• İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C

Muallim

Memiş OKUYUCU

Muallim, iyilik kapılarının anahtarıdır.İyilik, doğruluk ve güzelliğin mürebbisi.

İlim, alim; ulema ile akrabadır. Muallimlik bir peygamber mesleğidir.

Muallim; ilim öğreten, âlemi anlatandır. Hayata ve insana muallim.

Muallim; insanın ziyneti haline gelen bütün üstün meziyetlerini ve şahsiyetini süsleyen, güzel ahlakını kuşandıran kimsedir. Muallim tevazuyu, tazimi kazandırandır. Terbiye edendir, talim edendir ve talim ettirendir. Yaptığı iş ile hayatın tamamını kuşatan, yaşantımızın tüm aşamalarına yön veren, bir ömür sürecek istikametini belirleyen, şahsiyetlerin manevî cephesine şekil ve vücut verendir. 

      Muallim temiz görüşlü, duru bakışlı,  sade ve anlayışlı, sağlam kavrayışlıdır. Söylenmeden söyleyen, gönülleri keşfedendir.

       Suhuletli, sükunetli, sehavetlidir.

 

      Muallim, maarifin baş mimarıdır. Talebe olarak önüne gelen insanı işleyen, şekillendiren, bir ömür taşıyacağı ruhu veren kimsedir. Sabrını, sebatını, şahsiyet duvarının taşlarını tane tane işleyendir. Sanatkâr edasıyla eserini gergef gergef işleyen, Allah’ın yarattığı en güzel varlık, eşref-i mahlûk olan insanı yüreğiyle, ruhuyla, aşkıyla yetiştirendir. 

      En büyük terbiye edici olan Allah’ın Rabb sıfatını yeryüzünde temsil eder. Muallim, insanları terbiye eden mürebbîdir. Talebenin kalbini, aklını, fikrini, bedenini ve ruhunu terbiye eder. Akleden, fikreden, şükreden ve kanaat eden olarak yetiştirir.

      Muallim, okuma yazma sevgisini kendi ruhundan aşk damlalarıyla talebesinin benliğine damlatır. Her insanın bu dünyadaki ‘olma’ halinde muallimin mayası, hamuru, tuzu, hasılı kelam dokunuşu vardır. Bir dokunuşu ile binlerce oh işitilendir.

Muallim, marifetli, arif, iltifatı ve ikramı bilen insanı yetiştirendir. Talebesinin hafızasını yenileyen, düşünce ufkunu genişleten, tefekkürün derinliklerine doğru yol aldırandır.

     Muallim; tarihini, medeniyetini, kültürünü ve kimlik değerlerini bütün sırrı ile yüreklere işleyen erbab-ı  insandır. Bütün insan güzellikleri kendi şahsiyetinde toplayan sonrada dönüp talebesinin şahsında sembolleştiren adamlık numunesidir. 

      Muallim, ilmin taliplisi olan talebenin ta kendisidir. Muallim talip yetiştirir, ilim taliplisi yetiştirir, talebe yetiştirir!.

      Muallim, aşk adamıdır. İşini adanmış bir ruh hali ile yapar. Hesabî değil, hasbî olandır. Çabası, zaman mekân ile sınırlı değildir. Her zaman  ve her yerde talebelerine bir mektep olmaya devam eder. Onun daimi meşgalesi, daimi meş’âlesi olduğu talebesidir. 

       Muallim, bir tomurcuk olarak önüne gelen talebeyi; irfanı, sesi, nefesi, bakışı, gülüşü ve tebessümü ile olgunlaştıran insanın adıdır.

Devamı: https://www.maarifinsesi.com/muallim-2/

Bu yazı toplam 257 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim