20 Haziran 2024
  • İstanbul21°C
  • Ankara19°C

PROF. DR. MEHMET AKKUŞ “KIRKLAR MECLİSİ”NDE KONUŞACAK

Türkiye Yazarlar Birliği’nin kuruluşunun 40. yılı dolayısıyla edebiyat, sanat ve düşünce alanının seçkin isimlerinin ağırlandığı Kırklar Meclisi’nin yirmi üçüncü konuğu, akademisyen, yazar, Prof. Dr. Mehmet Akkuş olacak.

Prof. Dr. Mehmet Akkuş “Kırklar Meclisi”nde konuşacak

17 Mayıs 2024 Cuma 13:33

Türkiye Yazarlar Birliği’nin kuruluşunun 40. yılı dolayısıyla edebiyat, sanat ve düşünce alanının seçkin isimlerinin ağırlandığı Kırklar Meclisi’nin yirmi üçüncü konuğu, akademisyen, yazar, Prof. Dr. Mehmet Akkuş olacak.

Şair-Yazar Osman Özbahçe’nin yöneteceği, Prof. Dr. Mehmet Akkuş’un  konuk olacağı “Edebiyat ve Hayat Söyleşileri”  programı 18 Mayıs 2024 Cumartesi günü saat 14.00’te; TYB Mehmet Âkif Divanı, Sümer 1 Cad. 11/9 Kızılay/Ankara adresinde yapılacak.

Edebiyat dünyasında büyük ilgi gören “Kırklar Meclisi” programları görüntülü olarak kaydedilip elektronik ortamda yayınlanacak ve “Kırklar Meclisi” programlarının tamamı kitap olarak neşredilecek.

Prof. Dr. Mehmet AKKUŞ

1955’de Sındırgı /Balıkesir’de doğdu. 1972 yılında Balıkesir Lisesi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni 1977 senesinde bitirdikten sonra Balıkesir Müftü yardımcılığına atandı. 1985 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Abdullah Salahaddîn-i Uşşâkî Hayatı ve Eserleri konulu tezini tamamlayarak Doktor unvanı aldı. 1992’de Doçent ve 2000 yılında da Profesör olarak atandı.

Şubat 1987 - Ocak 1988’de bir yıl müddetle Mısır Kâhire Üniversitesi’nde araştırmalarda bulundu. 1988’de 4 ay süreyle Riyad/Kral Suud Üniversitesi Arap Dili Enstitüsü’nde Arap Dili Öğretim Kursu’na katıldı.

1996-1998 yılları arasında ise Suudi Arabistan’da/Riyad Kral Suud Üniversitesi Diller ve Tercüme Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2012-2015 yılları arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nin Kurucu Dekanı olarak görev yaptı.

Osmanlı topraklarında yaşamış olan âlimler ve mutasavvıfların ele alındığı Osmanzâde Hüseyin Vassâf’ın elyazması hâlindeki beş ciltlik Sefîne-i Evliyâ adlı eserini yayına hazırlamış olup Kitabevi yayınları arasında 2006’da İstanbul’da yayınlandı.

19. asırda Bağdat, Kerkük, Musul ve civarında yaşamış Türk şairlerinin anlatıldığı yegâne nüshası Medine Abdülaziz Kütüphanesi’nde bulunan Tezkire-i Şuarâ-yı Bağdâd adlı eseri Türk Tarih Kurumu’nda basılmıştır. İstanbul Bahâriye Mevlevîhânesi şeyhi, Hüseyin Fahreddin Dede’nin Müntehabât-ı Fahrî isimli el yazma eseri 2010’da Ankara’da yayınlandı.

Hüseyin Vassâf’ın 1906 senesinde yapmış olduğu haccının hatıraları ile 1912’de Kudüs seyahat hatıraları Hâtıra-i Hicâziyye adıyla 2011’de Kubbealtı Yayınevi tarafından basılmıştır.

Aralık 2022’de emekli oldu.  Evli ve üç çocuk babasıdır.

afiş-tyb-gençlerson.jpg

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.