• İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C

Hüseyin Yağmur: Türkiye’de Vahşi Şehirciliği Kim Başlattı?

Hüseyin Yağmur: Türkiye’de Vahşi Şehirciliği Kim Başlattı?
Türkiye'yi yakından gözlemleyen bir kişi olarak şunu çok iyi biliyorum ki Türkiye'nin sağcıları, muhafazakârları, dindarları ortaya koydukları icraatları ya da savundukları hakikatleri yeterince anlatamıyorlar.

Halbuki solculuktan geçinen ve beslenen insanlar ve Kemalistler kendi yanlışlarını çok güzel propagandalarla gerçekmiş gibi anlatmaya bayılıyorlar. Bu işi de çok iyi beceriyorlar.

 Türkiye'nin şehircilik sorunları konusunda da böyle yaygın bir propaganda egemen sözüm ona Türkiye'deki gecekondulaşmayı ya da vahşi şehirciliği Türkiye'nin sağcıları, muhafazakârları, dindarları başlatmış gibi bir propaganda hakim. Gerek meslek odaları gerek politikacılar ve  gerekse akademisyenler söze başladıkları zaman buradan giriyorlar. Halbuki bu çok açık bir tarih kalpazanlığı... Çok açık bir yalan…

 Bu vesile ile bu gün bu konuda küçük bir girizgah yapayım dedim. Kemalist Dönemin en muteber ve rejime en yakın kurmaylarından  biri olan Falih Rıfkı Atay, ‘Çankaya' isimli meşhur eserinde başkent  Ankara'da vahşi şehirleşmenin nasıl kurulduğunu şöyle anlatıyor:

 (…) Bir çok arsalar spekülasyoncuların eline geçmişti. Bunlar en başta devlet dairelerinin bir mahallede toplanmak fikrine karşı koydular. Çünkü Ankara'da nüfuz ticaretinin ilk kaynağı, meselâ Cebeci'de ucuz bir arsa almak ve Maarif Vekili'ne konservatuarı orada yapmaya karar verdirerek arsasını ona satmaktı. Yansen Planı, devlet dairelerini Atatürk Bulvarı üzerindeki bu günkü yerine topluyor ve hemen yakınında 3.000 memur meskeni için de arsalar ayırıyordu. En son bina, Büyük Millet Meclisi olacaktı. Devlet daireleri ile 3.000 memur meskeninin yapılacağı bölgeyi kamulaştırmaya karar vermiştik. Başvekil İsmet Paşa:-Bunun için yüz bin liradan fazla para veremem, dedi.

 Devletimiz çok fakir idi. Hepsinin bu para ile alınabilmesi için cadde üstündeki arsaların metrekaresine bir lira koymak lazımdı. Öyle yaptık. Emniyet anıtının bulunduğu kısımda Atatürk'ün yakın arkadaşları da arsalar edinmişlerdi. Hemen fiyata itiraz ettiler. Atatürk'e durumu izah ettik. Arkadaşlarını itiraz etmekten men etti. Böylece arka taraflara doğru fiyat ine ine bütün sahayı 118 bin liraya devlete mal etmiş olacaktık. Bu sefer Meclisteki spekülasyoncular: -Devlet daireleri bir araya toplanamaz, bir hava hücumunda hepsi yıkılıp gider, diye kıyameti kopardılar (Atay,1998:424).

Devamı: http://www.yenisoz.com.tr/turkiye-de-vahsi-sehirciligi-kim-baslatti-makale-44032

Bu haber toplam 263 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim