• İstanbul 26 °C
  • Ankara 27 °C

D. Mehmet Doğan: Hacı Bayram’dan Emir Sultan’a

D. Mehmet Doğan: Hacı Bayram’dan Emir Sultan’a
Ankara’da Necip Fazıl’ın vefatının 40. yıldönümü münasebetiyle Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin “hatırlama” faaliyeti var.

 Üniversite’nin üzerine Hacıbayram Camii minaresinin gölgesi düşüyor; “önce Hacı Bayram-ı Veli’yi ziyaret sonra toplantı” diyerek hazretin huzuruna vardık. Ertesi sabah erkenden Bursa yoluna düşeceğiz.

Eskiden olsa idi Bursa’ya otobüs yolculuğu uzun sürdüğü için arabamıza atlayıp giderdik. Fakat hızlı tiren var, Eskişehir’e kadar. Yolu kısaltıyor, oradan sonra da otobüs deyip yola düştük.

“Şadırvanlı Han Kültür Merkezi”. Bursa’daki Necip Fazıl faaliyetinin adresi burası. Öğleye doğru Bursa’ya ulaşıyoruz. İlgili arkadaşlar Cuma namazını Emir Sultan’da kılmayı teklif ediyorlar. Aliyyülâlâ! Fakat böyle şehrin maneviyat mekânlarından bir camide bu vakitte yer bulmak ne mümkün? Yolda Mustafa Efe’nin orada vazife yaptığı hatırımıza geliyor. Aynı şey arkadaşlarımızın da hatırında. “Hele oraya varalım bir” diyorlar.

Mustafa iç mekânı tamamen dolmuş, avlusu dolmak üzere olan camiin müezzin mahfeline götürüyor bizi…Dün Ankara’da Hacıbayram camiinde idik, bugün Bursa’da Emir Sultan’dayız. Bu tevafuk dikkatimizi uyandırıyor. Hutbeyi Mustafa Hoca okuyor, namazı da o kıldırıyor tabiî. Sonra imam odasına geçiyoruz. Mustafa elime kalın bir cilt tutuşturuyor. “Acaba doktora tezi mi?” diyecekken, Emir Sultan’ı ziyarete gelenler için hazırlanmış bir defter olduğunu anlıyoruz. Aylardır hazır olan defter bir türlü kullanılır hale getirilmemiş. Ve ilk cümleleri biz yazacağız…

Böyle defterlere yazmaktansa, üç beş makale yazmayı tercih edenlerdeniz, vazifemiz ağır!