• İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C

Zahidü’l-Kevserî TYB İstanbul’da Anılacak

Zahidü’l-Kevserî TYB İstanbul’da Anılacak
EMİNEVİM ile TYB İstanbul Şubesi’nin işbirliği gerçekleştirilen “İrfan Öncüleri” program serisi devam ediyor.

 Asıl adı Muhammed Zâhid bin Hasan olan ve Zahidü’l-Kevserî olarak anılan Osmanlı mirası âlim, TYB İstanbul Şubesi’nde “İlim ve İrfan Dünyamızın Yıldızı” başlığıyla konuşulacak. Doç Dr. Ebubekir Sifil’in Zahidü’l-Kevserî’yi anlatacağı ve Kevserî’nin aynasında bugünkü sahte ve hakiki ilmî yaklaşımları değerlendireceği söyleşi, 27 Aralık Perşembe günü saat 18.00’de gerçekleşecek.

ZAHİDÜ’L-KEVSERÎ KİMDİR?

Son dönem Osmanlı âlimlerindendir. Kafkasya’dan göç edip Düzce’ye yerleşen bir aileye mensuptur. 1879 yılında Düzce’de, babasının adını alan Hacı Hasan Efendi (Çalıcuma) köyünde doğdu. Mehmet Zahid ilk eğitimine Düzce’de başladı. İlk derslerini babasından aldı. Düzce’de bulunan iptidaiye ve rüştiye mekteplerinde okudu. Mehmed Nazım Efendi’den tarih, coğrafya ve matematik derslerini aldı. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’a gitti. Fatih Camii Medresesi’ne giderek eğitime başladı. Eğinli İbrahim Hakkı Efendi’nin derslerini takip ederek medrese eğitimini sürdürdü. Bunun dışında Alasonyalı Ali Zeynelabidin Efendi ile Kastamonulu Şeyh Hüseyin Efendi’den ders aldı. Medrese eğitimini tamamlayan Mehmet Zahid Efendi, 1907 yılından itibaren Fatih Camii’nde müderrislik yapmaya başladı. Bu sıralarda Kastamonu’da yeni açılan medreseyi faaliyete geçirme görevi verildi. Üç yıl kadar hizmet gördükten sonra tekrar İstanbul’a geri döndü. Darüşşafaka’da müderrislik yaptı. Sonra Medresetü’l-Mütehassisin’de devam etti.

Mehmet Zahid Efendi, 1922 yılında İstanbul’dan ayrılarak Mısır’a göçtü. Önce Kahire’ye yerleştiyse de kısa bir zaman sonra Şam’a gitti. Bir süre Şam’da kaldıktan tekrar Kahire’ye döndü. Bu ikinci gelişten sonra ailesini de yanına alarak Kahire’ye yerleşti. Burada da talebe yetiştirmeye ve ilim irfanla uğraşmaya devam ederek Mısır’ın önemli âlimleri arasında yer aldı. Mısır kütüphanelerinde Türkçe olarak yazılmış eserler üzerinde inceleme ve araştırmalarda bulunan Mehmet Zahid Efendi, bir çok vesikayı gün ışığına çıkararak istifadeye sundu. Özellikle dinde reform iddiasıyla ortaya çıkan ve İslamî değerlere saldıran kişilerle ilmi mücadelede bulundu. Ömrünü ilme adayan Osmanlının son dönem önemli âlimleri arasında yer alan, çok sayıda talebe yetiştirip eser yazan Mehmet Zahid Efendi, 11 Ağustos 1951 tarihinde Kahire’de vefat etti. Naşı İmam-ı Şafii hazretlerinin kabrinin yanına defnedildi.

 

ESERLERİ

Mehmet Zahid Kevserî, çok sayıda makale ve eser yazdı. El-Esma ve’s-Sıfat ile Makalatü’l-Kevserî adlı eserleri meşhur olanlarıdır. Tasavvuf ve tasavvuf büyükleri hakkında kaleme aldığı eseriIrgamü’l-Merid adını taşımaktadır. Muhtelif konularla ilgili olarak yazdığı makaleleri Makalat adlı eserinde toplanmıştır. İmamı Rabbani hakkında yazdığı Türkçe eseri Er-Ravdun Nazirü’l-Verdî fî Tercemetü’l- İmamü’r-Rabbani es-Sirhendî’dir. Bunların dışında; Esseyfü’s-Sakil, El-İşfâk ala Ahkamü’t-Talak ile Farsça yazılmış bulunan Nazm-ı Avamili’l-İ’rab adlı eserleri de vardır.

Tarih     : 27 Aralık 2018 Perşembe

Yer         :Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi, Sultanahmet / İstanbul

Saat       : 18.00

İrtibat    : 0 212 527 75 17 - 18

zahidul-kevseri.jpeg

Bu haber toplam 260 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim