Biz Malazgirt’te sadece bir zafer kazanmadık

Biz Malazgirt’te sadece bir zafer kazanmadık
4. Tarihî Roman ve Romanda Tarih Bilgi Şöleni kitabı yayınlandı.
Öncelikle buraya gelerek bizi şereflendiren Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı Sayın D. Mehmet Doğan, Malazgirt Kaymakamı Sayın Emre Yalçın Bey, Türkiye Yazarlar Birliği’nin değerli üyeleri, değerli yazar ve akademisyenlerimiz, tertip komitesindeki tüm üyeler ile misafirlerimize hoş geldiniz diyor sizleri hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.
Bugün burayı teşrifleriyle bizi onurlandıran siz değerli ilim, bilim ve devlet adamlarının katılımıyla gerçekleşen “4. Tarihi Roman ve Romanda Tarih” konulu bilgi şölenine ev sahipliği yapıyor olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Öncelikle bir Malazgirtli olarak, halk temsilcisi olarak yıllardır beklediğimiz, Malazgirt’imizin tarihi öneminin anlaşılmış olmasının bir yansıması olan bu özel bilgi şöleni beni hem duygulandırdı hem de sevindirdi. Biz bu mukaddes ilçenin önemini yıllarca bilmiş ve bunun ağırlığını taşımış bir halkız. Malazgirt’te kazandığımız zafer bize Avrupa’nın ortalarına kadar giden yolu açmıştır. Bu yüzden Malazgirt, Mekke, Medine, Bursa, Edirne, İstanbul, tüm Balkanlar demektir. Malazgirt ruhunu unutursak ne öncemiz kalır ne sonramız. Biz Malazgirt’te sadece bir zafer kazanmadık, Malazgirt’te millet olduğumuzu tüm dünyaya ilan ettik. Şayet Malazgirt ruhunu yaşatmayı başaramazsak, geçmişimizle birlikte geleceğimizi de kaybederiz. Bu sadece bir milletin zaferi değil ümmetin zaferidir. En önemlisi 1071’de Cuma namazından sonra Sultan Alparslan savaşmak için ordusunun önüne geçtiğinde, ‘yenilirsem bu beyaz elbisem kefenim olsun’ diyerek aziz milletimizin ilelebet Anadolu’nun vatan edinmesine yol açan kahraman askerlerine selam olsun. 1071’de Malazgirt’te ‘Allahu Ekber’ nidalarına mazhar olan bu topraklar, bin yıldır dünyaya hakkı ve hakikati haykırmıştır. 26 Ağustos 1071’de kazandığımız zaferle tarihin seyrini değiştirdik ve hakkı üstün kılmak için İslam’ın kılıcı olduğunu bütün dünyaya gösterdik. Bu mübarek topraklara namusunuz gözüyle bakmamız lazım. Türkiye’de yaşayan her birey Malazgirt’i bilmeli nasıl Çanakkale’yi biliyorsa Malazgirt’i de karış karış bilmeli ve öğrenmelidir ki bu bir vatandaşlık görevidir. Şüphesiz Türk tarih yazınında Malazgirt’in anlamı çok büyük. Ancak Muş’un Malazgirt ilçesinde yapılan Malazgirt Zaferi Törenleri’ne tarihte yalnız iki Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı katıldı. İlki 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’dı. 12 Mart Muhtırasının ardından 26 Ağustos 1971’de düzenlenen Malazgirt Zaferi’nin 900. yıldönümü törenlerine katıldı. Bir diğeri de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Kendisine sizlerin huzurunda bir Malazgirtli olarak minnetlerimi ve şükranlarımı arz ediyorum.
Sayın konuklar Malazgirt ruhu kardeş halkların barışının ruhudur aslında. Kürdüyle, Türküyle, Alevisiyle, Lazıyla, Çerkeziyle aynı çatı altında barışla yaşamış bir ilçeyiz. Gezdiğiniz her toprağında, sokağında, caddesinde kardeşlik ruhunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Maziden atiye uzanan bu büyük mirasa çok iyi sahip çıkmamız gerekiyor.
Belediye olarak da mukadder ilçemiz için gereken bütün önemi gösterme gayreti içerisindeyiz. Artık Malazgirt hak ettiği hizmeti almalı ve biz de üzerimize düşen bütün vazifeleri yerine getirmeliyiz. Malazgirt, tarihin yükünü çekmiş o ağırlığı taşımış bir ilçe olarak artık daha iyi şartları hak ediyor. Şu an, Malazgirt ile ilgili yol, su, çöp konuşuyor olmak bu mukadder ilçeye saygısızlıktır diye düşünüyorum. İlçemizin sadece tarihi konuşulmalı, önemi konuşulmalı ama ne yazık ki yıllardır yapılamayan yatırımlar ilçemizin tarihi değerini gölgede bırakmıştır. Türkiye’nin Malazgirt’e borcu olduğunu düşünüyoruz. Tarihi bir kent olan Malazgirt hem fiziki yapısıyla ve hem de manevi olarak hak ettiği yerde değil.
Biz bu durumu nasıl düzeltebiliriz diye düşüneceğiz ve inşallah Allah’ın izniyle projelerimizi gerçekleştirerek ilçemizi gereken yere taşıyacağız. İlk Türk beylikleri Malazgirt Zaferinin ardından Anadolu’nun fethiyle görevlendirilen komutanlar tarafından kurulmuştur. Anadolu’nun Türkleşmesinde Türk İslam kültür ve medeniyetinin yaygınlaşmasında büyük payı olan bu beylikler genellikle kurucularının ismiyle anılmıştır. Beyliklerin kuruldukları yerleşim yerlerindeki şehir belediyelerinin Malazgirt ilçemizin gerek fiziki gerek sosyal ve kültürel anlamda desteklemelerini ve bu şehirlerin her mahalleye kardeş belediye olarak tayin edilmesi yönünde çalışma yapmak istiyoruz. Ayrıca sivil toplum kuruluşları ve Üniversiteler işbirliği ile etkinlikler düzenlemek istiyoruz.
Bu konuda siz değerli ilim adamları ve yazarlarımıza iş düştüğünü düşünüyorum. Buradan size bir ricamızı da dile getirmek istiyorum. Lütfen bu mukadder yere sahip çıkın, yazılarınızla bilimsel eserlerinizle Malazgirt’i ne kadar anlatırsanız o kadar değeri bilinir hale gelecektir. Sizin o kıymetli fikirleriniz daha fazla insana ulaşacaktır. O yüzden sizin kalemlerinizden, sözlerinizden Malazgirt’i dinlemeyi çok isterim.
Bir kez daha Malazgirt Zaferimizin 948. yılını tebrik ediyorum. Bu gazada yer alan tüm kahramanları rahmetle anıyorum. Sözlerimi noktalarken, kardeşlik ve birlik duygularımızın her dâim canlı kalmasını diliyor, sizleri sevgi ve saygıyla selâmlıyorum.
Sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun!
 
Cengiz Altın 
Malazgirt Belediye Başkanı
Bu haber toplam 136 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim