• İstanbul 26 °C
  • Ankara 25 °C

Ali Bal: İslam’ın Rusya’daki Ayak İzi: Sultan Galiyev

Ali Bal: İslam’ın Rusya’daki Ayak İzi: Sultan Galiyev
Yıllardır biliyorduk mazlum halkların savunucusu Sultan Galiyev’i ya da bildiğimizi sanıyorduk.

Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren gündeme gelmeye başlayan hakkındaki çalışmalarına baktığımızda Galiyev, ya milliyetçi ya da komünist olarak karşımıza çıkıyordu ve günümüze kadar böyle biliyorduk.

Sebilürreşad dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan ile yine Sebilürreşad dergisi Yayın Koordinatörü Mehmet Poyraz’ın birlikte kaleme aldıkları “İslam’ın Rusya’daki Ayak İzi Sultan Galiyev” adlı kitap bugüne kadar bilinen bütün ezberleri bozdu.

Sebilürreşad yayınlarından çıkan kitapta ilk defa yayınlanan bilgi ve belgelerle Sultan Galiyev’e yeni bir ideolojik gömlek giydirmek yerine, giydiği gömleğin tarifi yapılıyor.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Rusya’da baş gösteren rejim değişikliği, hepimizin de bildiği Bolşevik Devrim’in baş aktörlerinden olan Sultan Galiyev Müslüman Kızılordu’nun lideriydi. Kitapta yer alan bilgilere göre, bölgede Müslümanlar çoğunluktaydı ve yine Müslümanların desteği olmadan devrimin gerçekleşme ihtimali hayli düşüktü. İşte burada Sultan Galiyev ve arkadaşları geçici bir iş birliğine giriyorlar.İş birliğine her iki taraf da mecburdur. Devrim sonrası Müslümanlar dinî vecibelerini daha iyi yerine getirecekler ve bağımsız bir devlet kuracaklardır. Ruslar ise Çar’ın zulmünden bıkmıştır ve monarşi bitmelidir. Elbette Müslümanlara verilen vaatlerin hiçbiri yerine getirilmedi. Devrim sonrası üst düzey Bolşevik Müslümanların hepsi çeşitli bahanelerle katledildi. Katliama maruz kalanlardan biri de Stalin’in yardımcılığına kadar yükselen Sultan Galiyev’dir. Katledilen bu Müslümanların çoğu “Türkçü” olarak suçlanıp yok edilirken, anlatmaya çalıştığımız kitapta yer alan bilgilere göre Sultan Galiyev “İslâm işbirlikçisi” olarak suçlanır.   Zira Bolşevik kurallarına göre ırkçılık, milliyetçilik ve İslâmcılık yapmak vatan haini olmak için yeterli sebeptir. Galiyev’in İslamcılığı da kitapta şöyle anlatılıyor:

“Sultan Galiyev, bir sosyalist devrimin Doğu’da devamlı başarı kazanmasının, henüz tümüyle Müslüman kültür ve geleneklerine uyarak yaşayan bir topluma sosyalizmin ayak uydurabilmesi koşuluna bağlı olduğunu ileri sürüyor, bir başka deyimle bu sosyalizmin ilk aşamada İslâm’ı kollaması gerektiğine işaret ediyordu. Bu yüzden Sultan Galiyev’in rakipleri onu her zaman bir İslâmbirlikçi olmakla suçlayacaklar ve sosyalist dünya içinde İslâm dinini korumaya kalkışmaya suçlayacaklardı.” (s.348)

Devamı: https://www.milatgazetesi.com/ali-bal/islamin-rusyadaki-ayak-izi-sultan-galiyev/haber-222919

Bu haber toplam 382 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim