• İstanbul 23 °C
  • Ankara 22 °C

Mustafa Özcan: Araplarda cahiliyet tortuları

Mustafa Özcan: Araplarda cahiliyet tortuları
31 Aralık 1999 tarihinde vefat ederek çağın perdelerini kapatan Ebu'l Hasan en Nedevi, ' Rdde la Ebabekre leha/Ebubekr' Olmayan Ger Savruluş' kitabını yazdığı gibi aynı zamanda Yeniden İslam'a kitabını da kaleme almıştır.

Birinde müjde muştulamış diğerinde tortulara karşı uyarıda bulunmuştur. Ebubekir'i olmayan Geri Savruluş (Ridde) kitabıyla vakıayı Necip Fazıl'ın raporları gibi raporlaştırmış. Yeniden İslam'a kitabıyla da hedef göstermiş ve idealleri hatırlatmıştı. 1970'li yıllarda Sahve/uyanış nesliyle birlikte Araplarda bir dini canlanma ve dini uyanış iklimi yaşandı. Arap Baharı sonrasında bunun rüzgarını kesmek için cahiliyet artıkları 2013 yılında seferber oldular, harekete geçtiler. Suriye'de halka arka çıkmadan İran nüfuzuyla mücadele etmek istediler bunda da başarılı olamadılar. Tersine İran'ı güçlendirdiler. Son olarak Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik harekatı ayranlarını kabarttı. Ne Rusya ne İran karşısında harekete geçebilen bu ülkeler Türkiye'nin kısıtlı operasyonu karşısında feveran ettiler! Cahiliyetleri kabardı! Arap Birliği örgütünde Türkiye'nin harekatına yönelik olarak kınama kararı çıkarttılar. El Hayat gazetesi yazarlarından Suudi Arabistanlı saygın yazar Halit Dehil Türkiye'ye yönelik kararı isabetli buluyor ama neden Arap Birliği'nin İran ve milisleri karşısında aynı hareketi yapmadığını ve suskunluğunu bozmadığını da soruyor. İki yüzlülük demeye getiriyor! Bediüzzaman tabiriyle böylece gelecekleri için kadere fetva verdiriyorlar! Demek ki en azından Suriye'de İran nüfuzundan ziyade Türk nüfuzuna karşılar. Türk nüfuzu görmek onların başlarından akıllarını alıyor. Türk nüfuzuna karşı tayakkuzda olmak onları İsrail ve dahi Avrupalılar ile birleştiriyor. Kendini alamayanlardan biri olan BAE'li milyarder Halef el Hanbur Barış Pınarı hareketi karşısında Rusya ile ABD'nin sessizliğe bürünmesi halinde Arapların bir ordu toplayarak Türkiye'nin karşısına çıkması gerektiğini savunuyor. Adam cahiliyet soluyor! Rusya'ya İran'a niye girdin niye geldin diye soran yok. Bize feryad-ı figan ederken İşgal için adeta onlara yalvarıyor, ayaklarına kırmızı halı seriyorlar. Erbakan'ın tabiriyle onlar olsa olsa gavur aşıkları olurlar. ABD'ye zaten niye işgal ettin diye soran yok. Kendileri işgalden imtiyazlı olur. ABD'ye sadece niçin Türkiye lehinde çekiliyorsun diye soruyorlar. Öteden beri Araplar ile ilgili söylenen bir ifade vardır. Mücerrep olduğu bir kez daha sahada ispat edildi. Araplar anlaşmamak üzerine anlaştılar derler. Eski dışişleri bakanlarından Vahit Halefoğlu bunun bir istisnasını söylerdi: Menfide yani olumsuzlukta anlaşırlar. Hazreti Ömer'in Arapçılık anlayışıyla bunların Arapçılık anlayışı cahiliyet ile İslam kadar birbirine zıttır! Nitekim, Barış Pınarı hareketi de bir kez daha bu sözün doğruluğunu tescil etmiştir.

Devamı: https://www.fikriyat.com/yazarlar/mustafa-ozcan/2019/10/15/araplarda-cahiliyet-tortulari

Bu haber toplam 160 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Türkiye Yazarlar Birliği | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
Tel : 0312 232 05 71 - 72 | Faks : 0312 232 05 71-72 | Haber Scripti: CM Bilişim