• İstanbul 28 °C
  • Ankara 31 °C

İsmail Kıllıoğlu: Kanunun hukuk olabilmesi için

İsmail Kıllıoğlu: Kanunun hukuk olabilmesi için
Zihinde, niyette, söz ve eylemde zımnen hukuk kastediliyorsa, kanun kavramını olması gereken kökene dayandırmış, doğru kaynağına bağlamış, işlev ve amacına yönelik işleyişini anlam bütünlüğüne kavuşturmuş olursunuz.

O zaman kanun, insanlar arası ilişkilerden doğan ihtilafı çözmede, hak ve adaletin tespit edilip gerçekleşmesinde ölçü olarak alınabilir, birey ve toplumun özgürlüğünün, güvenliğinin, barışının, huzurunun, maddi ve manevi gelişiminin sağlanmasında dayanak oluşturur. Bu çerçevede kanun, doğal olarak hukuka izafe edilebilir ve atfedilebilir. O takdirde kanun, hukukun mahiyetinde içkin olan düzeni, emir ve itaati, ödev, yükümlülük ve yaptırımı, amacı doğrultusunda tezahür ettirme imkân ve gücünü elde eder. Aleyhinde bile olsa kanun, insanın vicdanında, toplumun ortak bilincinde tasvip görür ve onanır.

Aksi takdirde kanun, öngörülmüş ve belirlenmiş sürecin işletilmesi sonucunda ortaya konulmuş dilsel bir metin olmaktan öteye gidemez. Çünkü hukukun oluşum köken ve kaynağıyla kanunun yapılış süreci, insana ilişkin olmak ile nesneye ait olmak olgularının farklı şeyler oldukları ayrımından kaynaklanır. Hukukun mahiyetini, kendiliğinden maddileştirmek ve şekli hale getirmek ile onu belirlemiş ve tam ve mükemmel bir tanıma bağlamış olmayız. Onun için hukukun mahiyetini sembollere dönüştürerek soyut ve ideal (ideé) anlamlar içeren kavramlaştırmayla ifade etmek söz konusudur. Kanun ise nesneleştirilmek yoluyla hukukun mahiyetini tezahür ettirebilir. Dil, kavramlar, belirli biçimler, yetkili organlar, izlenmesi gereken yollar, bu tezahürde başvurulan araçlardır. Ve şartlara göre değişkenlik gösterirler. Oysa hukuka içkin olan hak, özgürlük, eşitlik, adalet, sorumluluk, yükümlülük, kişilik, mülkiyet, masuniyet, haysiyet, şeref vb. birer ideédir, idealdir, ilkedirler.

Devamı: https://www.milligazete.com.tr/makale/2580446/ismail-killioglu/kanunun-hukuk-olabilmesi-icin

Bu haber toplam 265 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim