• İstanbul 13 °C
  • Ankara 11 °C

Göktan Ay: 11.Kalkınma Planında; Yabancı Dil,Yükseköğretim Maddeleri!…(4)

Göktan Ay: 11.Kalkınma Planında; Yabancı Dil,Yükseköğretim Maddeleri!…(4)
Plan, eğitim maddeleri hakkında görüşlerimiz bu yazıyla sona eriyor. Yararlı olduğunu umuyoruz..

561. Yükseköğretim sistemi küresel rekabet gücü olan, kalite odaklı ve dinamik bir yapıya kavuşturulacak; yükseköğretim kurumlarının niteliklerinin artırılmasına yönelik uygulamalara devam edilecektir.

561.1. Dünya akademik başarı sıralamalarında 2023 yılı itibarıyla en az 2 üniversitemizin ilk 100’e ve en az 5 üniversitemizin de ilk 500’e girmesi sağlanacaktır.

AY: “Sayı vermek” nasıl bir mantık. Böyle amaç mı olur? Bari, beklenilen üniversite adları  da verilseymiş!.. “Dünya akademik başarı sıralamalarında 2023 yılı itibarıyla birçok üniversitemizin ilk 100’e ve ilk 500’e girmesi sağlanacaktır.” daha doğrudur.

Malum, YÖK tarafından (Eylül 2017) 10 üniversite “araştırma üniversitesi” olarak belirlendi, 5’i de “yedek araştırma üniversitesi” oldu. Geçen sürede, göze batan/öne çıkan bir icraatları görülmedi. Onun için “mesafeli” duruyoruz.

561.2. Öncelikli sektörler başta olmak üzere plan döneminde doktora mezun sayısı yıllık ortalama 15 bine çıkarılacaktır.

561.3. Üniversitelerin dijital çağa ayak uydurması ve bilgiye ulaşımda açık erişim ve açık bilim uygulamalarının hayata geçirilmesi amacıyla açık erişim altyapıları ile uyumu sağlanacaktır.

561.4. Akademik personellerin atama ve yükselme kriterleri alt sınırı merkezi olarak yükseltilecektir.

AY:  “Akademik personelin” olmalıdır. “Alt sınırı merkezi” ne demek bulamadık. Maddeden anladığımız şu; biz nasıl olsa Prof. olduk, siz başınızın çaresine bakın. Biz, “hükümdarlığımızı” devam ettirmek için, sizin atama ve yükseltme kriterlerinizi daha da “ağırlaştıracağız.” Bundan sonra zor unvan alırsınız?

561.5. Yükseköğretim kurumlarının kontenjanları, sektörel ve bölgesel beceri ihtiyaçları, üniversitelerin kapasiteleri, arz-talep dengesi ve mevcuttaki programların asgari doluluk oranları dikkate alınarak belirlenecek; eğitim-istihdam bağlantısı güçlendirilecektir.

Devamı: http://www.enpolitik.com/kose-yazisi/3340/11kalkinma-planinda-yabanci-dilyuksekogretim-maddeleri4.html

Bu haber toplam 156 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim