• İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C

Dr. Eray Güçlüer: ABD Çin'in kapısına dayandı

Dr. Eray Güçlüer: ABD Çin'in kapısına dayandı
ABD Temsilciler meclisi başkanı Nancy Pelosi'nin Resmi adı Çin Cumhuriyeti olan Tayvan'a yaptığı iki günlük ziyaret başta Çin olmak üzere dünyada büyük yankı uyandırdı.

 Aynı zamanda koyu bir Türkiye aleyhtarı da olan 82 yaşındaki Nancy hanımın ABD donanmasına bağlı F-15 savaş uçakları eşliğinde büyük bir gösterişle Tayvan adasına inmesinin Çin için belki de telafisi çok zor olabilecek siyasal sonuçlar ortaya çıkardığını gözden kaçırmamak lazım. Bu ziyaretin Çin'e karşı siyasal sonuçlarını anlayabilmek için ise Tayvan adasının siyasal tarihine kısaca bakmak gerekir. Tayvan adası 1600'lü yıllardan itibaren İkinci Dünya Savaşına kadar İspanyollar, Portekizliler, Hollandalılar, Çin ve Japonya arasında el değiştirmiştir. İkinci dünya savaşından sonra 1945-1949 döneminde yaşanan Çin iç savaşında komünistlere karşı Çin Milliyetçi Partisi'nin (Kuomintang'ın) mücadeleyi kaybetmesi sonucu iki önemli durum ortaya çıkmıştır. Birincisi Çin ana karasında 1 Ekim 1949'da Mao Zedung liderliğinde Çin Halk Cumhuriyeti kuruldu. İkincisi ise Tayvan adasına kaçan Çin Milliyetçi Partisi lideri Çan Kay Şek'in liderliğinde 7 Aralık 1949'da Başkent Taipei'de sürgünde hükümet kurularak "Çin Cumhuriyeti" isimli devletin Tayvan'da devam ettiği ilan edildi. Dolayısıyla 1949'dan itibaren Çin Ana Karasında komünistler tarafından kurulmuş hükümet ile Tayvan adasında milliyetçiler tarafından kurulmuş hükümetle temsil edilen ve "İki Çin" dönemi olarak adlandırılan süreç başlamış oldu. Ancak ikinci dünya savaşının galip devletlerinden biri olarak Çin'in siyasal baskı ve girişimleri neticesinde 1971 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Çin Halk Cumhuriyeti'nin Tayvan'ı da temsil eden tek hükümet ve devlet olarak kabul edilmesiyle "İki Çin" dönemi sona ermiş ve "Tek Çin" dönemi başlamıştır. Ancak İki Çin dönemi sona erse de merkezi Tayvan adasında bulunan Çin Cumhuriyeti o tarihten beri ABD ve Batı tarafından sürekli siyasi, ekonomik ve askerî açıdan desteklenmiş ve dünyanın en önemli mikro çip üreticisi konumuna getirilmiştir. Bugün itibariyle Vatikan ile birlikte 13 devlet Tayvan'ı Çin'den ayrı egemen bir ülke olarak tanımaktadır. Buna karşılık Çin Tayvan'ı kendi eyaleti olarak görürken Tayvan'daki siyasi otorite kendilerinin bağımsız bir anayasaya ve egemen bir yönetime sahip olduklarını, bu nedenle Çin Halk Cumhuriyeti'nin bir parçası olmadıklarını söylüyorlar.

PELOSİ TEKERE ÇOMAK SOKTU

ABD temsilciler meclisi başkanı Nancy Pelosi'nin, Çin'in bütün karşı koyma çabaları hatta tehditlerine karşın siyasi bir güç gösterisi olarak diğer adı Tayvan olan Çin Cumhuriyeti'nin başkenti Taipei'ye gitmesi BM tarafından da resmi olarak kabul edilmiş olan Çin Halk Cumhuriyeti'nin Tayvan üzerindeki siyasi egemenliğinin sorgulanması ve Tek Çin döneminin sona erip yeniden İki Çin dönemine dönülebileceği anlamına geldiği için son derece önemlidir. Nancy hanımın Tayvan ziyareti bu nedenle sadece basit bir dostluk ziyareti olmadığı gibi Çin için bir egemenlik meselesidir. Ve Çin ABD'nin bu siyasi hareketine karşı siyasi cevap verememiş ziyareti müteakip askeri tatbikatlar yaparak karşılık vermeye çalışmıştır. Dolayısıyla Çin ilk raundu kaybetmiş, mücadelede ABD 1-0 öne geçmiştir. Bir ülkenin egemenliği sorgulanır hale geldikten sonra yapılacak askeri içerikli hareketler sadece iç kamuoyunu tatmin eder, başka da pek fazla bir işe yaramaz. Nancy Peolosi'nin tekere soktuğu çomağı çıkarmak Çin için artık hiç de kolay olmayacaktır. Çünkü "Çin Şişeden Çıktı". Bu ortamda Çin'in egemenliğinin sorgulanmasını önlemenin tek ve en etkili yolu Nancy Pelosi'nin uçağının Tayvan'a inmesine müsaade etmemek olacaktı.

Devamı: https://www.aksam.com.tr/yazarlar/dr-eray-gucluer/abd-cinin-kapisina-dayandi/haber-1292853

Bu haber toplam 40 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim