• İstanbul 24 °C
 • Ankara 16 °C

Ayşe Yıldız: Din Felsefe ve Hikmet

Ayşe Yıldız: Din Felsefe ve Hikmet
Eskiden beri İslam kültüründe felsefe yerine kullanılan "hikmet" terimi günlük kullanım alanında:
 1. Bilgelik
 2. Allah'ın yaratma gayesi
 3. Gizli sebep
 4. Öğüt verici söz
 5. Eski dilde fizik ve eski dilde felsefe anlamına gelir.

Fıkıhta ise bilmek ve anlamak anlamında kullanılmıştır.

 İslam felsefesinde hikmet karşılığını filozoflara hükema diyerek karşılık bulmuştur. Kindi El-Harizmi, Şehristani, Amiri gibi âlim ve mütefekkirler felsefeyi hikmetin kendisi değil hikmetin sergisi ve hikmetin talebi ve araştırılması olarak anlamışlardır.

 Farabi, Allah'ın hem âlim hem hâkim olduğunu belirten hikmeti en üstün ilimle en yüce şeyleri akıl etmek şeklinde tanımlar.

 İbni Sina'ya göre gerçek anlamda hikmet metafiziktir. En üstün malumu en üstün bilgisi, en doğru ve en kesin bilgi, varlıkların ilk sebeplerinin bilgisi metafizik hikmet tanımlarıdır.

 Hikmet: insani gücün el verdiği oranda, insani nefsin kavramları, tasavvur etmek, kurumsal ve maddi doğruları tedarik ederek incelemektir. İbni Heysem'e göre hikmet bütün olguları bilmek yararlı bütün eylemleri yapmaktır.

 İnsan, hayvanlardan farklı akıllı bir varlık olarak mutluluğu talep eder.

Hikmetin kavranması mutluluğun kendisidir. Hikmetsiz insan eksik insandır. Hikmetli olan kendini gerçekleştirmiş ve öteki canlılardan ayrılmış demektir.

 Bu gün felsefe, hayata karşı takınılan objektif bir tavır iken hikmet, insanın iç dünyasını aydınlatan bir bilgi türüdür. Felsefe nedenselliğe ve analize dayanırken hikmet sezgi ile alakalıdır.

 Hikmet kavramı aynı zamanda tasavvuf, hadis, fıkıh ve İslam felsefelerinin ana kavramlarındandır. Sadece literal anlamda kendi içlerinde farkı anlamlar kazanmıştır.

 Tasavvufla hikmet, mistik bir yaklaşımla kerametin elde edilmesi haber ve çaba hadis ve fıkıh usullerinin hikmet Allah tarafından peygamberlere bahş edilmiş bir nitelik olduğu öne sürülerek peygamberlerin sünnetinin dayanağı olduğu iddia edilmiştir.

Devamı: http://www.yenisoz.com.tr/din-felsefe-ve-hikmet-makale-43995

Bu haber toplam 242 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim