Prof. Dr. Onur Bilge Kula elinden aldı.

Lâl isimli romanı ile yılın romancısı  seçilen Ayşe Kara, ödül beratını TYB İstanbul yönetim kurulu üyesi Belkıs İbrahimhakkıoğlu’ndan aldı…

Deneme’de Ejderha ve Kelebek kitabıyla seçilen Ali Ural , TYB kurucularından ve üyemiz Bekir Sıddık Soysal elinden aldı. Aynı zamanda TYB İstanbul Şubesi Başkanı olan Ali Ural, dokuzuncu kitabı ile ödüllendirilmişti. Bu yüzden “TYB mensubu iseniz, ancak dokuz doğurursanız ödülllenidirilirsiniz” esprisi yaptı.

Fikir’de Osman Can, Darbe Yargısının Sonu, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hüseyin Öztürk elinden…

Araştırma’da Cemil Koçak, İkinci Parti, RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun elinden…

 İnceleme’de Şeyda Başlı, Osmanlı Romanının İmkânları Üzerine, TYB Genel Merkez yönetimi üyesi Serkan Yorgancılar elinden…

Dil’de Prof. Dr. Efrasiyap Gemalmaz, Türkçenin Derin Yapısı kitabıyla dil ödülüna layık görülmüştü. Rahatsızlığı yüzünden gelemediği için yerine öğrencisi Prof Dr. Zikri Turan, TYB şeref başkanı D. Mehmet Doğan elinden aldı.

Edebi Tenkit’te Murat Üstübal, Dirim Kurgu, TYB genel merkez yönetim üyesi Osman Özbahçe elinden…

Tiyatro’da Ali Berktay, “Kerbela”, hikayeci Necip Tosun’un elinden…

Çocuk Edebiyatı’nda Birdirbir Dergisi’nde Alparslan Durmuş, TYB İstanbul yönetim kurulu üyesi Ahmet Mercan elinden…

Basın Fikir’de Mahir Kaynak (Star), TYB İstanbul Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Emiroğlu’nun elinden…

Basın Fıkra’da Mustafa Özcan (Yeni Akit), Yeni Akit yazarı Hüseyin Öztürk elinden…

Basın Röportaj’da Salih Zengin (Zaman), yazar Yıldız Ramazanoğlu elinden…

Elektronik Yayıncılık’ta Haber Kültür’den Mamut Bıyıklı, Yedi İklim dergisi yazarı Osman Bayraktar elinden…

TV Programı’nda “Ömür Dediğin” TRT’den Zeliha İlhan Doymuş, TYB Genel Merkez yönetiminden Ahmet Fidan elinden…

Sinema’da “Bal” filmiyle Semih Kaplanoğlu, sinemacı Abdurrahman Şen elinden…

TV Belgesel’de “Ali Adnan” TRT’den Yaşar Taşkın Koç, TYB genel merkez yönetiminden Ercan Yıldırım elinden…

Halk Kültürü’nde İlhan Ersoy, Diaspora, Kimlik ve Müzik eseriyle, TYB genel merkez yönetiminden Ahmet Şenol elinden…

Şehir Kitapları’nda İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’ndan genel sekreter Yılmaz Kurt, TYB İstanbul Şubesi başkanı Ali Ural elinden…

Kamu Yayıncılığında Mardin Valiliği’nden vali yardımcısı Selim Palamut, TYB genel merkez yönetiminden Mehmet Akif Işık elinden…

Özel Yayıncılık’ta Okur Kitaplığı’ndan Ünsal Ünlü, yayıncı ve yazar Mahmut Balcı elinden aldı.

Ödül töreni toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Bu haber toplam 1181 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim