• İstanbul 24 °C
  • Ankara 16 °C

Yılın Yazarları Beratlarını Bursa’da aldı

Yılın Yazarları Beratlarını Bursa’da aldı
Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2008 yılındaki çalışmalarıyla \'\'Yılın Yazar, Fikir adamı ve Sanatçısı” seçilenlere, beratları Bursa\'da Ördekli Kültür Merkezinde düzenlenen törenle verildi.
Yavuz, birlik olarak bugüne dek 500'ün üzerinde esere, yazara ve sanatçıya ödül verdiklerini belirterek, ''Bu ödüllerimiz objektifliği tartışılmaz, herkes tarafından takdir edilen bir değrlendirme olarak günümüze kadar gelmiştir. İnşallah bundan sonra da devam edecektir'' diye konuştu.

TYB Kurucu Başkanı D. Mehmet Doğan da TYB’nin 25 yıl önce mevcut ödüllendirme yapısının dışına çıkarak, yeni bir ödüllendirme sistemi oluşturmaya çalıştığını ve bunu bugüne kadar sürdürerek istikrarlı bir değerlendirmeye imza attığını beliritti.

Birlik olarak her yıl bir Türkiye fotoğrafı çektiklerini, o yılın en iyi eserlerini, yazarlarını belirlediklerini anlatan Doğan, ''Biz bir değerlendirme yapıyoruz ve bu değerlendirmenin ne kadar geniş bir zemine yayıldığı ortada. İşin içinde para, pul, büyük bir mükafat yok'' dedi.

Doğan, Türkiye'nin 21. yüzyılda yeni bir dönüşüm geçirdiğini, bakıldığında bunun rahatlıkla görülebileceğini dile getirerek, şunları kaydetti:

''Yeni bir Türkiye'nin oluştuğunu, eğer dikkat edersek hepimiz görebiliriz. 20. yüzyıl bir ideoloji çağıydı. Hepimiz belli ideolojik yapılar içinde bulunduk. O ideolojiler doğrultusunda hareket ettik. 20. yüzyıl geride kaldı, ideoloji çağı geride kaldı. Türkiye'de de bu sona erişin belirtilerini hepimiz görüyoruz. Resmi bir ideoloji vardı. Bugün bu ideolojinin eskisi kadar hakim, etkileyici ve kalıcı olmadığını, hatta resmi ağızların bile, son olarak Genel Kurmay Başkanı örneğini verebilirim, konuşmaları ortaya koyuyor. Bu hakim ideolojiye vurgu yapmaktan vazgeçildiğini görüyoruz. Bu aslında kaçınılmaz bir sonuçtur. 20. yüzyıla ait olanlar o yüzyılda kaldı. 21. yüzyılda Türkiye büyük bir değişimin içinde. Şehirler yeni bir çehreye bürünüyor. Büyük nüfus hareketleri şehirlerimizi etkileri. Şimdi bu hareketliliğin durulmaya başladığını görüyoruz. Bu büyük dönüşümde sivil toplum kuruluşları esas rolü oynayacak. Artık devletin ideoloji dayatması olmayacak, geleceğin toplumunu gönüllü kuruluşların çalışmaları oluşturacak. Bu konuda resmi yapıların, bu arada belediyelerin gönüllü kuruluşlara bu çabalarında destek olması gerekir” dedi.

Törene katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, "Zamanında bizim ülkemiz üzerinde oyunlar oynanıyordu ve bizi ortadan kaldırmaya çalışıyorlardı. Ancak atalarımız bunları aşarak, ülkemizi dimdik ayakta tutmayı başardı. Bizim de bunlardan güç alarak, bu ülkeye sahip çıkmamız gerekiyor. Ama eğitim konusunda bazı eksiklerimiz var. Bunları da tüm sivil toplum kuruluşları ile birlikte ortadan kaldıracağız. Özellikle de Türkiye Yazarlar Birliği ile bu yönde çalışmalarımız vardı, halen devam ediyor" diye konuştu.
Bursa Vali vekili Selman Yenigün’ün konuşmasının ardından ödül törenine geçildi.

Hikâye dalında ''Hacıyatmaz'' eseriyle yılın yazarı seçilen Mihriban İnan Karatepe’nin beratını Doç. Dr. Bilal Kemikli verdi.

Şiir dalında törene katılamayan İbrahim Tenekeci’nin beratını Osman Özbahçe aldı.

Deneme dalında katılamayan Üstün Dökmen’in beratı Ahmet Eroğlu’na verildi.

Fikir dalında ''Yahya Kemal'in Rüzgarıyla: Düşüncüler ve Duyuşlar'' eseriyle yılın yazarı seçilen Sadettin Ökten’in beratını Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe verdi.

Araştırma ödülünü, Dr. Selami Şimşek Prof. Dr. Mustafa Kara’dan aldı.

İncelemede ''Diriliş Taşları: Sezai Karakoç'un düşünce ve sanatında Temel Kavramlar'' eseriyle yılın yazarı seçilen Münire Kevser Baş beratını TYB Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz’dan aldı.

D. Mehmet Doğan, ''Türkçe Verintiler Sözlüğü'' eseriyle ödül alan Prof. Dr. Günay Karaağaç’ın beratını verdi. 

Gezi dalında ''Bağdat Fragmanı'' eseriyle yılın yazarı seçilen Yıldız Ramazanoğlu’nun beratı Genel Mali Sekreter Ahmet Şenol tarafından verildi.

Tercüme alanında ''Martin Heidegger'den Varlık ve Zaman'' eseriyle ödül alan Kaan H. Ökten’in beratını TYB Bursa şubesinin eski başkanlarından Yasin Doğru verdi.

''Ebu Said El Hadimi: Merkez ile Taşra Arasında Bir Osmanlı Alimi'' eseriyle yılın yazarı seçilen Yaşar Sarıkaya beratını Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yıldırım’dan aldı.

''Damla Yayınları''’nın çocuk yayıncılığı ödülünü vali muavini Adnan Ayık verdi. 

''Zaman” gazetesinin kültür ve sanat sayfası ödülü, sayfanın yöneticilerinden Ahmet Doğru’ya vali yardımcısı Adnan Ayık tarafından verildi.

Şamil Tayyar Basın-fikir ödülünü İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Er’den aldı. 

İbrahim Özdabak’ın Basın-karikatür ödül beratını Bursa Şubesi Eski başkanlarından Muharrem Tüfekçi verdi.

Aslan Değimenci’nin Basın Haber ödülünü Ankara Şubesi Başkanı M. Akif Işık verdi.

Kültür dergisi adına dergi ödülünü Fatih Güldal Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’dan aldı.

Aysun Gültekin’in Türk müziği ödülü M. Çetin Baydar tarafından verildi.

''dunyabulteni.com''un elektronik yayıncılık ödülünü Ahmet Sezer yönetim kurulu üyesi Memiş Okuyucudan aldı.

Yaşar Taşkın Koç’un TV programı ödülünü Muhsin Mete verdi.

TV haber ödülünü Kanal A adına Ubeydullah Yener Ahmet Fidan’dan aldı.

Şehir kitapları ödülünü ''Konstantin'in Kutsanmış Şehri: 3 Devirde İstanbul'' adlı eserle kazanan Önder Kaya ödülünü Bursa Milletvekili Mehmet Ocaktan’dan aldı.

Esra Elönü Radyo programcılığı ödülünü Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’dan aldı.

''Yeşil Şehir Kitaplığı'' ile Kamu yayıncılık ödülünü Bursa Valiliği adına genel sekreter kemal Demirel Prof. Dr. Süreyya Beyzadeoğlu’ndan aldı.

Prof. Dr. Esin Kâhya’nın Üstün hizmet ödülünü talebesi Prof. Dr. Ahmet Cevizci tarafından verildi.

Prof. Dr. Necati Öner’in üstün hizmet ödülü talebesi Prof. Dr. Bilal Kemikli’ye verildi.

Ezel Erverdi’nin üstün hizmet ödülü Prof. Dr. Mustafa Kara’ya verildi.

Vali Şahabeddin Harput’un şükran beratını vali yardımcısı Selman Yenigün Faik Güngör’den aldı.

Ödül törenine katılamayanların beratları, TYB tarafından ulaştırılacak.

 

Bu haber toplam 971 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim