06 Nisan 2020
  • İstanbul8°C
  • Ankara7°C

BİR SAVAŞ SONRASI İDEOLOJİSİ KEMALİZM

D. Mehmet Doğan, Türkiye’nin modernleşme tarihini düşünce planında ele alan ve sistematik şekilde değerlendiren kitaplarına bir yenisini ekledi: Bir Savaş Sonrası İdeolojisi Kemalizm.

Bir Savaş Sonrası İdeolojisi Kemalizm

29 Mayıs 2019 Çarşamba 10:31

Doğan’ın 1990’ların başında bir yayınevinin Alternatif Üniversite dizisi için kaleme aldığı Kemalizm kitapçığı büyük ilgi görmüş ve daha sonra genişletilerek Bir Savaş Sonrası İdeolojisi Kemalizm adıyla yayınlanmıştı. Bu kitapçık, 28 Şubat öncesi piyasaya çıkmış ve ardından gelen baskı döneminde tekrar yayını mümkün olmamıştır.

 

Kemalizmin ideoloji olarak geçerliliği bittiği, fakat kült olarak etkisinin arttığı bir dönümde tarihimizin gerçekleriyle yüzleşmek mecburiyeti yazarı Kemalizm kitabının yeniden ele alarak geliştirme ve genişletme ihtiyacı ile karşı karşıya bırakmıştır.

Batılılaşma: Mağlubiyet ideolojisi

 

D. Mehmet Doğan’ın 2007’de ilk baskısı yapılan Mağlubiyet İdeolojisinin Sonu kitabı, Türkiye’nin modernleşme tarihini ve Cumhuriyet sonrası oluşturulan ideolojik yapıyı ele alarak Tek parti ideolojisinin günümüz şartlarında geçerliliğinin kalmadığını ortaya koymuştu.

Kemalizm bir savaş sonrası ideolojisi

Yazar “Savaş sonrası ideolojisi” kavramını şöyle açıklıyor: Emperyalistlerin savaşla yapamadıklarını barış ortamında gerçekleştirmek için devreye soktukları ideolojileri savaş sonrası ideolojisidir. Yazar, kemalizmin tam bir savaş sonrası ideolojisi olduğunu belirtmektedir.

Osmanlı Devleti’nin tasfiye sürecinde Anadolu’da yürütülen savaşın Millî Mücadele olarak isimlendirilmesi o zamanın kabullerine dayanan bir tanımlamadır. Nasıl Tanzimat yerine “düzenlemeler” meşrutiyet yerine “koşullu yönetim” demiyorsak, Millî Mücadele yerine de başka isimler aramamalıyız. Döneminde esas olarak bu isim yaygın olarak kullanılmış bunun yanında İstiklâl Harbi adlandırmasına da yer verilmiştir. Belli bir tarihten itibaren bu adlandırmaların tamamen bir kenara bırakılarak Kurtuluş Savaşı denilmesini nasıl açıklayabiliriz? Bu sırf öztürkçe bir adlandırma arayışı mıdır?

Devamı: http://www.haber7.com/kitap/haber/2864583-bir-savas-sonrasi-ideolojisi-kemalizm/?detay=2

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.