• İstanbul 11 °C
  • Ankara 15 °C

Ahmet Doğan İlbey: “Andımız” besmeleyle başlamalı, Türk milletiyle bitmeli

Ahmet Doğan İlbey: “Andımız” besmeleyle başlamalı, Türk milletiyle bitmeli
Muhtevası ve kelâm gücüyle İstiklâl Marşı’mızın “and” ve daha ötesini temsil ettiği tartışılmaz bir hakikat.

Fakat ilk mekteplerde her sabah îcâzlı üslûba sahip bir “andımız olsun” isteniyorsa, Müslüman Türklük şuurunu değil, Atatürkçülüğü telkin eden sâbık “and” değiştirilmeli ve şöyle olmalı:

Bismillahirrahmanirrahim / Türk milletindenim. Ülküm milletimi çok sevmek ve yükseltmektir. Ecdadımın açtığı yolda, gösterdiği istikâmette hiç durmadan yürüyeceğime and içerim. Varlığım Türk vatanına armağan olsun.

İlk mekteplerde “dua alayları” ve “gülbang”

Bu ülkede nesillerin millet ve vatanına köklü bir mensubiyet şuuru kazanması isteniliyorsa “andımız” yanında, Osmanlı-Türk asırlarında ilk mekteplerde yapılan “âmin alayları” sadeleştirilerek eğitim hayatına sokulmalı. 

İslâmlaşmış Türk milleti oluşumuzun temellerinde “Âmin Alayları”, bir başka adıyla “Bed-i Besmele törenleri” denilen “Dua Alayları” vardı. İlâhîler ve âminler eşliğinde mektep kapısına varılır, tören yapılırdı. Çocuklar dua ettikten sonra içeri girerlerdi. Hoca ilâhîler okur ve çocuklar için şöyle dua ederdi:

"Yâ İlâhî başlayalım ism-i Bismillâh ile / Bu duâya el açalum ism-i Bismillâh ile / Sen kabûl eyle duâmız Besmele hürmetine / İlmini eyle müyesser yâ İlâhe'l-âlemîn / Ol Muhammed hürmetine meded eyle yâ Mu'în / İlmini eyle müyesser yâ İlâhe'l-âlemîn / Kapuna geldik niyâza yâ İlâhe'l-âlemîn / Eyleyip mansûr muzaffer kullarına yâ Mu'în."

Osmanlı-Türk ordusunda toplu dua olarak bilinen dinî muhtevalı gülbang da çektirilebilir ilk mekteplerde. Gülbang; “Gül sesi” demektir. Bâzı dinî ve resmî törenlerde usul ve makam ile okunan duadır. Bu duada gül, Peygamber Efendimiz’e benzetildiği içindir gülbang denilmiştir. 

Hülâsa edilmiş bir gülbang metni: “…Allah Allah Allah, daim Hayy ( üç defa) / Evveli gaza, âhiri gazâ / İnayeti Hüda kasdı â’dâ / Himmeti enbiya, kuvveti evliya / Resûli kibriya Muhammed Mustafa (s.a.v.) / Dîn-i mübin uğruna / Şehid olan gâziler aşkına / Diyelim aşk ile bir Allah…”

Bu dua ve ilâhîler sadeleştirerek ilk mekteplerde okutulmalı ve yeni nesillerin zihni Kemalist ilkelerden arındırılmalı. Böylece Türkiye’nin genç dimağları Atatürk milliyetçiliği gibi ideolojik bir ikona bağlanmaktan kurtulacak ve İslâm potasında erimiş Türk milleti ülküsüyle yetişecektir.(ilbeyali@hotmail.com)

 

Bu haber toplam 103 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim